Jubileusz Michalitów | www.torun.pl

Jubileusz Michalitów

Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu: wnętrze kościoła na Rybakach

30 stycznia 2021 roku w toruńskiej parafii Świętego Michała Archanioła na Rybakach odprawiono mszę świętą w intencji błogosławionego Bronisława Markiewicza, drugiego patrona parafii. W tym roku Michalici świętują 100-lecie kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i 50-lecie ustanowienia Ośrodka Duszpasterskiego na Rybakach. W uroczystej mszy świętej wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski

Bronisław Markiewicz był założycielem zgromadzenia Michalitów, katolickim duchownym i pedagogiem. W 2005 roku został beatyfikowany. W rocznicę jego śmierci w parafii św. Michała Archanioła na Rybakach tradycyjnie odbyła się msza odpustowa, w tym roku duchowni obchodzili jubileusz 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i 50-lecie ustanowienia Ośrodka Duszpasterskiego na Rybakach. Mszy świętej odpustowej przewodniczył ks. Bp. Wiesław Śmigiel. W nabożeństwie wziął udział także prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Przekazuję serdeczne i odpustowe pozdrowienia całej wspólnocie parafii michalickiej. Toruńskim ojcom michalitom gratuluję 100-lecia zatwierdzenia macierzystego zgromadzenia i jednocześnie 50-lecia ustanowienia michalickiego ośrodka na Rybakach. To  dziedzictwo otaczamy w Toruniu szczególnym szacunkiem, i to z wielu powodów. Zawdzięczamy mu integrację rodzin z Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, związaną z tym posługę duszpasterską oraz otaczanie dzieci i nastolatków troskliwą opieką wychowawcząmówił prezydent.

Podczas odpustu poświęcono nową chrzcielnicę i od razu ochrzcił w niej nową parafiankę. Dziewczynka otrzymała imiona Klara Agnieszka.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.