www.torun.pl

Jak urządzić południową część Rynku Nowomiejskiego?

Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.

Rynek Nowomiejski znajduje się w centrum średniowiecznego Nowego Miasta Torunia. Wchodzi w skład obszaru objętego wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  W jego centralnej części znajduje się Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej – niegdyś w tym miejscu stał Ratusz Nowomiejski, który został zburzony w 1818 r. Plac otoczony był gotyckimi kamienicami bogatych mieszczan – przedstawicieli elity rzemiosł nowomiejskich, głównie piwowarów. Większość z nich uległa zniszczeniu w czasie pożarów oraz wojen szwedzkich i napoleońskich. Niektóre jednak przetrwały i stanowią wizytówkę tego miejsca. Do najbardziej znanych budynków należą: wspomniany wcześniej kościół ewangelicki, kościół św. Jakuba – usytuowany we wschodnim narożniku, Gospoda pod Modrym Fartuchem i Apteka pod Złotym Lwem (źródło: http://www.toruntour.pl/3241/rynek-nowomiejski-torun).

O czym będziemy rozmawiać podczas konsultacji?
Chcemy zebrać pomysły mieszkańców na zagospodarowanie południowej części Rynku Nowomiejskiego (zaznaczona na czerwono na mapce).


Jest to niewielki teren, usytuowany pomiędzy żeliwnym wozem (aranżacją upamiętniającą film „Prawo i pięść) a budynkiem, w którym mieszczą się toalety publiczne.

Na tym etapie każdy może przedstawić swoje propozycje. Zebrane pomysły będą analizowane pod kątem  możliwości i ograniczeń związanych z zagospodarowaniem tego terenu.
 
Co zrobić, żeby wziąć udział w konsultacjach?
1) Kliknij TUTAJ i wypełnij formularz, w którym przedstawisz swój pomysł na zagospodarowanie tego terenu.  
2) Zadzwoń pod numer: 56 611 86 81 i opowiedz o swoich pomysłach.
3) Porozmawiajmy podczas spotkania online - 28 lipca 2020 r. o godz. 17:00 – zostanie ono przeprowadzone za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Co zrobić, żeby wziąć udział w spotkaniu?
Należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie Rynek”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania.

W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać na jeden z dwóch sposobów:
1) po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams - jeżeli chcesz, zeby wszystko działało bez zarzutu, skorzystaj z tej opcji!
lub
2) przez przeglądarkę internetową (uwaga! w niektórych wersjach przeglądarek połączenie może nie być możliwe - należy wówczas skorzystać z innej przeglądarki lub zainstalować aplikację Microsoft Teams),

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.
 
Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach?
Wydrukuj plakat i powieś go na klatce schodowej lub wrzuć do skrzynek pocztowych. Plakat do pobrania tutaj.

Na wszystkie uwagi czekamy do 21 sierpnia 2020 r.

Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Biurem Toruńskiego Centrum Miasta.

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.