www.torun.pl

Jubileusz partnerstwa miast

Miasto
Data publikacji: 21 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 30 lat z Hameenlinną i od 10 lat z Novem mestem współpracuje Toruń na zasadzie partnerstwa miast. W dniu 21 września 2019 roku w Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz współpracy z tymi miastami.

Z okazji obu jubileuszy w Toruniu goszczą delegacje – fińska i słoweńska, w których składzie znaleźli się Timo Kenakkala, burmistrz miasta Hameenlinny i Gregor Macedoni, prezydent miasta Nove mesto. Goście z Finlandii i Słowenii mieli okazję zwiedzić zespół staromiejski oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, a przed wyjazdem czeka ich jeszcze wizyta w Domu Mikołaja Kopernika.

Gośćmi honorowymi jubileuszu w Dworze Artusa byli Juhe Ottman – ambasador Finlandii w Polsce oraz Maja Segota – zastępca ambasadora Słowenii w Polsce. Oboje podkreślili, jak ważna jest współpraca pomiędzy miastami z różnych krajów, która stanowi możliwość dzielenia się doświadczeniami.

- Czasami pojawia się pokusa, by w natłoku oficjalnych podsumowań rocznicowych ujmować sens współpracy partnerskich miast wyłącznie w ramach konkretnych i wymiernych zadań. Ale tak naprawdę ich największą wartością są spotkania setek zwykłych ludzi – na początku zdziwionych odmiennością światów, w których żyją, a potem zauroczonych podjętą przyjaźnią. Taką przyjaźń Toruń zadeklarował 30 lat temu wobec Hameenlinny i 10 lat temu wobec Novego mesta. Dziś z przekonaniem potwierdzam, że Toruń chce tej przyjaźni pozostać wierny – zgodnie z najlepszymi kanonami życzliwości, jakie wymyślono dla kontaktów między państwami, miastami i ludźmi różnych narodowości. Ta współpraca otwiera nas na świat i inspiruje do działań pożytecznych i dobrych – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent wspominał początki współpracy i to, jak ona się rozwijała. Były to wzajemne wizyty, możliwość poznania kultur, tradycji, osiągnięć miast i krajów.

- Cenimy partnerstwo z innymi miastami, ponieważ wiemy, że w przyszłości świat opierał się będzie na rozmaitych sieciach partnerstwa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. I w tym względzie Wy, nasi przyjaciele z Torunia, jesteście bezcenni. Nasza współpraca opiera się na tradycyjnych, długotrwałych i pełnych szacunku relacjach, i mamy nadzieję, że owa współpraca będzie się rozwijać i umacniać w przyszłościpodsumował wzajemne relacje Timo Kenakkala, burmistrz Hameenlinny.
 

- W ciągu 10 lat nawiązano i umocniono wiele kontaktów kulturalnych, artystycznych i sportowych pomiędzy naszymi miastami. Z rozmów z naszymi mieszkańcami wynika, że są oni szczęśliwi, iż mogą podzielić się wspaniałymi wspomnieniami z różnych wydarzeń i świąt miejskich, na które zostali zapraszani, a także zadowoleni z tego, że tak wiele mogli się od siebie wzajemnie nauczyćdodał Gregor Macedoni, prezydent Novego mesta.

Wydarzeniu towarzyszyły występy Tuomasa Nikkanena – pianisty z Hämeenlinny w repertuarze Jeana Sibeliusa oraz Folk Quartet. Z kolei Magdalena Tomaszewska-Bolałek zaprezentowała „Tradycje kulinarne Finlandii”.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.