Kanalizacja na Podgórzu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kanalizacja na Podgórzu

Eko, Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: niebiesko-szare rury kanalizacyjne z czarnymi zaworami

Jednym z tematów, jakie poruszyli mieszkańcy Podgórza podczas spotkania z prezydentem Michałem Zaleskim, które odbyło się 25 stycznia 2024 r., był brak dostępu do kanalizacji części domów zlokalizowanych tuż przy granicy Torunia z Gminą Wielka Nieszawka.

Zgłoszony problem dotyczy domów przy ulicach Cierpickiej, Przy Nasypie oraz fragmencie ulicy Nieszawskiej w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch pierwszych ulic. - Domy te są umiejscowione daleko od istniejących końcówek sieci Toruńskich Wodociągów. Dlatego też docelowo przewidziano skanalizowanie tej enklawy łącznie z uzbrojeniem dużo większego terenu znajdującego się w tej części Torunia i doprowadzeniem ścieków wspólnym długim przewodem do głównej przepompowni przy ulicy Wiślanej i dalej do toruńskiej oczyszczalni ścieków – wyjaśnia Władysław Majewski, prezes Toruńskich Wodociągów.
Jednak z uwagi na prośby mieszkańców, aby przynajmniej dla tej enklawy jak najszybciej wybudować nową sieć, Toruńskie Wodociągi w trybie pilnym, także po dokonaniu koniecznych uzgodnień z Gminą Wielka Nieszawka, przystąpią do zaprojektowania nowej, w innym układzie niż planowano wcześniej, sieci kanalizacyjnej dla wymienionego terenu - spółka będzie chciała w najkrótszym możliwym terminie taką sieć wybudować. Wstępnie Toruńskie Wodociągi deklarują, iż czynić będą wszystko, aby - jeśli tylko będzie to możliwe - już w 2025 roku rozpocząć układanie takiej nowej sieci, aby mieszkańcy domów przy ulicach Cierpickiej, Przy Nasypie i fragmentu Nieszawskiej mogli również korzystać z miejskiej sieci kanalizacyjnej budowanej i eksploatowanej przez Toruńskie Wodociągi. Tym samym i ta, jedna z ostatnich części miasta, będzie dysponować miejską kanalizację,

Warto przy okazji przypomnieć, iż Toruń ma niezwykle wysoki wskaźnik skanalizowania, sięgający prawie 99 procent.

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.