Jordanki retro | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jordanki retro

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 22 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Teren, na którym wybudowano salę koncertowo-kongresową, nazywany jest w Toruniu Jordankami. Skąd wzięła się ta nazwa i co tam wcześniej było?

Swą nazwę Jordanki zawdzięczają krakowskiemu lekarzowi i społecznikowi, znanemu głównie z zakładania ogrodów dla dzieci tzw. Ogrodów jordanowskich. Teren położony w sąsiedztwie gotyckiej starówki przez wiele lat był ulubionym miejscem sportowo-rekreacyjnym torunian. Jordanki wraz z Wodnikiem i Flisakiem tworzyły kompleks popularnych kąpielisk miejskich.

Jordanki są częścią dawnego Przedmieścia Chełmińskiego, które rozciągało się za północną częścią murów Starego Miasta. Teren ten stanowił gospodarcze i rolnicze zaplecze średniowiecznego Torunia. Od XVII wieku w jego obrębie tworzono na przemian sieci fortyfikacji oraz tereny ogrodowo-parkowe.Sala koncertowa na Jordankach powstaje w miejscu dawnej fosy okalającej jeden z nieistniejących już bastionów, które otaczały swoim pierścieniem Stare Miasto. Decyzję o ostatecznej likwidacji tych fortyfikacji władze Torunia podjęły dopiero w latach 20. XX wieku.

 

Panorama Jordanek (fot. Witold Plichta)

Ogród jordanowski powstał w Toruniu w połowie lat 50. XX wieku i związany był z rozwojem działalności Klubu Sportowego „Start-Wisła”. W 1956 roku wybudowano pierwszych sześć kortów tenisowych. Dokładnie dziesięć lat później powstał basen, a także piętrowy pawilon sportowy KS „Start Wisła”.

 

Okolicznościowa tablica na ścianie pawilonu sportowego KS Start Wisła  (fot. Andrzej Kamiński)

Na terenie Jordanek organizowano kilkanaście imprez plenerowych rocznie. W latach 80. XX wieku Jordanki zaczęły tracić swój dotychczasowy charakter, zlikwidowano basen, pawilon sportowy zaczął tracić swój dotychczasowy charakter, teren zaczął ulegać dewastacji. Do 2010 roku działały już tylko klubowe korty tenisowe.

 

fot. Archiwum UMT

Początkowo teren toruńskich Jordanek był własnością Skarbu Państwa. Decyzją komunalizacyjną z dnia 30.10.2003 roku został nieodpłatnie przekazany na własność Gminie Miasta Toruń. W tym samym okresie postanowiono o przeniesieniu infrastruktury sportowej w okolice ul. Bema – tworząc Centralny Ośrodek Sportu, co umożliwiło zmianę charakteru terenu toruńskich Jordanek na cele kulturalne. Pierwsze koncerty już za kilka tygodni.

Zdjęcie basenu Andrzej Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.