www.torun.pl

Komiks w Polsce

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Spotkanie z okazji premiery książki "Komiks w Polsce. Dorobek i osiągnięcia artystyczne w kontekście historii społecznej". Gościem biblioteki  będzie autor publikacji dr Tomasz Marciniak. 

Toruński naukowiec jest cenionym badaczem wątków społecznych w polskim komiksie. Przyznaje, że komiks jako dziedzina dociekań naukowych był do tej pory wyraźnie zaniedbywany; nie zajmowali się nim socjologowie, szczątkową uwagę poświęcali mu kulturoznawcy i filologowie, a dydaktyka komiksu właściwie nie istniała. Tę lukę stara się wypełnić dr Tomasz Marciniak.

Jego najnowsza książka składa się z dwóch części. W pierwszej zatytułowanej "Artyści" przybliża dorobek i sylwetki twórców. W drugiej ("Społeczeństwo") opisuje znaczące dla życia społecznego zjawiska, które znalazły odzwierciedlenie w polskim komiksie: historię, politykę, religię i sport.

Dr. Tomasz Marciniak - pracownik naukowy Instytutu Socjologii UMK. Zawodowo zajmuje się mniejszościami etnicznymi i narodowymi w Polsce oraz kulturą masową (zwłaszcza jej szczególnym przejawem, jakim jest komiks). Jest autorem kilkudziesięciu tekstów analityczno-krytycznych na temat komiksu. Wielokrotnie zasiadał w jury Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Sam nie rysuje, ale ma na koncie kilka komiksowych scenariuszy, m.in. dla Bohdana Butenko, Szarloty Pawel-Kroll i Aleksandry Spanowicz. Prywatnie kolekcjoner, jeden z założycieli Asocjacji Komiksu w Toruniu.

Wstęp wolny

Data: 
13.06.2014 12:00
Miejsce: 
Filia nr 11 Książnicy Kopernikańskiej, ul. Żwirki i Wigury 39/41
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.