Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu

Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024  r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Królewski łańcuch zawiesił na jego szyi prezydent Torunia Paweł Gulewski.

23 czerwca 2024 r. na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczyste obchody 25. rocznicy działalności reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Organizacja sięgająca korzeniami średniowiecza, założona w 1352 r., została decyzją sądu rozwiązana po wojnie w 1947 r. Po 50 latach niebytu do jej tradycji powrócono w 1999 r. Od tego czasu toruńscy bracia i siostry kurkowe są co roku stałym elementem kulturalnego pejzażu miasta. Uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i ważnych miejskich wydarzeniach, a przede wszystkim organizują coroczny turniej świętojański i ceremonię Intronizacji Króla Kurkowego podczas Dni Torunia.

- W średniowieczu bractwa kurkowe były powoływane do życia, ażeby bronić miasta i mieszkańców. Był to rodzaj straży obywatelskiej, znany w całej Europie wyjaśnia Leszek Polak, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.Po reaktywacji w 1999 r. nasze bractwo zajęło się zbieraniem dokumentów, kultywowaniem i utrwalaniem swoich tradycji oraz kształtowaniem postawy, którą można opisać sentencją widniejącą na naszym sztandarze „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

Na jubileusz 25-lecia przyjechali do Torunia przedstawiciele Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, bracia kurkowi z Pomorza, Okręgu Bydgoskiego i Poznańskiego. Obecni byli przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego, w tym urzędujący i byli prezydenci Torunia, a także uczniowie VI LO. Po mszy św. w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny w uroczystej paradzie członkowie bractw kurkowych i goście przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się uroczysta Intronizacja Króla Kurkowego.

- Bracie Władysławie, w uznaniu twoich zasług dla miasta Torunia i Bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego, nadaję Ci godność Króla Kurkowego Anno Domini 2023 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak i Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu!wygłosił uroczysty akt prezydent Torunia Paweł Gulewski, nakładając łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu Władysławowi Kołybskiemu.

Potem pasowano dwóch Rycerzy Króla – zostali nimi bracia Józef Jarosz i Paweł Liberadzki. Wybrano też Pierwszą, Drugą i Trzecią Damę – siostry Agnieszkę Wyrwas, Agnieszkę Zielińską i Annę Jamroży. Następnie król elekt musiał się wykazać hartem ducha, wychylając duszkiem okazały puchar piwa. Zgodnie z tradycją przyjął też podarunki od innych bractw.

Strzelecka tradycja kurkowa, z którą nasze Bractwo Kurkowe przybywa dzisiaj, jak co roku, na Rynek Staromiejski, to esencja tradycji i dziejów Torunia. Całe Bractwo, a wiec byłych i obecnych braci kurkowych oraz damy kurkowe proszę o przyjęcie okolicznościowych życzeń – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Ważne jest to, że 25 lat po swojej reaktywacji Kurkowe Bractwo Strzeleckie podkreśla swoje mocne związki ze średniowiecznym, mieszczańskim i kopernikańskim Toruniem.

Podczas uroczystej ceremonii na rynku nagrody otrzymali zwycięzcy brackich strzelań świętojańskich:

 • o Puchar Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego – Piotr Frątczak, KBS Piechcin
 • o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza – Maciej Czechowski, KBS Toruń
 • do Tarczy Reaktywacji Bractwa w Toruniu – Andrzej Przewłocki z Kościerzyny
 • do Tarczy Memoriału Krzysztofa Sobczaka (Złoty Pierścień) – Piotr Frączak, KBS Piechcin
 • do Tarczy Królewskiej – Zofia Orlik, KBS Toruń
 • z pistoletu sportowego – Rafał Mierzwiński, Toruń
 • strzelania do Kura na zakończenie turnieju – Zofia Orlik, KBS Toruń

Jubileuszowa uroczystość była okazją do uhonorowania osób i instytucji zasłużonych dla toruńskiego bractwa.

Krzyżami Komandorskimi z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP odznaczono byłego prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i marszałka województwa Piotra Całbeckiego (otrzyma w późniejszym terminie), a Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP brata Leszka Polaka.

Wręczono też krzyże zasługi przyznane przez KBS Toruń - komandorskie (Piotr Całbecki, Wojciech Grochowski, Michał Zaleski, Lech Magnuszewski) oraz oficerskie (Czesław Michalski, Jan Myrcha, Jarosław Czyżewski).

Okolicznościowe ryngrafy otrzymało kilkanaście instytucji zasłużonych dla rozwoju toruńskiego bractwa, w tym Urząd Miasta Torunia.

- Na szczęście 25 lat temu znaleźli się ludzie, którzy postanowili odbudować te piękne tradycje, nawiązać do nich i dzisiaj możemy się cieszyć tym jubileuszem, wyjątkowym, bo 25 lat temu nasza Ojczyzna wstąpiła też NATOpodkreślił przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Z okazji jubileuszu bractwo przygotowało okolicznościową, bogato ilustrowaną publikację o dziejach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu od czasów średniowiecznych po współczesność.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

 Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.