www.torun.pl

Katarzynką w piękny rejs

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 29 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Na chętnych czeka od 1 czerwca 500 darmowych biletów na rejs Katarzynką z Bulwaru Filadelfijskiego na Majdany.

Bilety na bezpłatny kurs ufundowali Biuro Toruńskiego Centrum Miasta i Miejski Zarząd Dróg w związku z zakończeniem remontu ul. Majdany, którą można dojechać do punktu widokowego na Kępie Bazarowej. Partnerem akcji jest Skanska SA.

Modernizowany był 400-metrowy odcinek ul. Majdany do skrzyżowania z ulicą Kujawską. Drogowcy ułożyli nową nawierzchnię bitumiczną, wybudowali kanalizację sanitarną i odwodnienie. Powstały miejsca do parkowania. Trwają ostatnie roboty brukarskie. Do wykonania pozostało jeszcze oznakowanie poziome i pionowe. W ramach inwestycji wyremontowany został również mostek nad Małą Wisełką - rozebrano ustrój nośny obiektu, wypiaskowano jego stalowe elementy i zabezpieczono je powłoką antykorozyjną, przebudowano przyczółki i wykonano wszystkie podpory pod mostek. Następnie zabetonowany został ustrój nośny, powstały płyty najazdowe od strony Kępy Bazarowej i od strony ul. Kujawskiej. Na obiekcie trwają roboty wykończeniowe. 

Po zakończonych pracach Majdany będą miały charakter ciągu pieszo-jezdnego. Dopuszczony będzie tam ruch aut, o masie nie przekraczającej 20 ton. Zostanie tam ustanowiona strefa zamieszkania, czyli pieszy będzie miał pierwszeństwo, a obowiązująca w tym miejscu prędkość to 20 km/h. Do dyspozycji kierowców będą miejsca do parkowania, które powstały przy Dybowskiej i w obrębie skrzyżowania Kujawska-Majdany. Roboty drogowe kosztowały 3,9 mln zł. 

Sam punkt widokowy na Kępie Bazarowej w nowej odsłonie został oddany do użytku latem 2013 r. Ta inwestycja została zrealizowana przez miasto dzięki dofinansowaniu z środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007–2013.

Łódź „ Katarzynka” cumuje przy nadbrzeżu Bulwaru Filadelfijskiego w pobliżu wylotu ul. Mostowej oraz na przeciwległym brzegu w okolicy trasu widokowego na Kępie Bazarowej. Wszystkie osoby chętne do skorzystania z bezpłatnej przeprawy przez Wisłę w dniach 4-14 czerwca 2015 r., zarówno z przystanku łodzi przy Bulwarze Filadelfijskim czy też na Kępie Bazarowej, zapraszamy do odbioru okolicznościowych biletów w dniach od 1.06. – 3.06. br. w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta, Wały Gen. Sikorskiego 8, (wejście od strony ul. Podmurnej). Telefon kontaktowy: 56 611 87 36, e-mail: tcm@um.torun.pl

Warunkiem otrzymania biletów jest podanie hasła „MAJDANY”. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 bilety. Dzieci do lat 5 korzystają z kursu łodzi „Katarzynka” bez konieczności posiadania biletu. Organizatorzy przedsięwzięcia  serdecznie zapraszają i życzą niezapomnianych wrażeń. 

"Katarzynka II" i jej kapitan Kazimierz Centkowski zapraszają na rejs  

Toruńska łódka „Katarzynka” pływała po Wiśle w Toruniu w latach 1969-2000. Powstała w 1955 r. w stoczni w Budapeszcie jako jedna z szalup ratunkowych statku pasażerskiego „Mazowsze”. W pierwszy rejs wypłynęła w 1969 r., rok później została upamiętniona w filmie "rejs", do którego część zdjęć była kręcona w Toruniu. Fakt ten przypomina pamiątkowa tablica na Bulwarze Filadelfijskim i sama łódka, od 2005 roku eksponowana na nabrzeżu jako atrakcja turystyczna. W 2002 r. wyeksploatowaną "Katarzynkę I" zastąpiła „Katarzynka II” zbudowana przez Kazimierza Centkowskiego i Władysława Haziaka z morskiej szalupy ratunkowej i napędzana silnikiem mercedesa. Spacerowy rejs z jednego na drugi brzeg Wisły trwa około 10 minut.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.