www.torun.pl

Katarzynką w piękny rejs

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na chętnych czeka od 1 czerwca 500 darmowych biletów na rejs Katarzynką z Bulwaru Filadelfijskiego na Majdany.

Bilety na bezpłatny kurs ufundowali Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Miejski Zarząd Dróg w związku z zakończeniem remontu ul. Majdany, którą można dojechać do punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Partnerem akcji jest Skanska SA.

Modernizowany był 400-metrowy odcinek ul. Majdany do skrzyżowania z ulicą Kujawską. Drogowcy ułożyli nową nawierzchnię bitumiczną, wybudowali kanalizację sanitarną i odwodnienie. Powstały miejsca do parkowania. Trwają ostatnie roboty brukarskie. Do wykonania pozostało jeszcze oznakowanie poziome i pionowe. W ramach inwestycji wyremontowany został również mostek nad Małą Wisełką - rozebrano ustrój nośny obiektu, wypiaskowano jego stalowe elementy i zabezpieczono je powłoką antykorozyjną, przebudowano przyczółki i wykonano wszystkie podpory pod mostek. Następnie zabetonowany został ustrój nośny, powstały płyty najazdowe od strony Kępy Bazarowej i od strony ul. Kujawskiej. Na obiekcie trwają roboty wykończeniowe. 

Po zakończonych pracach Majdany będą miały charakter ciągu pieszo-jezdnego. Dopuszczony będzie tam ruch aut, o masie nie przekraczającej 20 ton. Zostanie tam ustanowiona strefa zamieszkania, czyli pieszy będzie miał pierwszeństwo, a obowiązująca w tym miejscu prędkość to 20 km/h. Do dyspozycji kierowców będą miejsca do parkowania, które powstały przy Dybowskiej i w obrębie skrzyżowania Kujawska-Majdany. Roboty drogowe kosztowały 3,9 mln zł. 

Sam punkt widokowy na Kępie Bazarowej w nowej odsłonie został oddany do użytku latem 2013 r. Ta inwestycja została zrealizowana przez miasto dzięki dofinansowaniu z środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013.

Łódź „ Katarzynka” cumuje przy nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego w pobliżu wylotu ul. Mostowej oraz na przeciwległym brzegu w okolicy trasu widokowego na Kępie Bazarowej. Wszystkie osoby chętne do skorzystania z bezpłatnej przeprawy przez Wisłę w dniach 4-14 czerwca 2015 r., zarówno z przystanku łodzi przy Bulwarze Filadelfijskim czy też na Kępie Bazarowej, zapraszamy do odbioru okolicznościowych biletów w dniach od 1.06. – 3.06. br. w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, Wały Gen. Sikorskiego 8, (wejście od strony ul. Podmurnej). Telefon kontaktowy: 56 611 87 36, e-mail: tcm@um.torun.pl

Warunkiem otrzymania biletów jest podanie hasła „MAJDANY”. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety. Dzieci do lat 5 korzystają z kursu łodzi „Katarzynka” bez konieczności posiadania biletu. Organizatorzy przedsięwzięcia  serdecznie zapraszają i życzą niezapomnianych wrażeń. 

"Katarzynka II" i jej kapitan Kazimierz Centkowski zapraszają na rejs  

Toruńska łódka „Katarzynka” pływała po Wiśle w Toruniu w latach 1969-2000. Powstała w 1955 r. w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W pierwszy rejs wypłynęła w 1969 r., rok później została upamiętniona w filmie "rejs", do którego część zdjęć była kręcona w Toruniu. Fakt ten przypomina pamiątkowa tablica na Bulwarze Filadelfijskim i sama łódka, od 2005 roku eksponowana na nabrzeżu jako atrakcja turystyczna. W 2002 r. wyeksploatowaną "Katarzynkę I" zastąpiła „Katarzynka II” zbudowana przez Kazimierza Centkowskiego i Władysława Haziaka z morskiej szalupy ratunkowej i napędzana silnikiem mercedesa. Spacerowy rejs z jednego na drugi brzeg Wisły trwa około 10 minut.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.