www.torun.pl

Jubileusz PCK

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Podwójny jubileusz – 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża – był obchodzony na Rynku Nowomiejskim w dniu 8 maja 2019 r.

Jubileusz Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowany przez toruński oddział PCK, obchodzony był w dniu 8 maja 2019 roku, czyli w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta. Miejscem wydarzenia był Rynek Nowomiejski.

Na początku uczestnicy wydarzenia, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół Samochodowych pod batutą kapelmistrza pana Jacka Kałamarskiego oraz zespołu Podgórski Walczyk, uformowali „żywy czerwony krzyż”, Do tworzenia symbolu znanego na całym świecie i kojarzącego się troską o innego, zwłaszcza potrzebującego człowieka włączyły się setki uczestników - działacze, pracownicy, honorowi krwiodawcy, wolontariusze, sympatycy. Wśród gości byli: starosta toruński Marek Olszewski, Izabela Miłoszewska - dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia, Elżbieta Krajewska - była prezes ZR, Krystyna Zaleska - dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, Roman Kurzyński - były dyrektor ZW PCK, Tomasz Grzeszkowiak - dyrektor Domu Muz, Aniela Kowalska - prezes PSD w Toruniu. Do tworzenia „żywego czerwonego krzyża” włączyły się także dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 1 i nr 15, a także Szkoły Podstawowe nr 1, 4 i 13, Zespół Szkół nr 26 z dyrektorem Markiem Fuerstem oraz wolontariusze z VI LO i VIII LO. W tym wyjątkowym czasie podwójnego jubileuszu 100. rocznicy powstania Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Polskiego Czerwonego Krzyża wszyscy obecni na Rynku Nowomiejskim manifestowali żywiołowo i radośnie przynależność do tej organizacji. Podczas uroczystości toruński oddział PCK przekazał rower trójkołowy dla uczniów z Zespołu Szkół nr 26 w Toruniu oraz chodzik dla podopiecznej PCK.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce w „Piernikowym Miasteczku”, dokąd uczestnicy jubileuszu przemaszerowali w kolorowej paradzie ulicami starówki, Tam czekały na nich kolejne atrakcje, miedzy innymi koncerty zespołów muzycznych Twenty Three i Podgórski Walczyk, inscenizacja wiersza Juliana Tuwima „Rzepka” w wykonaniu grupy teatralnej Czuk. Było radośnie i głośno, a atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się przechodniom i turystom.

Fot. Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy - Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Kultura, Miasto
  25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.