Jubileusz parafii na Skarpie | www.torun.pl

Jubileusz parafii na Skarpie

Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Kościół pw. Maksymiliana Kolbego w Toruniu

40-lecie istnienia świętuje w tym roku Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego na toruńskiej Skarpie.

Kilkudniowe obchody parafialne z tej okazji zwieńczyła uroczysta msza odpustowa odprawiona 14 sierpnia 2020 r. w świątyni na Skarpie przez Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla. Miasto reprezentowali radny Michał Jakubaszek oraz zastępca prezydenta Paweł Gulewski, który przekazał społeczności parafialnej list gratulacyjny i okolicznościowy upominek - ornat.

Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego w Toruniu została powołana 8 grudnia 1980 roku. Jej pierwszym proboszczem był ks. prałat Andrzej Klemp (1980 - 2009). Po nim obowiązki te przejął ks. kanonik Mariusz Klimek, obecnie funkcję tę pełni ks. Zdzisław Marek Syldatk.

Kościół parafialny wybudowano w latach 1982-1989. Projektantami budynku byli mgr inż. Zdzisław Klemp, Piotr Sobczyński i inż. Jan Wierzba. Obszerny, dwukondygnacyjny gmach o współczesnej architekturze miał w zamyśle zaspokoić potrzeby rozbudowującego się, wielotysięcznego osiedla. Dziś Parafia Świętego Maksymiliana Kolbego obejmuje ulice: Tłoczka, Bolta, Kolankowskiego, Raszei, Witosa, Konstytucji 3-Maja (18-29), Ligi Polskiej, Kosynierów Kościuszkowskich (numery parzyste), Kardynała Wyszyńskiego (2-17), Stawisińskiego, Szarych Szeregów (1-4), Szosa Lubicka (156-174) i Prejsa (numery nieparzyste).

Na obchody 40-lecia parafii, które rozpoczęły się 9 sierpnia, złożyły się m.in. wykład znanego dziennikarza katolickiego Tomasza Terlikowskiego, autora książki pt. „Maksymilian M. Kolbe. Biografia Świętego Męczennika”, msza św. w intencji budowniczych kościoła, wieczór wspomnień połączony z prezentacją multimedialną zdjęć z historii parafii i kościoła oraz koncert Eleni.

Fot. Lech Kamiński


 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Ostatnia doba przyniosła w Toruniu 60 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 2 osoby, które cierpiały na choroby współistniejące.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.