www.torun.pl

Jak zostać astronomem?

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2020
Autor: Natalia Przytarska

Jak wygląda praca astronoma? Czym różni się od astrologa czy astronauty? – tego i więcej dowiemy się podczas premierowego pokazu w toruńskim Planetarium już w najbliższy weekend.

Najnowszy seans toruńskiego Planetarium, choć rozpoczyna się niczym bajka, wcale nią nie jest. Jest to opowieść o spełnianiu marzeń. Jego autorem jest astronom Jerzy Rafalski. Opowiada w nim o swoich marzeniach, o tym jak został zawodowym astronomem i w jaki sposób musiał się do tej pracy przygotować. Rozprawia się także ze stereotypami. Bo astronom to wcale nie starszy pan z brodą, który w pamięci rachuje wielkie liczby, mieszka w ciemnym pomieszczeniu, a duże okna otwiera tylko nocą. Astronom to też nie astrolog ani astronauta, który lata w kosmos. Czym więc zajmuje się astronom?

Seans "Jak zostać astronomem?" będzie miał swoją premierę w Planetarium w najbliższy weekend 27 – 28 czerwca. Pierwsze projekcje zaplanowano w sobotę o godz. 16:00 i niedzielę o godz. 15:00. Widzowie przekonają się, jak obserwacje nieba i szerzej – cała astronomia – wygląda dziś. Toruńskie Planetarium zabierze widzów aż na górę Paranal w Ameryce Południowej. To właśnie w takich miejscach dokonuje się najbardziej spektakularnych odkryć, dzięki którym możemy sobie wyobrazić odległe zakątki kosmosu. Dzięki niezwykłym ujęciom filmowym i wspaniałym animacjom widzowie przyjrzą się z bliska pracy astronomów, odbędą też podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną i wylądują na Marsie.

Zwiastun seansu

Fot. Planetarium Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.