Centrum Nowoczesności | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centrum Nowoczesności

Centrum Nowoczesności

6 kondygnacji, 5000 m kw. powierzchni, 2 wystawy stałe i 7 czasowych – te liczby dają tylko zarys skali, w jakiej poruszamy się w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". Najważniejsze jednak jest to, ze w atrakcyjny, multimedialny i interaktywny sposób młodzi i starsi mogą tutaj poszerzać swoją wiedzę w wielu dziedzinach.

Prowadzona przez niespełna dwa lata adaptacja dawnych młynów Richtera przy ul. Łokietka została zakończona. Wnętrze budynku niemal całkowicie przebudowano i dostosowano do wymogów nowoczesnej instytucji. Od tej pory w tym miejscu przez zabawę można dojść do wiedzy, a nauka okazuje się fascynującą przygodą.

Sercem centrum jest biegnące przez wszystkie kondygnacje (lina o długości 33 m) wahadło Foucaulta, którego przemieszczanie stanowi dowód na ruch wirowy Ziemi. To najdłuższe zamontowane na stałe wahadło w Polsce.

- Nawiązujemy w centrum do tradycji kopernikańskiej Torunia, a także do osiągnięć współczesnej astronomiipodkreśla dyrektor "Młyna Wiedzy" Monika Wiśniewska. - Pokazujemy to, co Toruń ma najlepszego.

Nie tylko kosmos
Nie tylko poprzez wahadło, ale także za pośrednictwem dwóch wystaw stałych instytucja nawiązuje do tego, co najlepsze w Toruniu. Pierwsza z prezentacji, "O obrotach", opowie o ruchu obrotowym Ziemi i wyjaśnia znaczenie, jakie ten fakt ma dla życia na naszej planecie. Nawiązując do dzieła Kopernika, ekspozycja pokazuje także najnowsze osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych. Informacje prezentowane są na dwudziestu monitorach z panelem dotykowym. Zwiedzający będą mogli wejść również do modelu sondy kosmicznej. W sumie wystawę stworzy 26 interaktywnych stanowisk, przy których poznamy historie obrotów: od koła, przez ruch Ziemi, układy planetarne, aż po podróże kosmiczne.

Ale Toruń to nie tylko kosmos. Wielki wpływ na historię miasta miała również obecność rzeki. To dzięki niej przed wiekami Toruń należał do najważniejszych ośrodków handlowych, a mieszkańcy żyli w dostatku. Dlatego druga wystawa na stałe czynna w "Młynie Wiedzy" to "Rzeka". Jej głównym eksponatem jest największy w Polsce, 20-metrowy model koryta rzeki. W miniaturze zobaczyć można nurt - od źródła po ujście. Interaktywne stanowiska pozwolą zwiedzającym poznać zarówno prawa fizyki rządzące jego poszczególnymi fragmentami, jak i uzyskać informacje przyrodnicze związane z życiem w otoczeniu płynącej wody. Widzowie znajdą tu również modele tamy i oczyszczalni ścieków. Ten ostatni nie tylko ma służyć objaśnieniu, na czym polega filtrowanie, ale ma zastosowanie praktyczne. Przez rzekę w ciągu doby przepływa ok. 3 m sześc. wody i w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających, musi być ona oczyszczana.



Zobacz i doświadcz
Te ekspozycje odtąd znajdziemy na I i II piętrze centrum. Od początku jednak "Młyn Wiedzy" oferuje atrakcyjne wystawy czasowe. Na otwarcie przygotowano ich aż osiem. Pierwsza z, o charakterze biograficznym, poświęcona została naukowcowi o międzynarodowej sławie, któremu świat zawdzięcza stworzenie podstaw przemysłu elektronicznego, prof. Jerzemu Czochralskiemu. Obok "Rzeki", na tym samym piętrze, usytuowano ekspozycję "Życie", która pozwala zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała i dzięki licznym modelom i mikroskopom poznać jego anatomie. Piętro wyżej zwiedzający zabawiają się w elektryków. Na 12 stanowiskach można samodzielnie wykonać doświadczenia, które wyjaśniają, czym są odnawialne źródła energii albo na czym polega obwód zamknięty. Tych, którzy nie lubią ciszy sal wystawienniczych, zapewniamy, że w tej placówce nie brakuje dźwięków. Świadczy o tym tytuł kolejnej wystawy: "Gra i buczy". Tu można nie tylko posłuchać, ale wręcz dotknąć dźwięku, a nawet przejść się po nim.

Optyce poświęcone są wystawy na IV i V piętrze. Ekspozycja "Od lunety Galileusza do teleskopu kosmicznego" prowadzi nas przez historię urządzeń do obserwacji nieba. Wielką atrakcją jest prezentacja „Kalejdoskop – przewrotne oko”. Olbrzymi model pełen luster przenosi widzów do zupełnie nowej rzeczywistości, w której można bezboleśnie stracić rękę, ale za to zyskać twarz kolegi oraz popracować nad koordynacją ruchów w okolicznościach, w których mózg odbiera sprzeczne sygnały. Dopełnieniem tematu jest wystawa "Barwy ze słońca". O ile wcześniej przez zabawę poznajemy działanie lunety, camera obscura czy aparatu fotograficznego, o tyle tutaj stworzymy obraz nie tylko w kolorze, ale i w trójwymiarze.

Ale centrum to nie tylko wystawy. To także bogaty program edukacyjny, dla którego przewidziano osobne przestrzenie warsztatowe.

Warto również dodać, że "Młyn Wiedzy" w pełni dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj:

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.