Jest umowa na dofinansowanie z RFRD | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jest umowa na dofinansowanie z RFRD

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 czerwca 2023
Autor: Paula Gałązka
Jest umowa na dofinansowanie z RFRD

Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Dzisiaj (28 czerwca 2023 roku) Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem stosowną umowę.

- Jesteśmy na trasie dotrzymanego słowa. Dotrzymanego słowa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to już sprawdzona marka, to już sprawdzony produkt, który znakomicie rozpoznają szczególnie wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast, marszałkowie i radni wszystkich szczebli samorządu. Bo Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to są środki finansowe, dzięki którym można wspierać realizacje takich inwestycji, jak te które tutaj się toczą. W Toruniu, w mieście prezydenckim działa również Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, bo ten fundusz ma w sobie komponent, który pozwala wspierać inwestycje w miastach na prawach powiatów. Dzisiaj praca tutaj wre – mówił minister Andrzej Adamczyk.

Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

- Bardzo dziękuję panie ministrze za wizytę po 11 miesiącach w naszym mieście. Kiedy 11 miesięcy temu, w upalny dzień staliśmy w miejscu charakterystycznym dla Torunia, skwerze Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej wówczas pan minister powiedział: przywiozłem 30 milionów, czy będziecie umieli i chcieli je dobrze spożytkować. Odpowiedziałem natychmiast: absolutnie tak. No i dopełniliśmy tego wyzwania. Przygotowaliśmy w sumie osiem projektów budowy dróg  w ramach Rządowego  Fundusz Rozwoju Dróg. Wiedząc, iż system finansowania jest oparty na dwóch filarach: fundusz oraz środki własne samorządu. Rada Miasta wyraziła zgodę na współfinansowanie. Procedury przetargowe bądź są zakończone, jak tutaj na ul. Pająkowskiego, bądź są w trakcie – podkreślał Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wśród ulic, które zostaną zrealizowane ze wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg są:

 • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów;
 • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów;
 • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów;
 • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów;
 • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów;
 • ul. Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry;
 • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów;
 • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów.

Realizację przedsięwzięć zaplanowano na lata 2023 -2025.

W uroczystym podpisaniu umowy, które miało miejsce na terenie budowy przy ul. Pająkowskiego, wzięli też udział: Anna Gembicka – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Joanna Borowiak poseł na Sejm RP, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól oraz toruńscy radni: Dagmara Tuszyńska, Wojciech Klabun oraz Michał Jakubaszek.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.