www.torun.pl

Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.

Jeśli pełnoletni obywatel posiadający prawa wyborcze zamieszkuje na stałe w Toruniu (pomimo zameldowania w innej gminie albo braku zameldowania) może na własne życzenie dopisać się do rejestru wyborców. Potrzebne są do tego następujące dokumenty:

 • wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców,
 • pisemną deklarację zawierająca informacje niezbędne do wpisania do rejestru,
 • dokument tożsamości oraz jego kopię  — na przykład dowód osobisty lub paszport.
 • dokumenty, które potwierdzą stałe zamieszkiwanie w Toruniu (np: tytuł prawny do lokalu (akt notarialny o nabyciu nieruchomości, wyciąg z Księgi Wieczystej, decyzja administracyjna, umowa najmu), umowy na dostawę mediów (rachunek za energię elektryczną, ogrzewanie, dostawę wody, odbiór nieczystości), umowa o pracę, w tym umowy cywilno – prawne, korespondencja doręczana na deklarowany adres zamieszkania,  (zawiadomienia, wezwania, rachunki, faktury), okoliczności potwierdzające stały pobyt w Toruniu (okres zamieszkiwania, centrum życia rodzinnego, udział w życiu społecznym, nauka dzieci i inne).

Wniosek należy złożyć:

- Osobiście: w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, ul. Stefana Batorego 38/40, p. 26, 27  w godz. 7.30 – 17.00 , tel. (56)  61 18 323 lub (56) 61 18 326,

- W formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym z załączonym skanem dokumentu tożsamości i dokumentów potwierdzających stałe zamieszkiwanie w Toruniu.

Wnioski należy składać do 24 maja 2019 r. do godz. 15.30

Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców urząd podejmie w ciągu 5 dni od złożenia wniosku.

Urząd może odmówić wpisania do rejestru wyborców — jeśli uzna, że wnioskodawca nie mieszka z zamiarem stałego pobytu tam, gdzie deklaruje lub nie zostaną załączone wszystkie wymagane dokumenty.

Więcej informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 tutaj.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.