www.torun.pl

Jakość życia torunian

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2012
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu przeprowadzone zostanie do końca 2012 roku. Będzie to pierwsze całościowe przedsięwzięciem tego typu w Toruniu. To pilotażowa edycja nowego przedsięwzięcia – stałego monitoringu jakości życia w mieście.

Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu planowane jest jako kompleksowa próba oceny zadowolenia mieszkańców z ich życia w Toruniu, ze szczególnym uwzględnieniem roli samorządu w kreowaniu tejże jakości. Wcześniejsze projekty badawcze obejmujące podobną tematykę przynoszą ważne, ale niestety jedynie fragmentaryczne informacje. Projektowane badanie jakości życia mieszkańców stanie się pierwszym całościowym przedsięwzięciem tego typu w Toruniu. Jednocześnie badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu to pilotażowa edycja nowego przedsięwzięcia – stałego monitoringu jakości życia w mieście.

Cele, stawiane przed badaniem, są wielorakie i obejmują trzy główne obszary – identyfikację, hierarchizację oraz ocenę poziomu zaspokojenia potrzeb torunian. Wszystkie wymienione elementy odnoszone są do działań samorządu. Informacja o postrzeganiu istotnych spraw życia miasta pozwala, z jednej strony, porównać dane liczbowe, z drugiej – ocenić dotychczasowe rezultaty działań instytucji samorządowych. Daje również okazję do weryfikacji planów na najbliższy czas, do ich nieprzypadkowej modyfikacji i uzupełnienia.

Dzięki specyficznej budowie kwestionariusza badawczego wielowymiarowa ocena jakości życia torunian pokaże również hierarchię priorytetowych obszarów działań – tych, które są najważniejsze dla mieszkańców. Wskaże te elementy, które przyczyniają się do obniżania ich satysfakcji z przebywania w mieście. Przyjęta formuła badania powoduje, iż ma ono szansę stać się dodatkową platformą komunikacji pomiędzy torunianami a ich samorządowymi przedstawicielami, ożywić wymianę poglądów i ułatwić przepływ informacji.

Badanie jakości życia mieszkańców Torunia w kontekście działań samorządu jako pierwszy odcinek planowanej serii badań będzie stanowiło punkt wyjścia dla innych projektów badawczych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Już 11 października 2019 roku rozpocznie się 17. edycja Torunia za pół ceny – akcji, która niezmiennie przyciąga do Torunia tłumy turystów z całego kraju. a mieszkańców skłania do wyjścia z domu i skorzystania z przygotowanych atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Sezon na grzyby w Toruniu uważamy za rozpoczęty, a wraz z nim nowe, kulturalne menu weekendowe! Na muzyczną przystawkę proponujemy Milongę Piernikową, teatralne danie główne 26. Spotkania w Baju Pomorskim, a na deser przypominamy o akcji "Toruń za pół ceny".
 • Miasto
  Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • Kultura, Miasto
  1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • Drogi, Inwestycje
  W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.
 • Budżet obywatelski Torunia 2020
  Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
  Od 12 do 21 października 2019 r. głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok.
 • 10 października 2019 podczas 11. sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2020 r.
 • W dniach 12-13 października w Arenie Toruń odbędą się VII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA. Organizatorem imprezy jest Klub Sportowy KSM TEAM.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Z okazji przypadającego w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożył prezydent Michał Zaleski.
 • „Wstańcie, chodźmy” - to hasło dziewiętnastego już Dnia Papieskiego. W ogólnopolskie obchody upamiętniające św. Jana Pawła II w dniu 13 października 2019 r. włączył się też Toruń.
 • 11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń ogrodem”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz 26. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W dniu 12 października 2019 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie.
 • 13 października 2019 roku odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Część mieszkańców miasta zagłosuje w innym miejscu, niż przy poprzednich wyborach - dwa lokale wyborcze w Toruniu zmienią swoje adresy.