Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film]

Eko, MZK
Data publikacji: 11 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Autobus "ogórek" i nowoczesny solaris przed Dworcem Miasto

Imprezą "Jelczem pod prąd" Toruń żegnał w sobotę 11 czerwca 2022 r. epokę autobusów starszej generacji i witał erę nowoczesnych elektryków.

Pogoda w sobotę dopisała, więc mieszkańców i turystów chętnych do spotkania z kilkoma dekadami historii komunikacji miejskiej nie zabrakło. Imprezę rozpoczęła parada autobusów, która z placu 18 stycznia przejechała ulicami miasta na Błonia Nadwiślańskie. Na ten historyczny przejazd uczestnicy mogli dojechać z czterech stron Torunia specjalnymi autobusami MZK, które zabierały ich z przystanków na plac przy Dworcu Miasto. Kurs był bezpłatny, a pasażerowie otrzymywali okolicznościowy bilet. Z placu 18 stycznia wyruszyła kawalkada pojazdów ze słynnym „ogórkiem” na czele,  za nim podążały dwa Jelcze z toruńskiego taboru, hybrydowy MAN i nowiutki elektryczny Solaris.

Na Błoniach Nadwislańskich, na terenie MOSiR za przystanią AZS, pochód autobusów i uczestników został powitany przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Tam po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały nagrody – Jelczom za całokształt dokonań, a elektrykom – za najlepszy debiut. Z rąk prezydenta Michała Zaleskiego prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama odebrali Złoty Trójkąt dla Jecza i Złotą Wtyczkę dla Solarisa.

- Na naszych oczach dokonuje się w Toruniu oczekiwana i potrzebna technologiczna zmiana w komunikacji miejskiejmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dzisiaj symboliczne żegnamy autobusy starszej generacji, które spełniły swoją rolę, przez wiele lat wożąc codziennie torunianki i torunian do miejsc ich pracy i zamieszkania. Witamy zaś nowoczesne, wygodne i bardziej przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne, których niedawno przyjechało sześć, ale wkrótce będzie w Toruniu jeszcze więcej.

Na pierwszym planie ludzi ogladajacy autobus Solaris, w głebi inne modele

Wszystkie generacje autobusów budziły duże zainteresowanie

Goście pikniku mogli obejrzeć stare i nowe autobusy oraz posłuchać ciekawostek na ich temat. Była też wystawa dawnego sprzętu i projekcje zdjęć Jelczy na ulicach Torunia, przygotowane przez członków Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu współorganizowali imprezę na błoniach.

Na żądnych przygód czekał escape bus. Nie zabrakło również retro zabaw: gry w kapsle, skakania w gumę i przez skakankę czy rysowania kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Chętni mogli wziąć udział w "ostatnim przeglądzie Jelcza" – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc. Była też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – zadbali o to strażnicy miejscy oraz policjanci.

Muzyczny klimat dawnych lat stworzyli piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadził Jacek Pietruski i członkowie Teatru Afisz.

Autobusy marki Jelcz woziły torunian od lat 60. XX w. Od 2008 r. nie są one już produkowane, a zasłużone, ale i wysłużone modele znikają z ulic polskich miast, zastępowane pojazdami nowej generacji. Tak dzieje się również w Toruniu. W miejskim taborze w 2022 r. zostało już ostatnich 8 Jelczy i one również powoli kończą służbę. Część z nich ma trafić jako dar do ogarniętej wojną Ukrainy, do naszego bliźniaczego miasta Łucka. Dwa zostaną w taborze na pamiątkę minionego czasu oraz by w razie potrzeby służyć jako wozy rezerwowe.

Obecnie w Toruniu Jelcze zastępowane są m.in. przez nowoczesne hybrydy (jest ich już w naszym taborze 15), zaś pod koniec maja przyjechało do nas pierwszych sześć pojazdów elektrycznych marki Solaris (kolejne 4 zostaną dostarczone w 2023 r.). I choć pasażerom z pewnością wygodniej podróżuje się autobusami niskopodłogowymi, z klimatyzacją, WiFi, emitującymi znacznie mniej spalin, to wielu ma ogromny sentyment do Jelczy, gdyż kojarzą się z latami ich młodości, a kultowy "ogórek" do dziś zachwyca swoim oryginalnym kształtem.

Fot. Slawomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.