Katarzynka dla siatkarskiego mistrza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Katarzynka dla siatkarskiego mistrza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Filip Tomasik

Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!

Tradycją obchodów Dni Torunia jest ceremonia odsłonięcia katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd przez osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. W tym roku wyjątkowo uroczystość odbyła się w dwóch częściach. W sobotę 22 czerwca świętowaliśmy dołączenie do Alei aktora Krystiana Pesty. Kolejna część została zaplanowana na poniedziałek 24 czerwca ze względu na zobowiązania zawodowe drugiego laureata Wilfredo Leona.

Wydarzenie poprzedził koncert zespołu Elektrio. W uroczystości odsłonięcia katarzynki wzięli udział prezydent Torunia Paweł Gulewski oraz toruńscy radni.

Wyróżniamy dziś sportowca, którego zna cały świat, kocha cała Polska i podziwia cały Toruń! Śledzimy karierę Wilfredo Leona od dawna i dla nas w Toruniu zawsze był i jest najlepszym siatkarzempowiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.

To dla mnie najlepsza i największa pamiątka i podziękowanie. Nie urodziłem się w Toruniu, ale czuję się torunianinem i jestem dumny, że mogę reprezentować to piękne miastopowiedział wzruszony laureat Wilfredo Leon.


Wilfredo León Venero to wyjątkowa postać na siatkarskiej scenie. Przez wielu uważany jest za najlepszego siatkarza na świecie. Urodzony na Kubie zawodnik od 2019 roku reprezentuje barwy Reprezentacji Polski.

W 2023 roku z naszą Kadrą sięgnął po tytuł Mistrza Europy i został uznany najbardziej wartościowym graczem turnieju. Wcześniej Polska z Leonem w składzie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata, dwa brązowe brązowe medale Mistrzostw Europy i wygrała Ligę Światową. Czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów, czyli najbardziej prestiżowy tytuł w siatkówce klubowej. Na swoim koncie ma także liczne trofea krajowe, m.in. mistrzostwa i puchary Włoch oraz Rosji.

Z Toruniem Wilfredo Leon jest związany na wielu płaszczyznach. Jego żoną jest torunianka Małgorzata León, z domu Gronkowska. Od 2021 roku jest współwłaścicielem klubu Anioły Toruń, który w maju uzyskał awans do 1. Ligi Siatkówki.

Obecnie laureat Piernikowej Alei Gwiazd przygotowuje się do udziału Igrzyskach Olimpijskich. Polska jest faworytem do złotego medalu.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.