Kolejny rok DPS-u | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kolejny rok DPS-u

Miasto
Data publikacji: 17 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

Fundacja im. Brata Alberta stworzyła placówkę, która stała się rodziną dla 35 osób z niepełnosprawnością intelektualną z Gminy Miasta Toruń, ale także innych. Celem placówki jest zaktywizowanie mieszańców oraz poprawa ich stanu psychofizycznego poprzez organizację dodatkowych aktywności.

Za nami kolejny rok działalności domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Fundacji im. Brata Alberta Dom Pomocy Społecznej w Toruniu. Placówka jest domem dla osób potrzebujących całodobowej pomocy, opieki i wsparcia. Nie wszyscy ludzie mają tak dużo szczęścia, by móc żyć we własnych rodzinach otoczeni opieką bliskich.

Od zawsze partnerem Domu jest Gmina Miasta Torunia powierzająca placówce realizację tego zadania i w znacznym stopniu finansująca jej działalność. Na rok 2022 jednostka otrzymała środki w wysokości 1.147.378 zł na bieżącą działalność, ale także dodatkową dotację w wysokości 100.000 zł pozwalającą na realizację programu dla mieszkańców DPS mającego na celu poprawę stanu psychicznego i fizycznego po okresie pandemii wirusa SARS –CoV-2, w tym wsparcie psychologiczne przeciwdziałające izolacji społecznej, wsparcie w przeżywaniu różnych strat, organizację różnorodnych form rekreacji i aktywności fizycznej, działań profilaktycznych usprawniających i promujących zdrowy styl życia.

Placówka organizuje wyjazdy na wycieczkę i spotkania integracyjne, m.in. w okolice Żywca, do Orientarium ZOO w Łodzi, na piknik w Otłoczynie w WTZ Karczemka, na Barbarkę i udział w Dniu Sportu, a także do ogrodu zoobotanicznego w Toruniu. Współpracuje z Ośrodkiem Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych. Podczas spotkań omawiana jest różna tematyka rozwijająca sferę poznawczą mieszkańców i rozwijająca wszystkie zmysły.

Dotacja pozwoliła na organizację dodatkowych form sprzyjających poprawie samopoczucia podopiecznych, jak dogoterapia, występy artystyczne zaproszonych gości, bal przebierańców, imprezy okolicznościowe. Wzmożone wysiłki podjęli pracownicy Domu, psycholog, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, pracownik socjalny, opiekunowie i pielęgniarki, by w jak największym stopniu ograniczyć skutki pandemii w sferze emocjonalnej i fizycznej.

W chwili obecnej placówka opracowuje plan działania na rok 2024 i po raz kolejny bierze udział w konkursie na realizację zadania, jakim jest prowadzenie Domu Pomocy Społecznej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na ten cel tym razem przeznaczono kwotę 1.151 690 zł.

- Dziękujemy za dotychczasowe zaufanie i wsparcie! - podkreślają pracownicy DPS.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.