Każdy znajdzie coś dla siebie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak spędzić wolny czas w Toruniu? Na mieszkańców, ich gości i turystów corocznie czeka oferta setek wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Nie dziwi zatem, że osoby biorące udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” wyraziły swoje zadowolenie z możliwości czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie niemal codziennie odbywają się w Toruniu. Aż 91 proc. z nich oceniło ofertę kulturalną naszego miasta jako dobrą. Nic dziwnego, skoro w 2017 roku w naszym mieście odbyło się ponad 1500 różnych wydarzeń kulturalnych. Zaliczają się do nich cykliczne duże imprezy w międzynarodowej obsadzie, jak festiwal światła Bella Skyway, Festiwal Teatralny Kontakt, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest czy Międzynarodowy Festiwal teatrów lalek „Spotkania”. Znaną i lubianą imprezą kulturalną jest Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.

Muzeum Okręgowe i jego oddziały, teatr Baj Pomorski, Centrum Kulturalno-Kongresowe  Jordanki czy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” to  tylko część z instytucji kultury, w których torunianie i goście korzystają z oferty kulturalnej przez cały rok. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszy się „Kulturalne lato” – koncerty, spektakle i występy artystów w przestrzeni miejskiej – zarówno na Rynku Staromiejskim jak i scenie na Wiśle.

 

Torunianie są także zadowoleni z zaplecza sportowego, jakie funkcjonuje w mieście – wysoko oceniło je 86 proc. badanych. Ponad 300 różnej wielkości obiektów pozwala na uprawianie sportu w klubach, ale także amatorsko, dla przyjemności, dobrego samopoczucia i dobrej kondycji. Wśród nich są obiekty tej miary, co Arena Toruń, Motoarena, stadion miejski czy lodowisko Tor-Tor, które każdego roku goszczą duże imprezy sportowe, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Przykładem może być odbywający się od 2015 roku międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup, zawsze w gwiazdorskiej obsadzie, zawody żużlowe, jak Grand Prix of Poland czy Best Pairs, oraz międzynarodowy turniej tenisowy Bella Cup i Bieg Świętych Mikołajów, na który przyjeżdżają tysiące biegaczy z całej Polski. Takich imprez w Toruniu w ubiegłym roku odbyło się ponad 500!

 Toruń nie przestaje inwestować w infrastrukturę sportową, która zapewni mieszkańcom warunki do aktywnego spędzania czasu. W grudniu 2017 roku po trwającej blisko półtora roku gruntownej przebudowie i modernizacji otwarty został basen w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. Św. Józefa. Z kolei także w ostatnich dniach roku 2017 zamknięty został basen przy ul. Bażyńskich. Dzięki remontowi, który potrwa około 2 lata, obiekt zyska zupełnie nowe oblicze. Wewnątrz znajdzie się basen główny o wymiarach 25x12,5 metra o głębokościach od 1,45 metra do 3,9 metra, trybuny na 120 miejsc, hala basenowa rekreacyjna z basenem rekreacyjnym oraz basen do nauki pływania, brodzik i zjeżdżalnia. To nie wszystko: przy obiekcie znajdzie się basen zewnętrzny o powierzchni 16 m2, boiska do squasha, zaplecze sanitarno-szatniowe, siłownia, sala fitness, kawiarnia i pomieszczenia techniczne, a także około 80 miejsc parkingowych, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Całość projektu wyceniana jest na około 30 mln zł.

W najbliższym czasie miasto zyska także halę do gry w tenisa, która powstaje przy ul. Szosa Chełmińska i wpisuje się w kompleks sportowy, złożony z hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń, lodowiska Tor-Tor, stadionu miejskiego. Będzie to obiekt dwukondygnacyjny, z trzema kortami tenisowymi, zapleczem socjalnym (toalety, szatnie), pomieszczeniami dla obsługi obiektu, magazynu i salą dydaktyczną. Znajdą się w niej składane trybuny na 120 osób. Planowane otwarcie hali to wrzesień 2018 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.