Kawał historii na budowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kawał historii na budowie

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 17 lipca 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią znajdowane są historyczne pozostałości dawnego Torunia.

Najstarsze znalezisko na placu budowy to zarysy XVI -wiecznych domów stojących niegdyś po południowej stronie ulicy Wały gen. Sikorskiego określanej przez historyków jako Zaułek Kołodziejski. Odkryto tam nawet posadzki.

- Na Wałach gen. Sikorskiego udało nam się odnaleźć relikty dwojakiego rodzaju. Jedne to południowa zabudowa ulicy - Zaułek Kołodziejski, której przebieg był rekonstruowany mniej więcej po linii: Urząd Marszałkowski, bank , CSW. Linia tych budynków pozwala nam na dokładniejsze określenie jej przebiegu. Drugi rodzaj to pozostałości po Twierdzy Toruń. Znaleźliśmy tutaj relikty najprawdopodobniej szopy , w której przechowywane były armaty. Pośrednio potwierdzają to znaleziska luźne , tj. dwie kule armatnie  – mówi Piotr Gużyński, starszy konserwator z  Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Znaleziska te znajdują się na XIX wiecznych planach i nie były zaskoczeniem dla badaczy, jednak każdy fragment historii Torunia daje im wiele satysfakcji, gdyż pozwoli  na jeszcze bardziej dokładne zlokalizowanie i określenie granic odkrytych obiektów.

W ul. Chopina z kolei zostały odkryte bardzo grube mury, których na chwilę obecną nie można jednoznacznie przypisać do tych, które widnieją na planach. Zdaniem archeologów  jest to rejon Bramy Bydgoskiej, ale znalezisko  jest względem niej przesunięte o kilkanaście metrów. Przed archeologami stoi więc wyzwanie,  aby ustalić, czego fragmentem jest owa zabudowa.

 - Mury są bardzo solidne i najprowdopodobniej są związane z Bramą Bydgoską, aczkolwiek nie wiemy do końca w jakim zakresie  – wyjaśnia Piotr Gużyński.

Część znalezisk zostaje wykorzystana na placu budowy. Wykonawca aktualnie układa m.in. kamienną kostkę, która została odzyskana przy okazji zrywania starego asfaltu. Również część układanych obecnie krawężników to XIX-wieczne, solidne,  granitowe odzyski z terenu budowy. Takie wykorzystywanie starego materiału to nie tylko oszczędność, ale także radość dla archeologów. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.