www.torun.pl

Jubileusz dra Jerzego Wieczorka

Miasto
Data publikacji: 19 maja 2020
Autor: Małgorzata Litwin

80. urodziny świętuje 19 maja 2020 roku dr Jerzy Wieczorek, Honorowy Obywatel Torunia, prezydent naszego miasta w latach 1990-1996.

Urodzony 19 maja 1940 roku w Krakowie, był pierwszym prezydentem Torunia po zmianach ustrojowych wprowadzonych w Polsce w 1989 r. i pierwszym prezydentem wybranym przez Radę Miasta wyłonioną przez mieszkańców po demokratycznych wyborach. Czas jego prezydentury to lata budowania nowych struktur administracji samorządowej w Toruniu i dostosowanie ich działania do zadań postawionych przez odrodzonym samorządem terytorialnym. W 2006 r. dr Jerzy Wieczorek otrzymał Honorowy Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium, w 2008 r. został odznaczony przez Radę Miasta Medalem za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze, a w 2010 r. nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia.

Z okazji 80. urodzin prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski skierowali do jubilata okolicznościowy list gratulacyjny.

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

Uprzejmie prosimy o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i słów poważania z okazji 80. urodzin. Wyrazy wyjątkowego szacunku przekazujemy w imieniu radnych miasta Torunia oraz wszystkich torunianek i torunian. Z wdzięcznością i przejęciem odbieramy dostojną wymowę tego urodzinowego wspomnienia, wiedząc, że niesie ono całą ofiarność, mądrość i prawość życia Pana Prezydenta.

Pańska biografia wpisała się dobroczynnie w najnowsze dzieje Torunia, i to w najbardziej przełomowych dekadach naszych czasów. Jest w tym zarówno tużpowojenna przeprowadzka z rodzicami do Torunia czy ukończenie I LO w naszym mieście, a potem AGH w Krakowie, jak i związanie się na długie lata z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, doświadczenie „Solidarności” i represji stanu wojennego, powołanie na pierwszego prezydenta Torunia po zmianach ustrojowych w Polsce (1989-1996) oraz cenionego dyrektora Gimnazjum i Liceum Akademickiego przy UMK w Toruniu (1998-2005). W każdym z tych miejsc ofiarował Pan Toruniowi swoje nieprzeciętne talenty, które określiły wysokie standardy służby samorządowej, naukowej i oświatowej w naszym mieście. Te zasługi dla Torunia traktujemy z oczywistych powodów jako ważny, a być może nawet najważniejszy kontekst 80. urodzin Pana Prezydenta.

Życzymy pełni zdrowia i codziennego odczuwania szacunku, jakim darzymy Pana w Toruniu. Wszystkiego dobrego na kolejne lata!

Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia
Marcin Czyżniewski, Przewodniczący Rady Miasta Torunia
 

Za priorytetowe inwestycje miejskie za czasów prezydentury dra Jerzego Wieczorka uznano przebudowę i naprawy nawierzchni ulic oraz budowę wodociągów i gazociągów. W 1993 roku wykonano modernizację miejskiego wysypiska śmieci, wykonano również instalację do odbierania z wysypiska biogazu. Zaczęto budowę - jednego z nielicznych w tym czasie w Polsce - bloku z mieszkaniami komunalnymi. W 1994 r. podpisano kontrakt na jedną z największych inwestycji w historii miasta - budowę oczyszczalni ścieków. W tym okresie powołana została też toruńska Straż Miejska. Kontynuowano starania dotyczące wpisania Torunia na listę UNESCO. Powołano ośrodki życia kulturalnego: Dom Muz z filiami oraz Dwór Artusa. Od 1 stycznia 1994 roku Toruń uczestniczył wraz z 20. innymi miastami w programie pilotażowym polegającym na przekazaniu samorządom miejskim wielu zadań będących dotąd w gestii administracji państwowej. Przejęto wtedy prowadzenie wszystkich szkół podstawowych, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, Szpitala Miejskiego, nadzoru nad drogami i ulicami oraz wielu zadań administracyjnych. Nawiązano szczególnie bliskie kontakty z Getyngą i Lejdą. Przystąpiono do sieci "Zdrowych Miast" - agendy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Na zdjęciu: Prezydent Wieczorek 27 maja 2010 roku, podczas nadania tytułu Honorowego Obywatela Torunia, fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.