Katarzynką w piękny rejs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Katarzynką w piękny rejs

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na chętnych czeka od 1 czerwca 500 darmowych biletów na rejs Katarzynką z Bulwaru Filadelfijskiego na Majdany.

Bilety na bezpłatny kurs ufundowali Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Miejski Zarząd Dróg w związku z zakończeniem remontu ul. Majdany, którą można dojechać do punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Partnerem akcji jest Skanska SA.

Modernizowany był 400-metrowy odcinek ul. Majdany do skrzyżowania z ulicą Kujawską. Drogowcy ułożyli nową nawierzchnię bitumiczną, wybudowali kanalizację sanitarną i odwodnienie. Powstały miejsca do parkowania. Trwają ostatnie roboty brukarskie. Do wykonania pozostało jeszcze oznakowanie poziome i pionowe. W ramach inwestycji wyremontowany został również mostek nad Małą Wisełką - rozebrano ustrój nośny obiektu, wypiaskowano jego stalowe elementy i zabezpieczono je powłoką antykorozyjną, przebudowano przyczółki i wykonano wszystkie podpory pod mostek. Następnie zabetonowany został ustrój nośny, powstały płyty najazdowe od strony Kępy Bazarowej i od strony ul. Kujawskiej. Na obiekcie trwają roboty wykończeniowe. 

Po zakończonych pracach Majdany będą miały charakter ciągu pieszo-jezdnego. Dopuszczony będzie tam ruch aut, o masie nie przekraczającej 20 ton. Zostanie tam ustanowiona strefa zamieszkania, czyli pieszy będzie miał pierwszeństwo, a obowiązująca w tym miejscu prędkość to 20 km/h. Do dyspozycji kierowców będą miejsca do parkowania, które powstały przy Dybowskiej i w obrębie skrzyżowania Kujawska-Majdany. Roboty drogowe kosztowały 3,9 mln zł. 

Sam punkt widokowy na Kępie Bazarowej w nowej odsłonie został oddany do użytku latem 2013 r. Ta inwestycja została zrealizowana przez miasto dzięki dofinansowaniu z środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013.

Łódź „ Katarzynka” cumuje przy nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego w pobliżu wylotu ul. Mostowej oraz na przeciwległym brzegu w okolicy trasu widokowego na Kępie Bazarowej. Wszystkie osoby chętne do skorzystania z bezpłatnej przeprawy przez Wisłę w dniach 4-14 czerwca 2015 r., zarówno z przystanku łodzi przy Bulwarze Filadelfijskim czy też na Kępie Bazarowej, zapraszamy do odbioru okolicznościowych biletów w dniach od 1.06. – 3.06. br. w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, Wały Gen. Sikorskiego 8, (wejście od strony ul. Podmurnej). Telefon kontaktowy: 56 611 87 36, e-mail: tcm@um.torun.pl

Warunkiem otrzymania biletów jest podanie hasła „MAJDANY”. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety. Dzieci do lat 5 korzystają z kursu łodzi „Katarzynka” bez konieczności posiadania biletu. Organizatorzy przedsięwzięcia  serdecznie zapraszają i życzą niezapomnianych wrażeń. 

"Katarzynka II" i jej kapitan Kazimierz Centkowski zapraszają na rejs  

Toruńska łódka „Katarzynka” pływała po Wiśle w Toruniu w latach 1969-2000. Powstała w 1955 r. w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W pierwszy rejs wypłynęła w 1969 r., rok później została upamiętniona w filmie "rejs", do którego część zdjęć była kręcona w Toruniu. Fakt ten przypomina pamiątkowa tablica na Bulwarze Filadelfijskim i sama łódka, od 2005 roku eksponowana na nabrzeżu jako atrakcja turystyczna. W 2002 r. wyeksploatowaną "Katarzynkę I" zastąpiła „Katarzynka II” zbudowana przez Kazimierza Centkowskiego i Władysława Haziaka z morskiej szalupy ratunkowej i napędzana silnikiem mercedesa. Spacerowy rejs z jednego na drugi brzeg Wisły trwa około 10 minut.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.