Jest pozwolenie na budowę studia filmowego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jest pozwolenie na budowę studia filmowego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Festiwalowa złota żaba na tle makiety studia, fot. Wojtek Szabelski

Budowa Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu wkracza w kolejny etap. Prezydent  Michał Zaleski wydał pozwolenie na budowę pierwszej części inwestycji – studia filmowego.   
 
Uroczyste wręczenie dokumentu dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale, odbyło się 18 listopada 2022 r. w CKK Jordanki, gdzie odbywa się jubileuszowa, trzydziesta edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. W konferencji prasowej udział wzięli także pomysłodawca inwestycji i twórca Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, Marek Żydowicz, oraz przedstawiciele biura projektowego Baumschlager Eberle Lustenau z prof. Dietmarem Eberle, sławą światowej architektury, na czele.

Z radością i satysfakcją informuję, że doszliśmy do pierwszego etapu budowy siedziby Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu poinformował prezydent Michał Zaleski. - 9 czerwca 2022 r. inwestor zwrócił się do mnie, jako organu administracji właściwego w tej sprawie, o wydanie pozwolenia na budowę studia filmowego - pierwszej z siedmiu przestrzeni funkcjonalno-użytkowych przyszłej siedziby ECFC. 3 listopada 2022 r., po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień i zebraniu opinii oraz uzupełnieniu dokumentacji przez inwestora, mogłem taką decyzję podpisać. Zawiera ona wszystkie wymagane prawem zobowiązania, powinności i uwarunkowania, które dotyczą inwestora czyli Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE z siedzibą przy Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu.

pamiatkowe zdjęcie uczestników przekazania pozwolenia na budowę

Prezydent Torunia Michał Zaleski przekazuje pozwolenie na budowę dyrektorowi ECFC Kazimierzowi Suwale

Jak zapewnili przedstawiciele ECFC, instytucja ta dysponuje wszystkimi niezbędnymi decyzjami w zakresie prowadzenia badań archeologicznych na terenie inwestycji, co potwierdza dokumentacja pochodząca od Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Sambora Gawińskiego.

Pomysłodawca inwestycji Marek Żydowicz przypomniał, że obiekty ECFC będą tętniły życiem przez cały rok, nie tylko podczas festiwalu filmowego i wydarzeń z tej branży. Budynek będzie generował przychody z wynajmu studia filmowego oraz nowocześnie wyposażonych przestrzeni do organizacji targów, wystaw, kongresów i konferencji. Ale nie tylko. Doświadczenia wielu europejskich miast pokazują, że tego typu prestiżowe obiekty napędzają koniunkturę i znakomicie promują te ośrodki. Jako przykład podał słynną Operę Wiedeńską, zbudowaną przez cesarza Franciszka Józefa w czasie wojny, a dzisiaj  będącą wizytówką i magnesem przyciągającym do Wiednia tysiące osób. Także w Toruniu po brzegi wypełnione w listopadzie hotele i restauracje dowodzą, że festiwal filmowy generuje przychody wielu toruńskich firm obsługujących to wydarzenie.

Prorozwojowe, kulturowe i przynoszące profity znaczenie obiektów takich, jak ECFC wskazał też prof. Dietmar Eberle, sam pochodzący z niedużego miasta, które zarabia dzięki festiwalowi operowemu odbywającemu się co roku na miejscowym jeziorze. Podkreślił, że budynek ECFC i jego otoczenie jest projektowany przez jego studio nie tylko z myślą o filmowcach, ale wszystkich mieszkańcach Torunia, którzy będą korzystać z tej ciekawej architektonicznie przestrzeni.

W trakcie spotkania zaprezentowana została także makieta siedziby ECFC, o którym opowiedział szerzej główny projektant budynku Hugo Herrera Piano. Studio filmowe zlokalizowane będzie w południowej części działki ECFC na Jordankach, w pobliżu Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu". Architekci z biura Baumschlager Eberle Lustenau zakończyli już pracę nad projektem studia, a aktualnie prowadzone są ostatnie prace nad dokumentacją wykonawczą projektu, które powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wtedy też możliwe będzie przeprowadzenie procedury przetargowej, a w dalszej perspektywie rozpoczęcie prac budowlanych.
 
Studio filmowe ECFC będzie miało łącznie ponad 5000 m2. W budynku znajdzie się hala nagraniowa wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, pozwalające na realizację produkcji w tzw. systemie rzeczywistości mieszanej, czyli ekranów LED pozwalających stworzyć wirtualną scenografię i naśladujących naturalne oświetlenie podczas kręcenia zdjęć filmowych. System składać się będzie z ekranu głównego, symulującego scenografię oraz ekranów bocznych i sufitowego, pełniących funkcję oświetlenia kręconej sceny. Oprócz pełnego zaplecza dla hali nagraniowej, w tym reżyserki i garderób, w obiekcie znajdą się także pomieszczenia postprodukcji filmowej, w tym przeznaczone do montażu filmowego, realizacji efektów specjalnych oraz korekcji barwnej. W dolnej kondygnacji budynku znajdzie się miejsce dla niewielkiej restauracji, a na najwyższych kondygnacjach wygospodarowano przestrzeń na apartamenty dla najważniejszych członków ekip korzystających ze studia. Oryginalnym rozwiązaniem zastosowanym w budynku będzie również siatka LED o powierzchni 120m2 o nieregularnym kształcie, zaprojektowana na elewacji obiektu.

Budynek studia ma zostać ukończony na przełomie 2023/2024. Architekci opracowujący jego projekt, zgodnie z umową zawartą między biurem Baumschlager Eberle Lustenau a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE, zobowiązani zostali do przygotowania dokumentacji, która pozwoli na zbudowanie budynku w wyznaczonym wcześniej budżecie. Projektowanie pozostałej części Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE powinno się zakończyć na początku przyszłego roku. Cała inwestycja ma być oddana do użytku przed końcem 2025 r.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu to wspólne przedsięwzięcie Gminy Miasta Toruń, Fundacji Tumult  oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które 29 września 2019 r. zawarły porozumienie w sprawie przygotowania, realizacji i współfinansowania tej inwestycji. Zgodę na przystąpienie miasta do tego zadania, w tym przekazania na ten cel niezabudowanego gruntu, wydała Rada Miasta Torunia.

Inwestorem obiektu jest Europejskie Centrum Filmowe Camerimage - instytucja kultury prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 28 lutego 2021 r., w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosiła ona międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby ECFC, w którym uczestniczyły 102 studia projektowe z całego świata. Decyzją jury zwyciężyła koncepcja pracowni  Baumschlager Eberle Lustenau GmbH z Austrii, która została następnie wykonawcą dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Na koszt budowy składają się środki rządowe (400 mln zł) i miejskie (200 mln zł).

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.