www.torun.pl

Jubileusz partnerstwa miast

Miasto
Data publikacji: 21 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 30 lat z Hameenlinną i od 10 lat z Novem mestem współpracuje Toruń na zasadzie partnerstwa miast. W dniu 21 września 2019 roku w Dworze Artusa odbył się uroczysty jubileusz współpracy z tymi miastami.

Z okazji obu jubileuszy w Toruniu goszczą delegacje – fińska i słoweńska, w których składzie znaleźli się Timo Kenakkala, burmistrz miasta Hameenlinny i Gregor Macedoni, prezydent miasta Nove mesto. Goście z Finlandii i Słowenii mieli okazję zwiedzić zespół staromiejski oraz Muzeum Toruńskiego Piernika, a przed wyjazdem czeka ich jeszcze wizyta w Domu Mikołaja Kopernika.

Gośćmi honorowymi jubileuszu w Dworze Artusa byli Juhe Ottman – ambasador Finlandii w Polsce oraz Maja Segota – zastępca ambasadora Słowenii w Polsce. Oboje podkreślili, jak ważna jest współpraca pomiędzy miastami z różnych krajów, która stanowi możliwość dzielenia się doświadczeniami.

- Czasami pojawia się pokusa, by w natłoku oficjalnych podsumowań rocznicowych ujmować sens współpracy partnerskich miast wyłącznie w ramach konkretnych i wymiernych zadań. Ale tak naprawdę ich największą wartością są spotkania setek zwykłych ludzi – na początku zdziwionych odmiennością światów, w których żyją, a potem zauroczonych podjętą przyjaźnią. Taką przyjaźń Toruń zadeklarował 30 lat temu wobec Hameenlinny i 10 lat temu wobec Novego mesta. Dziś z przekonaniem potwierdzam, że Toruń chce tej przyjaźni pozostać wierny – zgodnie z najlepszymi kanonami życzliwości, jakie wymyślono dla kontaktów między państwami, miastami i ludźmi różnych narodowości. Ta współpraca otwiera nas na świat i inspiruje do działań pożytecznych i dobrych – powiedział prezydent Michał Zaleski. Prezydent wspominał początki współpracy i to, jak ona się rozwijała. Były to wzajemne wizyty, możliwość poznania kultur, tradycji, osiągnięć miast i krajów.

- Cenimy partnerstwo z innymi miastami, ponieważ wiemy, że w przyszłości świat opierał się będzie na rozmaitych sieciach partnerstwa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. I w tym względzie Wy, nasi przyjaciele z Torunia, jesteście bezcenni. Nasza współpraca opiera się na tradycyjnych, długotrwałych i pełnych szacunku relacjach, i mamy nadzieję, że owa współpraca będzie się rozwijać i umacniać w przyszłościpodsumował wzajemne relacje Timo Kenakkala, burmistrz Hameenlinny.
 

- W ciągu 10 lat nawiązano i umocniono wiele kontaktów kulturalnych, artystycznych i sportowych pomiędzy naszymi miastami. Z rozmów z naszymi mieszkańcami wynika, że są oni szczęśliwi, iż mogą podzielić się wspaniałymi wspomnieniami z różnych wydarzeń i świąt miejskich, na które zostali zapraszani, a także zadowoleni z tego, że tak wiele mogli się od siebie wzajemnie nauczyćdodał Gregor Macedoni, prezydent Novego mesta.

Wydarzeniu towarzyszyły występy Tuomasa Nikkanena – pianisty z Hämeenlinny w repertuarze Jeana Sibeliusa oraz Folk Quartet. Z kolei Magdalena Tomaszewska-Bolałek zaprezentowała „Tradycje kulinarne Finlandii”.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.