www.torun.pl

Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Jeśli pełnoletni obywatel posiadający prawa wyborcze zamieszkuje na stałe w Toruniu (pomimo zameldowania w innej gminie albo braku zameldowania) może na własne życzenie dopisać się do rejestru wyborców. Potrzebne są do tego następujące dokumenty:

 • wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców,
 • pisemną deklarację zawierająca informacje niezbędne do wpisania do rejestru,
 • dokument tożsamości oraz jego kopię  — na przykład dowód osobisty lub paszport.
 • dokumenty, które potwierdzą stałe zamieszkiwanie w Toruniu (np: tytuł prawny do lokalu (akt notarialny o nabyciu nieruchomości, wyciąg z Księgi Wieczystej, decyzja administracyjna, umowa najmu), umowy na dostawę mediów (rachunek za energię elektryczną, ogrzewanie, dostawę wody, odbiór nieczystości), umowa o pracę, w tym umowy cywilno – prawne, korespondencja doręczana na deklarowany adres zamieszkania,  (zawiadomienia, wezwania, rachunki, faktury), okoliczności potwierdzające stały pobyt w Toruniu (okres zamieszkiwania, centrum życia rodzinnego, udział w życiu społecznym, nauka dzieci i inne).

Wniosek należy złożyć:

- Osobiście: w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Stefana Batorego 38/40, p. 26, 27  w godz. 7.30 – 17.00 , tel. (56)  61 18 323 lub (56) 61 18 326,

- W formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym z załączonym skanem dokumentu tożsamości i dokumentów potwierdzających stałe zamieszkiwanie w Toruniu.

Wnioski należy składać do 24 maja 2019 r. do godz. 15.30

Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku.

Urząd może odmówić wpisania do rejestru wyborców — jeśli uzna, że wnioskodawca nie mieszka z zamiarem stałego pobytu tam, gdzie deklaruje lub nie zostaną załączone wszystkie wymagane dokumenty.

Więcej informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 tutaj.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.