Kolejne wieże dla jerzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kolejne wieże dla jerzyków

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 27 lutego 2015
Autor: Małgorzata Litwin

W Toruniu powstaną w tym roku trzy kolejne wieże dla jerzyków: w Dolinie Marzeń, przy Kaszowniku i na Podgórzu.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki. Nie tylko chętnie zasiedlają tereny miejskie, zurbanizowane, ale pomagają człowiekowi walczyć z dokuczliwymi owadami. Jeden ptak zjada ich nawet kilkaset dziennie. Jednak jerzyki bardzo niechętnie zmieniają miejsca, w których gniazdowały od wielu lat. Dlatego ważne jest, by na wiosnę, po powrocie z Afryki, zastawały swoje siedliska w tym samym miejscu. Tymczasem z powodu prac remontowych przy elewacjach budynków często tracą swoje miejsca lęgowe. Przez to drastycznie spada ich liczebność - w ostatnich latach nawet o 50-70%.

Torunianie ruszyli jerzykom na pomoc - powstała inicjatywa budowania dla nich specjalnych wież lęgowych. Pierwsza, z 24 skrzynkami lęgowymi, stanęła na Bulwarze Filadelfijskim w grudniu 2014 r. Obiekt został zbudowany w ramach bieżących działań inwestycyjnych Wydziału Środowiska i Zieleni, które pozyskało na ten cel 15 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny koszt zadania zamknął się kwotą 18 450 zł. Wygląd i kształt wieży skonsultowano z Towarzystwem Przyrodniczym ALAUDA. Teraz przyrodnicy czekają, aż wiosną w wieży pojawią się pierwsi lokatorzy.

Trzy kolejne wieże powstaną w ramach tzw. budżetu partycypacyjnego. Mieszkańcy zgłosili ten projekt już w edycji 2014, ale nie uzyskał wówczas wystarczającej liczby głosów. Spotkał się jednak z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem ze strony uczestników głosowania. Ponownie zgłoszony w edycji budżetu na rok 2015 – przeszedł z 2223 głosami poparcia i będzie realizowany.

Jedna z wież dla jerzyków powstanie na skwerze w Dolinie Marzeń

Po konsultacjach z wnioskodawcami oraz specjalistami znającymi biologię i tryb życia jerzyków oraz przy aprobacie Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA, ustalono dla wieży następujące lokalizacje: w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego ul. Przy Kaszowniku 25, na Podgórzu - przy skrzyżowaniu ul. Prüfferów z ul. Iwanowskiej oraz na skwerze w Dolinie Marzeń.

W najbliższych dniach Wydział Środowiska i Zieleni UMT rozpocznie procedurę zapytania ofertowego i jeszcze wiosną br., po podpisaniu umowy z wykonawcą zadania, ruszy budowa ptasich wież.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.