Inwestorzy wybierają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inwestorzy wybierają Toruń

Biznes, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok na inwestycję w budowie z drona

Inwestycje w północnej, wschodniej, centralnej i lewobrzeżnej części miasta. Nowe firmy i nowe miejsca pracy – tak w skrócie można opisać sytuację związaną z biznesowymi inwestycjami w Toruniu.

Już wkrótce powitamy w Toruniu nowe firmy, które wprowadzą się do prężnie rozwijającego się parku logistycznego Panattoni Park Toruń II, funkcjonującego w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń Wschód. Mowa tu o dwóch globalnych przedsiębiorstwach logistycznych: Dachser i Hellmann Worldwide Logistics Polska, a także jednym z największych przedsiębiorstw zajmujących się hurtową dystrybucją artykułów FMCG. Trwa intensywna rozbudowa parku Panattoni. Zakończenie prac budowlanych dla hali A, której powierzchnia wyniesie ponad 19.000 m kw., planowane jest na III kwartał tego roku. Inwestor rozpoczął też realizację hali C, która docelowo dedykowana będzie kolejnemu gigantowi z branży TSL.

- To bardzo ważne, że w Toruniu osiedlają się kolejne firmy. Duże, globalne przedsiębiorstwa, które dostrzegają potencjał naszego miasta. Utwierdza to nas w przekonaniu, że intensywna współpraca z inwestorami i proinwestycyjna polityka miasta jest tą właściwą ścieżką, którą będziemy podążaćmówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

W samej Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń Wschód inwestują też inne duże firmy. TZMO SA całkiem niedawno oddało do użytkowania kolejny obiekt produkcyjny, a kilka tygodni temu powstał tu także magazyn wysokiego składowania. To pierwszy w Toruniu obiekt typu „silos”, w którym regały służą nie tylko do magazynowania towarów, ale pełnią również rolę elementów konstrukcyjnych budynku.

Strefa to także dobre miejsce do inwestowania dla małych i średnich przedsiębiorców, zarówno tych lokalnych, jak i firm z regionu. W tej lokalizacji swoje inwestycje prowadzi już 16 przedsiębiorców, a zapełnienie terenów inwestycyjnych sięga już 90%. Wśród inwestorów MŚP znajdziemy między innymi firmy: Rollstick, Pulscenter, MGB, Borwood, HF Inverter, Maszynohurt, Foxpol, Icewind, Isum, HS Inwestycje, Mager, Pema, Waran i Exodus. Wszystkie te inwestycje wygenerują co najmniej 80 nowych miejsc pracy.

Trwa intensywny proces inwestycyjny na 57 hektarach w północnym Toruniu. Na obszarze wzdłuż ulicy Fortecznej i Strobanda znajduje się 20 działek, na których obecnie prowadzone są inwestycje. To kolejne dobre miejsce dla inwestorów na biznesowej mapie naszego miasta. W tej lokalizacji, wszystkie miejskie nieruchomości znalazły nabywców, a część inwestorów już – z powodzeniem, prowadzi swą działalność w tym miejscu. Wśród nich 6 największych: Neuca, Baza, AMK Invest, Em-tech, Mentor i Abler.   

Przy ulicy Fortecznej powstaje pokaźny obiekt firmy Margo. Trwa rozbudowa kompleksu Forteczna Park. 4.400 m kw. – to powierzchnia centrum logistycznego firmy DPD Polska. Biznesową strefę w tej lokalizacji dopełniają: Butterfly School, Fart Produkt, Altom, autoSTER i LVS.

Prężnie rozwija się Park Przemysłowy ELANA. Wśród licznych – warte podkreślenia: nowych firm, osiedlających się w parku, szczególną uwagę w ostatnim czasie skradła jedna inwestycja. Blisko 50.000 m kw. – tyle wyniesie planowana powierzchnia magazynowo-biurowa centrum logistycznego, którego operatorem jest firma White Star Logistics.

- Toruń stanowi łącznik północnej i centralnej Polski. Bliskość tych dwóch mocno rozwijających się rynków oraz  położenie bezpośrednio przy autostradzie A1 ma wpływ na dynamiczny rozwój miasta jako centrum logistycznegopodkreśla Dominik Buczkowski, Industrial Business Development Director w White Star Real Estate.

- Kolejna inwestycja na terenie Parku Przemysłowego Elana, kolejna inwestycja branży logistycznej w Toruniu. Jakiś czas temu postanowiliśmy, że jeszcze intensywniej będziemy prezentować walory inwestycyjne Torunia – właśnie przedstawicielom branży TSL – ponieważ bez wątpienia jest to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów. Okazało się, że ten pomysł był bardzo dobry. Już teraz, sukcesywnie stajemy się ważnym ośrodkiem, dostrzegalnym przez branżę, która coraz śmielej tutaj inwestuje – dodaje Łukasz Szarszewski, dyrektor CWB.

Nowe przestrzenie biurowe. Polna 66 – to nowy adres na biznesowej mapie Torunia. Blisko 3.900 m kw. powierzchni osadzonej na 3 kondygnacjach nowego obiektu, który łączy w sobie elementy nowoczesnej architektury biurowej z dużą funkcjonalnością. Biurowiec zostanie oddany do użytku już niebawem – jesienią 2022 roku.

Nieopodal, przy ul. Pod Dębową Górą powstaną 2 nowoczesne budynki biurowe. Jeden z nich będzie nową siedzibą firmy, zaś drugi będzie przestrzenią biznesową dla innych firm na wynajem. Inwestorem jest firma Pikseo – reprezentująca sektor IT, partner międzynarodowej korporacji Google.
Znamy wstępne wizualizacje nowego projektu inwestycyjnego przy ulicy Szubińskiej 13. Inwestor, który nabył nieruchomość od Gminy Miasta Toruń przedstawił swoje plany. W założeniu będzie to obiekt usługowo-biurowy, charakteryzujący się schludną, nowoczesną i wtapiającą się w otoczenie architekturą. Budynek będzie składał się z dwóch kondygnacji, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 1.300 m kw.

Pozostając na lewobrzeżu, obserwujemy intensywny proces inwestycyjny na terenach położonych wzdłuż ulicy Andersa. Na blisko 17 hektarach rośnie kolejny park technologiczny, którym zarządza Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Do tej pory – w tej lokalizacji – sprzedano już 18 z 33 nieruchomości, o łącznej powierzchni ponad 9 ha. Tereny dedykowane są małym i średnim przedsiębiorstwom. Swe inwestycje rozpoczęły firmy: Magnetix, PH Manga oraz Uromed. Pozostałe nieruchomości zostały zakupione między innymi przez: Europack, Oyo Brewing, Con-Graph, SEMPRE, Kamix Opakowania, Kartki z Kotkiem, Centrum Reklamy GRAFFICO, Gastroparts, jak i firmę budowlaną Fijałkowski i S-ka.

To nie wszystko, w Toruniu bardzo dużo dzieje się w sektorze HoReCa – powstają nowe hotele, miejsca noclegowe, restauracje i punkty gastronomiczne, a kolejni inwestorzy – w tym globalni, typu marka Starbucks, poszukują lokalizacji i poważnie myślą o lokowaniu biznesu w mieście.

Bardzo dużą uwagę miasta przyciąga rozwój lokalnych przedsiębiorców. Te aktywności sukcesywnie prezentowane są przez Centrum Wsparcia Biznesu, które to obecnie pracuje nad kolejnym materiałem. Już niebawem opublikowany zostanie projekt prezentujący potencjał, jakim dysponują lokalne firmy, na przykładzie jednej z nich. To firma, która w swej szerokiej działalności skutecznie oferuje innym przedsiębiorcom przestrzenie produkcyjne, usługowe i biurowe, działając w myśl idei: „Biznes przyciąga biznes”.

W latach 2019-2021 miasto Toruń, za pomocą Wydział Gospodarki Nieruchomościami, sprzedało 82 nieruchomości, pozostające w portfolio inwestycyjnym miasta, które to skutecznie CWB prezentowało potencjalnym inwestorom. To pokazuje potencjał i skalę zainteresowania lokowaniem biznesu właśnie w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Odpowiedź ZPMT na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego
    Miasto
    Odpowiedź Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia Zbigniewa Fiderewicza na pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. podjęcia aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa położonych w Toruniu przy ul. Droga Starotoruńska 1.
  • Mur odwzorowany w nawierzchni jezdni
    Drogi, Miasto
    Podczas przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego, w jego zachodniej części, odkryty został mur oporowy wiślanej skarpy. Obiekt został zbadany, a następnie zasypany. Teraz jego położenie zostało uwzględnione w nawierzchni jezdni, która nad nim przebiega.
  • Kultura, Miasto
    22. edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki będzie przyświecało hasło OTWARTOŚĆ. To właśnie wokół niego przygotowano bogaty, różnorodny i atrakcyjny program Festiwalu, formy imprez i rozwiązania organizacyjne.
  • Na zdjęciu: zawodnicy - urzędnicy w niebieskich koszulkach stoją na boisku siatkarskim
    Miasto, Sport
    Od 11 do 14 kwietnia 2024 r. w Redzie odbywały się XXVI Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w Piłce Siatkowej, w których udział wzięła reprezentacja Urzędu Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Od 1 maja 2024 r. w Toruniu rusza 31. Festiwal Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany okrągły budynek planetarium widziany spoza gałęzi krzewu magnolii
    Kultura, Miasto, Sport
    Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni rozpoczyna realizację programów rekomendowanych "Spójrz Inaczej" dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6!
  • Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
  • W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
  • Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
  • Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
  • Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
  • Wiosna zachwyca rozkwitającą przyrodą, a jeśli ktoś chce wpuścić zieleń do swojego domu, zachęcamy do udziału w dwudniowym Festiwalu Roślin w Arenie Toruń. Przed nami w ten weekend także koncerty, spektakle, wystawy i warsztaty, np. w ramach wystaw w CSW.
  • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...