www.torun.pl

Inżynierowie budownictwa świętują

Miasto
Data publikacji: 20 września 2019

W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa jest jedyną krajową jednostką organizacyjną samorządów zawodowych zrzeszającą inżynierów budownictwa. Do jej zadań należy przede wszystkim nadzór nad należytym wykonywaniem zawodu przez członków izby oraz reprezentowanie i ochrona ich interesów zawodowych. PIIB podzielona jest na szesnaście okręgów, w tym kujawsko-pomorski, który liczy 5500 członków, natomiast sam obwód toruński - 1100 członków. W związku z Dniem Budowlanych  Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zaplanowała zjazdy w największych miastach naszego województwa. W piątek 20 września 2019 r. inżynierowie spotkali się w Toruniu.

- Rozwój naszego miasta bez państwa nie byłby możliwy — stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. - Państwo jako inżynierowie budownictwa decydujecie, jak ma być coś zaprojektowane, zbudowane i wreszcie jak cały proces przekazania obiektu do użytku ma przebiegać. Jako Urząd Miasta jesteśmy w nieustającym poszukiwaniu państwa talentów do wsparcia w wykonywaniu naszych zadań, w nadzorze inwestycyjnym, w przygotowaniu inwestycji czy we wprowadzeniu nadzoru związanego z zadaniami utrzymaniowymi.

Przy okazji Dnia Budowlanych prezydent Zaleski przypomniał o największych realizowanych obecnie projektach budowlanych w naszym mieście, m.in. o budowie Centrum Edukacyjno-Muzealnego poświęconego św. Janowi Pawłowi II, nowego gmachu Sądu Rejonowego, parku wodnego przy ul. Bażyńskich, biurowca i magazynów firmy Neuca, biurowca Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych przy ul. Żółkiewskiego czy domów i mieszkań na tzw. osiedlu Jar.

- Chciałbym serdecznie podziękować za państwa talent, umiejętności i ogrom pracy. Życzę podtrzymywania tak wysokiej kultury technicznej i budowlanej w naszym mieście, obwodzie i całym okręgu. Życzę wszystkiego, co pomyślane, ważne i - popularnie mówiąc - spełnienia marzeń, bo przecież tylko w marzeniach jest sedno myślenia o swojej przyszłości — zakończył prezydent Michał Zaleski.

Wojewódzkie Święto Budowlanych to także czas wręczania nagród i odznaczeń. Złotą Odznakę Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa tym razem otrzymał Sławomir Konieczka.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.