www.torun.pl

IO Tokio 2020 przełożone

Miasto, Sport
Data publikacji: 24 marca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował w specjalnym komunikacie, że igrzyska w Tokio nie odbędą się w pierwotnym terminie.

Premier Japonii Shinzo Abe i szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach doszli do porozumienia w sprawie organizacji igrzysk. Zgodnie stwierdzili, że ze względu na pandemię niemożliwe jest zorganizowanie najważniejszej sportowej w planowanym terminie - na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku.

Igrzyska olimpijskie mają się odbyć latem 2021 roku.

Pierwszym krajem, który ogłosił, że rezygnuje z udziału w igrzyskach, jeśli nie zostaną przełożone na następny rok, była Kanada. Kanadyjski Komitet Olimpijski stwierdził, że nie wyśle swoich sportowców do Tokio z powodu pandemii koronawirusa. Zorganizowanie igrzysk zgodnie z planem zagroziłoby zdrowiu sportowców, którzy muszą aktualnie trenować do tej imprezy. Także Komitet Olimpijski Australii oraz Nowej Zelandii przekazał swoim sportowcom, że ich celem przygotowań jest lipiec 2021 roku. Kilka krajów, w tym Brazylia, Norwegia  i Słowenia, także naciskało na MKOl, aby rozważyło przełożenie imprezy.

Koronawirus z ogromną siłą uderzył w sport na całym świecie - niemal wszystkie zawody zostały odwołane bądź przełożone, w tym kwalifikacje olimpijskie.

Kwalifikacje olimpijskie zdobyli torunianie: Katarzyna Zillmann i Mirosław Ziętarski – wioślarze AZS UMK oraz Jolanta Ogar – żeglarstwo UKŻ Wiking. Obecnie nasi zawodnicy pozostają na kwarantannie po powrocie z zagranicy, gdzie przygotowywali się do igrzysk.

For. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.