www.torun.pl

Kolejne wieże dla jerzyków

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2015
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu powstaną w tym roku trzy kolejne wieże dla jerzyków: w Dolinie Marzeń, przy Kaszowniku i na Podgórzu.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Nie tylko chętnie zasiedlają tereny miejskie, zurbanizowane, ale pomagają człowiekowi walczyć z dokuczliwymi owadami. Jeden ptak zjada ich nawet kilkaset dziennie. Jednak jerzyki bardzo niechętnie zmieniają miejsca, w których gniazdowały od wielu lat. Dlatego ważne jest, by na wiosnę, po powrocie z Afryki, zastawały swoje siedliska w tym samym miejscu. Tymczasem z powodu prac remontowych przy elewacjach budynków często tracą swoje miejsca lęgowe. Przez to drastycznie spada ich liczebność - w ostatnich latach nawet o 50-70%.

Torunianie ruszyli jerzykom na pomoc - powstała inicjatywa budowania dla nich specjalnych wież lęgowych. Pierwsza, z 24 skrzynkami lęgowymi, stanęła na Bulwarze Filadelfijskim w grudniu 2014 r. Obiekt został zbudowany w ramach bieżących działań inwestycyjnych Wydziału Środowiska i Zieleni, które pozyskało na ten cel 15 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt zadania zamknął się kwotą 18 450 zł. Wygląd i kształt wieży skonsultowano z Towarzystwem Przyrodniczym ALAUDA. Teraz przyrodnicy czekają, aż wiosną w wieży pojawią się pierwsi lokatorzy.

Trzy kolejne wieże powstaną w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy zgłosili ten projekt już w edycji 2014, ale nie uzyskał wówczas wystarczającej liczby głosów. Spotkał się jednak z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony uczestników głosowania. Ponownie zgłoszony w edycji budżetu na rok 2015 – przeszedł z 2223 głosami poparcia i będzie realizowany.

Jedna z wież dla jerzyków powstanie na skwerze w Dolinie Marzeń

Po konsultacjach z wnioskodawcami oraz specjalistami znającymi biologię i tryb życia jerzyków oraz przy aprobacie Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA, ustalono dla wieży następujące lokalizacje: w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego ul. Przy Kaszowniku 25, na Podgórzu - przy skrzyżowaniu ul. Prüfferów z ul. Iwanowskiej oraz na skwerze w Dolinie Marzeń.

W najbliższych dniach Wydział Środowiska i Zieleni UMT rozpocznie procedurę zapytania ofertowego i jeszcze wiosną br., po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania, ruszy budowa ptasich wież.

Najczęściej czytane aktualności

 • Biznes, Miasto
  Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Miasto
  16 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Z tej okazji Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wręczyła nagrody dla laureatów tegorocznej edycji konkursu „Odkrywcy”. Najlepszy w kategorii „Promocja w mediach społecznościowych” okazał się oficjalny profil Urzędu Miasta Torunia na...
 • Miasto
  Dobre zarządzanie finansowe i strategiczne Toruniem sprawiło, że po raz kolejny agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę na poziomie BBB. To znak dla banków i przedsiębiorców, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna.
 • Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje rozmowę z Przemysławem Kłodą z Barber Bad Boy’s. W kolejnym odcinku serii „Tak się robi biznes na starówce!” dowiemy się m.in. jak wygląda praca barbera, kim są klienci golibrody i o czym rozmawia się podczas wizyty u męskiego fryzjera.
 • Inwestycje, Miasto
  13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • Miasto
  DroneTech World Meeting Toruń 2019 to czwarta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego pojazdom, systemom autonomicznym i bezzałogowym. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października 2019 w Toruniu – mieście przyjaznym nowym technologiom.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • 15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu to bohaterowie programu "Regionalsi". Audycję na antenie TVP3 Bydgoszcz będzie można zobaczyć w najbliższą środę (16 października).
 • W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.