Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jelczem pod prąd, elektrykiem z prądem [film]

Eko, MZK
Data publikacji: 11 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Autobus "ogórek" i nowoczesny solaris przed Dworcem Miasto

Imprezą "Jelczem pod prąd" Toruń żegnał w sobotę 11 czerwca 2022 r. epokę autobusów starszej generacji i witał erę nowoczesnych elektryków.

Pogoda w sobotę dopisała, więc mieszkańców i turystów chętnych do spotkania z kilkoma dekadami historii komunikacji miejskiej nie zabrakło. Imprezę rozpoczęła parada autobusów, która z placu 18 stycznia przejechała ulicami miasta na Błonia Nadwiślańskie. Na ten historyczny przejazd uczestnicy mogli dojechać z czterech stron Torunia specjalnymi autobusami MZK, które zabierały ich z przystanków na plac przy Dworcu Miasto. Kurs był bezpłatny, a pasażerowie otrzymywali okolicznościowy bilet. Z placu 18 stycznia wyruszyła kawalkada pojazdów ze słynnym „ogórkiem” na czele,  za nim podążały dwa Jelcze z toruńskiego taboru, hybrydowy MAN i nowiutki elektryczny Solaris.

Na Błoniach Nadwislańskich, na terenie MOSiR za przystanią AZS, pochód autobusów i uczestników został powitany przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Tam po okolicznościowych przemówieniach wręczone zostały nagrody – Jelczom za całokształt dokonań, a elektrykom – za najlepszy debiut. Z rąk prezydenta Michała Zaleskiego prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama odebrali Złoty Trójkąt dla Jecza i Złotą Wtyczkę dla Solarisa.

- Na naszych oczach dokonuje się w Toruniu oczekiwana i potrzebna technologiczna zmiana w komunikacji miejskiejmówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dzisiaj symboliczne żegnamy autobusy starszej generacji, które spełniły swoją rolę, przez wiele lat wożąc codziennie torunianki i torunian do miejsc ich pracy i zamieszkania. Witamy zaś nowoczesne, wygodne i bardziej przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne, których niedawno przyjechało sześć, ale wkrótce będzie w Toruniu jeszcze więcej.

Na pierwszym planie ludzi ogladajacy autobus Solaris, w głebi inne modele

Wszystkie generacje autobusów budziły duże zainteresowanie

Goście pikniku mogli obejrzeć stare i nowe autobusy oraz posłuchać ciekawostek na ich temat. Była też wystawa dawnego sprzętu i projekcje zdjęć Jelczy na ulicach Torunia, przygotowane przez członków Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy wraz z Miejskim Zakładem Komunikacji w Toruniu współorganizowali imprezę na błoniach.

Na żądnych przygód czekał escape bus. Nie zabrakło również retro zabaw: gry w kapsle, skakania w gumę i przez skakankę czy rysowania kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Chętni mogli wziąć udział w "ostatnim przeglądzie Jelcza" – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc. Była też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – zadbali o to strażnicy miejscy oraz policjanci.

Muzyczny klimat dawnych lat stworzyli piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadził Jacek Pietruski i członkowie Teatru Afisz.

Autobusy marki Jelcz woziły torunian od lat 60. XX w. Od 2008 r. nie są one już produkowane, a zasłużone, ale i wysłużone modele znikają z ulic polskich miast, zastępowane pojazdami nowej generacji. Tak dzieje się również w Toruniu. W miejskim taborze w 2022 r. zostało już ostatnich 8 Jelczy i one również powoli kończą służbę. Część z nich ma trafić jako dar do ogarniętej wojną Ukrainy, do naszego bliźniaczego miasta Łucka. Dwa zostaną w taborze na pamiątkę minionego czasu oraz by w razie potrzeby służyć jako wozy rezerwowe.

Obecnie w Toruniu Jelcze zastępowane są m.in. przez nowoczesne hybrydy (jest ich już w naszym taborze 15), zaś pod koniec maja przyjechało do nas pierwszych sześć pojazdów elektrycznych marki Solaris (kolejne 4 zostaną dostarczone w 2023 r.). I choć pasażerom z pewnością wygodniej podróżuje się autobusami niskopodłogowymi, z klimatyzacją, WiFi, emitującymi znacznie mniej spalin, to wielu ma ogromny sentyment do Jelczy, gdyż kojarzą się z latami ich młodości, a kultowy "ogórek" do dziś zachwyca swoim oryginalnym kształtem.

Fot. Slawomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika informująca o publikacji rankingu
  Biznes, Miasto
  Magazyn „Forbes” opublikował wyniki tegorocznego rankingu 100 Największych Polskich Firm Rodzinnych. Wśród nich znalazła się toruńska Grupa Neuca SA.
 • Na zdjęciu: korona drzewa - pomnika przy przyrody po cięciu sanitarnym
  Eko, Miasto
  Drzewo będące pomnikiem przyrody – dąb szypułkowy rosnący przy ul. Dekerta objęte zostało specjalistycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele 36 samorządów po powołaniu Stowarzyszenia MOF Toruń
  Miasto
  9 sierpnia 2022 r. w Dworze Artusa spotkali się przedstawiciele 36 samorządów, by powołać do życia Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Prezydent Miasta Torunia w sprawie oświadczenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opiniowaniu inwestycji na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.