Kolejne wieże dla jerzyków | www.torun.pl

Kolejne wieże dla jerzyków | www.torun.pl

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2015
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu powstaną w tym roku trzy kolejne wieże dla jerzyków: w Dolinie Marzeń, przy Kaszowniku i na Podgórzu.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Nie tylko chętnie zasiedlają tereny miejskie, zurbanizowane, ale pomagają człowiekowi walczyć z dokuczliwymi owadami. Jeden ptak zjada ich nawet kilkaset dziennie. Jednak jerzyki bardzo niechętnie zmieniają miejsca, w których gniazdowały od wielu lat. Dlatego ważne jest, by na wiosnę, po powrocie z Afryki, zastawały swoje siedliska w tym samym miejscu. Tymczasem z powodu prac remontowych przy elewacjach budynków często tracą swoje miejsca lęgowe. Przez to drastycznie spada ich liczebność - w ostatnich latach nawet o 50-70%.

Torunianie ruszyli jerzykom na pomoc - powstała inicjatywa budowania dla nich specjalnych wież lęgowych. Pierwsza, z 24 skrzynkami lęgowymi, stanęła na Bulwarze Filadelfijskim w grudniu 2014 r. Obiekt został zbudowany w ramach bieżących działań inwestycyjnych Wydziału Środowiska i Zieleni, które pozyskało na ten cel 15 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt zadania zamknął się kwotą 18 450 zł. Wygląd i kształt wieży skonsultowano z Towarzystwem Przyrodniczym ALAUDA. Teraz przyrodnicy czekają, aż wiosną w wieży pojawią się pierwsi lokatorzy.

Trzy kolejne wieże powstaną w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy zgłosili ten projekt już w edycji 2014, ale nie uzyskał wówczas wystarczającej liczby głosów. Spotkał się jednak z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony uczestników głosowania. Ponownie zgłoszony w edycji budżetu na rok 2015 – przeszedł z 2223 głosami poparcia i będzie realizowany.

Jedna z wież dla jerzyków powstanie na skwerze w Dolinie Marzeń

Po konsultacjach z wnioskodawcami oraz specjalistami znającymi biologię i tryb życia jerzyków oraz przy aprobacie Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA, ustalono dla wieży następujące lokalizacje: w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego ul. Przy Kaszowniku 25, na Podgórzu - przy skrzyżowaniu ul. Prüfferów z ul. Iwanowskiej oraz na skwerze w Dolinie Marzeń.

W najbliższych dniach Wydział Środowiska i Zieleni UMT rozpocznie procedurę zapytania ofertowego i jeszcze wiosną br., po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania, ruszy budowa ptasich wież.

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.