Jakość życia torunian | www.torun.pl

Jakość życia torunian

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2012
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu przeprowadzone zostanie do końca 2012 roku. Będzie to pierwsze całościowe przedsięwzięciem tego typu w Toruniu. To pilotażowa edycja nowego przedsięwzięcia – stałego monitoringu jakości życia w mieście.

Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu planowane jest jako kompleksowa próba oceny zadowolenia mieszkańców z ich życia w Toruniu, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządu w kreowaniu tejże jakości. Wcześniejsze projekty badawcze obejmujące podobną tematykę przynoszą ważne, ale niestety jedynie fragmentaryczne informacje. Projektowane badanie jakości życia mieszkańców stanie się pierwszym całościowym przedsięwzięciem tego typu w Toruniu. Jednocześnie badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu to pilotażowa edycja nowego przedsięwzięcia – stałego monitoringu jakości życia w mieście.

Cele, stawiane przed badaniem, są wielorakie i obejmują trzy główne obszary – identyfikację, hierarchizację oraz ocenę poziomu zaspokojenia potrzeb torunian. Wszystkie wymienione elementy odnoszone są do działań samorządu. Informacja o postrzeganiu istotnych spraw życia miasta pozwala, z jednej strony, porównać dane liczbowe, z drugiej – ocenić dotychczasowe rezultaty działań instytucji samorządowych. Daje również okazję do weryfikacji planów na najbliższy czas, do ich nieprzypadkowej modyfikacji i uzupełnienia.

Dzięki specyficznej budowie kwestionariusza badawczego wielowymiarowa ocena jakości życia torunian pokaże również hierarchię priorytetowych obszarów działań – tych, które są najważniejsze dla mieszkańców. Wskaże te elementy, które przyczyniają się do obniżania ich satysfakcji z przebywania w mieście. Przyjęta formuła badania powoduje, iż ma ono szansę stać się dodatkową platformą komunikacji pomiędzy torunianami a ich samorządowymi przedstawicielami, ożywić wymianę poglądów i ułatwić przepływ informacji.

Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu jako pierwszy odcinek planowanej serii badań będzie stanowiło punkt wyjścia dla innych projektów badawczych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.