Jubilaci uhonorowani w ratuszu | www.torun.pl

Jubilaci uhonorowani w ratuszu

Miasto
Data publikacji: 08 czerwca 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Uroczystość wręczenia medali za długoletnie pożycie małżeńskie

Po przerwie spowodowanej pandemią miasto powraca do tradycyjnej formy wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 8 czerwca 2021 r. dziesięć par otrzymało odznaczenie w Ratuszu Staromiejskim.

To już druga taka uroczystość w ostatnim czasie. Pierwsza miała miejsce 27 maja 2021 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie również 10 par zostało odznaczonych przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego medalami przyznanymi przed szczytem pandemii, przy czym każda para odbierała odznaczenie osobno, przy zachowaniu obowiązujących wówczas zasad epidemicznych. Złagodzenie obostrzeń umożliwiło powrót uroczystości do wnętrz Ratusza Staromiejskiego i wspólne świętowanie wszystkich jubilatów w jednej sali. Nadal zachowano jednak większy dystans i inne niezbędne środki ostrożności.

Jubilaci, którzy otrzymali medale 8 czerwca 2021 roku:

 1. Jadwiga i Antoni Burda, 51-lecie
 2. Danuta i Stanisław Fik, 51-lecie
 3. Felicja i Stanisław Filipscy, 51-lecie
 4. Maryka i Henryk Kamińscy, 51-lecie
 5. Marianna i Józef Kochanowscy, 61-lecie
 6. Wiesławai Józef Kuliś, 51-lecie
 7. Teresa i Jerzy Słoma, 51-lecie
 8. Anna i Józef Tomaczak, 51-lecie
 9. Elżbieta i Jerzy Wiśniewscy, 51-lecie
 10. Alicja i Jerzy Żelaskowscy, 51-lecie

Odznaczenia są nadawane małżeństwom z co najmniej 50-letnim stażem. Jubilaci lub ich krewni składają stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania medali. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, gdyż dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna. Medale nadaje Prezydent RP, a przekazuje jubilatom przedstawciel samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca ich zamieszkania.

W naszym mieście od lat ceremonia przekazania medali ma bardzo uroczystą formę. Jubilaci są zapraszani do zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, gdzie medale wręcza im, wraz z kwiatami i upominkiem od miasta, prezydent Torunia Michał Zaleski. W oprawie jest krótki koncert, toast i wspólne zdjęcia. W uroczystości biorą też udział krewni i przyjaciele jubilatów. Podobnie było i tym razem.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.