www.torun.pl

Jazda taniej i na czas

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 13 lipca 2016
Autor: Sylwia Derengowska
Zdjęcie do artykułu: Jazda taniej i na czas

Nowe bilety czasowe i grupowe, niższe opłaty za sieciówki miesięczne, nocne przejazdy nocne i trasy miejsko-podmiejskie - to tylko niektóre kwestie dotyczące komunikacji miejskiej, którymi radni zajmą się na najbliższej sesji 21 lipca 2016 r.

Planuje się wprowadzenie ujednoliconej taryfy biletowej za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym, uwzględniającą strefy biletowe. W dotychczasowej ofercie taryfowej planuje się wprowadzić następujące zmiany:

1)     bilety jednorazowe zastąpić jednoprzejazdowymi bądź 30 minutowymi (obowiązuje 1 wzór biletu), uprawniającymi do jednokrotnego przejazdu wybraną linią dzienną w jednej strefie, od momentu skasowania do ostatniego przystanku określonego w rozkładzie jazdy bądź do przejazdu z przesiadkami na wszystkich liniach dziennych w obu strefach w czasie 30 minut od momentu skasowania;

2)     wprowadzić bilety czasowe 60 i 90 minutowe uprawniające do przejazdu z przesiadkami na wszystkich liniach dziennych w obu strefach w czasie odpowiednio 60 lub 90 minut od momentu skasowania;

3)     znieść podwójną opłatę za przejazd na trasach miejsko-podmiejskich, uprawniając do korzystania z biletów czasowych w strefie I i II;

4)     znieść podwójną opłatę za przejazd nocnymi liniami autobusowymi;

5)     poszerzyć uprawnienia do korzystania z biletów dobowych (wcześniej funkcjonujących jako jednodniowe) i tygodniowych na liniach dziennych i nocnych w strefie I i II;

6)     obniżyć ceny biletów miesięcznych na liniach miejsko-podmiejskich;

7)     poszerzyć taryfę biletową o bilety grupowe uprawniające grupę liczącą do 15 osób do wielokrotnych przejazdów na wszystkich liniach dziennych w dniu skasowania.

Szacuje się, że zmiana taryfy opłat spowoduje spadek wpływów ze sprzedaży biletów w granicy 300 tys. zł w skali roku.

Dla uproszczenia przepisów taryfowych w kontekście obniżenia opłat za przejazdy na liniach miejsko-podmiejskich, a także zróżnicowania opłaty za przejazd od czasu przejazdu, wprowadza się także dwie strefy biletowe: I  strefa - obejmująca obszar w granicach administracyjnych Torunia, II strefa - obejmująca obszar gmin, z którymi zawarto porozumienia międzygminne.

Planuje się obniżyć ceny biletów na trasach miejsko-podmiejskich. Normalny bilet miesięczny na jedną linię autobusową w strefie I i II kosztować ma 82 zł (wcześniej 83 zł), ulgowy 41 zł (wcześniej 41,50 zł), a normalny bilet miesięczny na wszystkie linie dzienne w strefie I i II – 120 zł (wcześniej 122,40 zł), a ulgowy 60 zł (wcześniej 61,20 zł). 

Zakres biletów sprzedawanych przez kierowców i motorniczych planuje się poszerzyć o bilety czasowe.

Na liniach sezonowych ważne będą wyłącznie bilety jednoprzejazdowe lub 30 minutowe oraz bilety wieloprzejazdowe (karnety 8 przejazdowe). 

Propozycje nowych cen biletów

Propozycje nowych zasad

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.