www.torun.pl

Katarzynką w piękny rejs

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na chętnych czeka od 1 czerwca 500 darmowych biletów na rejs Katarzynką z Bulwaru Filadelfijskiego na Majdany.

Bilety na bezpłatny kurs ufundowali Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Miejski Zarząd Dróg w związku z zakończeniem remontu ul. Majdany, którą można dojechać do punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Partnerem akcji jest Skanska SA.

Modernizowany był 400-metrowy odcinek ul. Majdany do skrzyżowania z ulicą Kujawską. Drogowcy ułożyli nową nawierzchnię bitumiczną, wybudowali kanalizację sanitarną i odwodnienie. Powstały miejsca do parkowania. Trwają ostatnie roboty brukarskie. Do wykonania pozostało jeszcze oznakowanie poziome i pionowe. W ramach inwestycji wyremontowany został również mostek nad Małą Wisełką - rozebrano ustrój nośny obiektu, wypiaskowano jego stalowe elementy i zabezpieczono je powłoką antykorozyjną, przebudowano przyczółki i wykonano wszystkie podpory pod mostek. Następnie zabetonowany został ustrój nośny, powstały płyty najazdowe od strony Kępy Bazarowej i od strony ul. Kujawskiej. Na obiekcie trwają roboty wykończeniowe. 

Po zakończonych pracach Majdany będą miały charakter ciągu pieszo-jezdnego. Dopuszczony będzie tam ruch aut, o masie nie przekraczającej 20 ton. Zostanie tam ustanowiona strefa zamieszkania, czyli pieszy będzie miał pierwszeństwo, a obowiązująca w tym miejscu prędkość to 20 km/h. Do dyspozycji kierowców będą miejsca do parkowania, które powstały przy Dybowskiej i w obrębie skrzyżowania Kujawska-Majdany. Roboty drogowe kosztowały 3,9 mln zł. 

Sam punkt widokowy na Kępie Bazarowej w nowej odsłonie został oddany do użytku latem 2013 r. Ta inwestycja została zrealizowana przez miasto dzięki dofinansowaniu z środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013.

Łódź „ Katarzynka” cumuje przy nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego w pobliżu wylotu ul. Mostowej oraz na przeciwległym brzegu w okolicy trasu widokowego na Kępie Bazarowej. Wszystkie osoby chętne do skorzystania z bezpłatnej przeprawy przez Wisłę w dniach 4-14 czerwca 2015 r., zarówno z przystanku łodzi przy Bulwarze Filadelfijskim czy też na Kępie Bazarowej, zapraszamy do odbioru okolicznościowych biletów w dniach od 1.06. – 3.06. br. w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, Wały Gen. Sikorskiego 8, (wejście od strony ul. Podmurnej). Telefon kontaktowy: 56 611 87 36, e-mail: tcm@um.torun.pl

Warunkiem otrzymania biletów jest podanie hasła „MAJDANY”. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety. Dzieci do lat 5 korzystają z kursu łodzi „Katarzynka” bez konieczności posiadania biletu. Organizatorzy przedsięwzięcia  serdecznie zapraszają i życzą niezapomnianych wrażeń. 

"Katarzynka II" i jej kapitan Kazimierz Centkowski zapraszają na rejs  

Toruńska łódka „Katarzynka” pływała po Wiśle w Toruniu w latach 1969-2000. Powstała w 1955 r. w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W pierwszy rejs wypłynęła w 1969 r., rok później została upamiętniona w filmie "rejs", do którego część zdjęć była kręcona w Toruniu. Fakt ten przypomina pamiątkowa tablica na Bulwarze Filadelfijskim i sama łódka, od 2005 roku eksponowana na nabrzeżu jako atrakcja turystyczna. W 2002 r. wyeksploatowaną "Katarzynkę I" zastąpiła „Katarzynka II” zbudowana przez Kazimierza Centkowskiego i Władysława Haziaka z morskiej szalupy ratunkowej i napędzana silnikiem mercedesa. Spacerowy rejs z jednego na drugi brzeg Wisły trwa około 10 minut.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.