www.torun.pl

Jubileusz PCK

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podwójny jubileusz – 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – był obchodzony na Rynku Nowomiejskim w dniu 8 maja 2019 r.

Jubileusz Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowany przez toruński oddział PCK, obchodzony był w dniu 8 maja 2019 roku, czyli w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta. Miejscem wydarzenia był Rynek Nowomiejski.

Na początku uczestnicy wydarzenia, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół Samochodowych pod batutą kapelmistrza pana Jacka Kałamarskiego oraz zespołu Podgórski Walczyk, uformowali „żywy czerwony krzyż”, Do tworzenia symbolu znanego na całym świecie i kojarzącego się troską o innego, zwłaszcza potrzebującego człowieka włączyły się setki uczestników - działacze, pracownicy, honorowi krwiodawcy, wolontariusze, sympatycy. Wśród gości byli: starosta toruński Marek Olszewski, Izabela Miłoszewska - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Elżbieta Krajewska - była prezes ZR, Krystyna Zaleska - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, Roman Kurzyński - były dyrektor ZW PCK, Tomasz Grzeszkowiak - dyrektor Domu Muz, Aniela Kowalska - prezes PSD w Toruniu. Do tworzenia „żywego czerwonego krzyża” włączyły się także dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 1 i nr 15, a także Szkoły Podstawowe nr 1, 4 i 13, Zespół Szkół nr 26 z dyrektorem Markiem Fuerstem oraz wolontariusze z VI LO i VIII LO. W tym wyjątkowym czasie podwójnego jubileuszu 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża wszyscy obecni na Rynku Nowomiejskim manifestowali żywiołowo i radośnie przynależność do tej organizacji. Podczas uroczystości toruński oddział PCK przekazał rower trójkołowy dla uczniów z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu oraz chodzik dla podopiecznej PCK.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce w „Piernikowym Miasteczku”, dokąd uczestnicy jubileuszu przemaszerowali w kolorowej paradzie ulicami starówki, Tam czekały na nich kolejne atrakcje, miedzy innymi koncerty zespołów muzycznych Twenty Three i Podgórski Walczyk, inscenizacja wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” w wykonaniu grupy teatralnej Czuk. Było radośnie i głośno, a atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się przechodniom i turystom.

Fot. Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy - Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Biznes, Inwestycje, Miasto
  Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.