www.torun.pl

Klimat dla Torunia

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2017
Autor: Magdalena Winiarska
Klimat dla Torunia, warsztaty

Przystosowanie miasta do zmian  klimatu – to temat warsztatów, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

W Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w dniu 19 maja 2017  r. odbył się pierwszy z cyklu trzech warsztatów w ramach projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców".  Wzięli w nim udział: wykonawcy Miejskiego Planu Adaptacji dla Torunia – przedstawiciele firmy Arcadis Sp. z o.o. z Warszawy, ekspert prof. dr hab. Rajmund Przybylak oraz Miejski Zespół Adaptacyjny złożony z przedstawicieli magistratu.  

Wykonawcy zaprezentowali członkom MPA wyniki dotychczasowych analiz w zakresie ekspozycji Torunia na zjawiska klimatyczne, jak również ocenę wrażliwości Torunia na te zmiany. Analizy przeprowadzono na podstawie badań z ostatnich 35 lat, dotyczących między innymi takich zjawisk, jak: temperatura, fale upałów, Miejska Wyspa Ciepła, przebieg dobowych średnich różnic temperatur, opady atmosferyczne, burze, powodzie, susze, wiatr, zanieczyszczenia powietrza oraz ich koncentracja (w tym: ozon troposferyczny, smog letni oraz zimowy).

W trakcie warsztatów uzgodniono wizję i cel nadrzędnego Miejskiego Planu Adaptacji dla Torunia. Ustalono zatem, iż Toruń jest miastem zrównoważonego rozwoju, chroniącym zasoby przyrodnicze, dziedzictwo kulturowe oraz podejmującym działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w aspekcie zmieniającego się klimatu. Nadrzędnym celem Miejskiego Planu Adaptacji jest zatem podniesienie potencjału adaptacyjnego miasta do zmian klimatu poprzez: właściwe kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój infrastruktury technicznej oraz poprawę jakości środowiska.

Uczestnicy warsztatów wskazali także 5 sektorów/obszarów najbardziej wrażliwych na te zmiany. Są to: zdrowie publiczne, transport, zasoby przyrodnicze miasta, zabudowa o wysokiej intensywności oraz gospodarka wodna.

Następnie, poprzez wypełnienie ankiety oraz wspólną dyskusję, wstępnie wyłonili 4 zasoby o największym potencjale adaptacyjnym:
1.    Przygotowanie służb miejskich
2.    Mechanizmy informowania i ostrzegania
3.    Organizacja i współpraca z sąsiednimi gminami
4.    Istniejące zaplecze innowacyjne

Kolejne warsztaty w ramach projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców" odbędą się 17 września 2017 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.