www.torun.pl

Jazda taniej i na czas

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 13 lipca 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: Jazda taniej i na czas

Nowe bilety czasowe i grupowe, niższe opłaty za sieciówki miesięczne, nocne przejazdy nocne i trasy miejsko-podmiejskie - to tylko niektóre kwestie dotyczące komunikacji miejskiej, którymi radni zajmą się na najbliższej sesji 21 lipca 2016 r.

Planuje się wprowadzenie ujednoliconej taryfy biletowej za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym, uwzględniającą strefy biletowe. W dotychczasowej ofercie taryfowej planuje się wprowadzić następujące zmiany:

1)     bilety jednorazowe zastąpić jednoprzejazdowymi bądź 30 minutowymi (obowiązuje 1 wzór biletu), uprawniającymi do jednokrotnego przejazdu wybraną linią dzienną w jednej strefie, od momentu skasowania do ostatniego przystanku określonego w rozkładzie jazdy bądź do przejazdu z przesiadkami na wszystkich liniach dziennych w obu strefach w czasie 30 minut od momentu skasowania;

2)     wprowadzić bilety czasowe 60 i 90 minutowe uprawniające do przejazdu z przesiadkami na wszystkich liniach dziennych w obu strefach w czasie odpowiednio 60 lub 90 minut od momentu skasowania;

3)     znieść podwójną opłatę za przejazd na trasach miejsko-podmiejskich, uprawniając do korzystania z biletów czasowych w strefie I i II;

4)     znieść podwójną opłatę za przejazd nocnymi liniami autobusowymi;

5)     poszerzyć uprawnienia do korzystania z biletów dobowych (wcześniej funkcjonujących jako jednodniowe) i tygodniowych na liniach dziennych i nocnych w strefie I i II;

6)     obniżyć ceny biletów miesięcznych na liniach miejsko-podmiejskich;

7)     poszerzyć taryfę biletową o bilety grupowe uprawniające grupę liczącą do 15 osób do wielokrotnych przejazdów na wszystkich liniach dziennych w dniu skasowania.

Szacuje się, że zmiana taryfy opłat spowoduje spadek wpływów ze sprzedaży biletów w granicy 300 tys. zł w skali roku.

Dla uproszczenia przepisów taryfowych w kontekście obniżenia opłat za przejazdy na liniach miejsko-podmiejskich, a także zróżnicowania opłaty za przejazd od czasu przejazdu, wprowadza się także dwie strefy biletowe: I  strefa - obejmująca obszar w granicach administracyjnych Torunia, II strefa - obejmująca obszar gmin, z którymi zawarto porozumienia międzygminne.

Planuje się obniżyć ceny biletów na trasach miejsko-podmiejskich. Normalny bilet miesięczny na jedną linię autobusową w strefie I i II kosztować ma 82 zł (wcześniej 83 zł), ulgowy 41 zł (wcześniej 41,50 zł), a normalny bilet miesięczny na wszystkie linie dzienne w strefie I i II – 120 zł (wcześniej 122,40 zł), a ulgowy 60 zł (wcześniej 61,20 zł). 

Zakres biletów sprzedawanych przez kierowców i motorniczych planuje się poszerzyć o bilety czasowe.

Na liniach sezonowych ważne będą wyłącznie bilety jednoprzejazdowe lub 30 minutowe oraz bilety wieloprzejazdowe (karnety 8 przejazdowe). 

Propozycje nowych cen biletów

Propozycje nowych zasad

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.