Jelczem pod prąd – dojedź na paradę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jelczem pod prąd – dojedź na paradę

Miasto, MZK
Data publikacji: 08 czerwca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu autobus ogórek Jelcz

W najbliższą sobotę, 11 czerwca 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu będzie uroczyście żegnał epokę Jelczy i witał erę autobusów elektrycznych. Imprezę Jelczem pod prąd rozpocznie parada autobusów ulicami miasta, która ruszy z pl. 18 Stycznia o godz. 11.00. Zanim jednak to nastąpi, z czterech stron miasta jechać będą autobusy, które zabiorą z przystanków chętnych do udziału w paradzie.

Autobusy ruszą o godz. 10.30 z czterech pętli – Kolankowskiego, Uniwersytet, Wrzosy I oraz Spacerowa i zatrzymywać się będą na kolejnych przystankach. Osoby chętne do udziału w paradzie mogą do nich dosiadać w dogodnym dla siebie miejscu. Na wyświetlaczach autobusów widnieć będzie napis „Jelczem pod prąd”. Dojazd nimi będzie bezpłatny, a uczestnicy otrzymają okolicznościowy bilet.

Uwaga!

 • Liczba miejsc w autobusach jest ograniczona, zatem jeśli zapełnią się wcześniej, może się zdarzyć, że nie będą w stanie zabrać wszystkich oczekujących na przystanku.
 • Do autobusu mogą wsiąść wyłącznie osoby chętne do udziału w paradzie. Nie będzie możliwości wysiadania z autobusu na przystankach.

Trasy autobusów dojeżdżających na pl. 18 Stycznia:

 1. autobus z pętli Kolankowskiego po trasie linii nr 22 (KOLANKOWSKIEGO - Ligi Polskiej - Konstytucji 3 Maja - Ślaskiego - Szosa Lubicka - Żółkiewskiego - Dworzec Wschodni - Chrobrego - Przy Kaszowniku - Uniwersytecka- Wały gen. Sikorskiego- Szumana- Warszawska- Plac 18 Stycznia)
 2. autobus z pętli Uniwersytet po trasie linii nr 28 (UNIWERSYTET- Szosa Okrężna- Gagarina- Reja- Broniewskiego- Bema- Plac Hoffmana- Kraszewskiego- Czerwona Droga- Odrodzenia- Przy Kaszowniku- Dobrzyńska - Warszawska - Plac 18 Stycznia)
 3. autobus z pętli Wrzosy I po trasie linii nr 27 (WRZOSY I - Szosa Chełmińska - Zbożowa - Ugory - Fasolowa - Chabrowa - Kwiatowa - Szosa Chełmińska - Grudziądzka- Plac ToMiTo- Uniwersytecka- Wały gen. Sikorskiego- Szumana- Warszawska- Plac 18 Stycznia)
 4. autobus z pętli Spacerowa po trasie linii nr 11 (CZERNIEWICE - Włocławska - Zdrojowa - Łódzka - Hallera - Kniaziewicza - Łódzka - Podgórska - Plac Armii Krajowej - most im. J. Piłsudskiego - Plac Rapackiego - Aleja św. Jana Pawła II- Wały gen. Sikorskiego- Szumana- Warszawska- Plac 18 Stycznia)

Autobusy zjadą na pl. 18 Stycznia i stamtąd o godz. 11.00 ruszą paradą ulicami miasta, by ok. godz.11.30 dojechać na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. W paradzie wezmą udział: wypożyczony z Muzeum Komunikacji w Paterku zabytkowy Jelcz „ogórek” oraz dwa Jelcze, hybrydowy MAN i nowiutki elektryk marki Solaris z toruńskiego taboru.

Trasa przejazdu parady: pl. 18 Stycznia, Piastowska, Dobrzyńska, Przy Kaszowniku, Grudziądzka, Trasa Prezydenta Raczkiewicza, Szosa Chełmińska, Bema, rondo Hoffmanna, Kraszewskiego, al. Jana Pawła II, Mickiewicza, rondo Tujakowskiego, al. 500-lecia Torunia, Błonia Nadwiślańskie.

W czasie parady autobusy nie będą się zatrzymywać!


Na błoniach, na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (za przystanią AZS), uczestnicy powitani zostaną przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach, nastąpi wręczenie nagród: za całokształt dokonań Jelczom, zaś za najlepszy debiut elektrykom. Będzie też wystawa dawnego sprzętu, projekcje zdjęć Jelczy, torunianie będą mogli również obejrzeć stare i nowe autobusy i posłuchać ciekawostek na ich temat. Te atrakcje przygotują członkowie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy są inicjatorami pożegnania Jelczy w Toruniu oraz, wraz z MZK, współorganizatorami wydarzenia.

Na żądnych przygody czekać będzie escape bus. Nie zabraknie również retro zabaw, takich jak gra w kapsle, skakanie w gumę i przez skakankę, rysowanie kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Muzycznie gości bawić będą piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadzi Jacek Pietruski i jego współpracownicy z Teatru Afisz. Zaplanowano też konkursy z nagrodami, projekcje zdjęć Jelczy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin. Będzie też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – o ten aspekt zadbają strażnicy miejscy oraz policjanci.

Zabawa na błoniach potrwa do godz. 15.00 W międzyczasie, o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 chętni będą mogli wziąć także udział w „ostatnim przeglądzie Jelcza” – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc.

Zapraszamy torunian i turystów do udziału w zabawie. Na bieżąco informacje pojawiać się będą w wydarzeniu na Facebooku - kliknij, aby przejść do strony oraz na www.mzk-torun.pl


PROGRAM

Jelczem pod prąd - program

Kliknij w obrazek, aby przejść do szczegółowego programu

Fot. Lech Kamiński 

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika informująca o publikacji rankingu
  Biznes, Miasto
  Magazyn „Forbes” opublikował wyniki tegorocznego rankingu 100 Największych Polskich Firm Rodzinnych. Wśród nich znalazła się toruńska Grupa Neuca SA.
 • Na zdjęciu: korona drzewa - pomnika przy przyrody po cięciu sanitarnym
  Eko, Miasto
  Drzewo będące pomnikiem przyrody – dąb szypułkowy rosnący przy ul. Dekerta objęte zostało specjalistycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele 36 samorządów po powołaniu Stowarzyszenia MOF Toruń
  Miasto
  9 sierpnia 2022 r. w Dworze Artusa spotkali się przedstawiciele 36 samorządów, by powołać do życia Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Prezydent Miasta Torunia w sprawie oświadczenia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o opiniowaniu inwestycji na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.