www.torun.pl

InterCamp 2022 w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2019
Autor: Maria Wesoła

Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone Świątki. Porgram zlotu jest realizowany od piątku do poniedziałku. Każdego roku za organizację odpowiada inne państwo. Harcerze z Polski biorą udział w tym wydarzeniu od 2007 roku, a w do2015 w Polsce gościli skauci z całej Europy podczas zlotu w Nysie. W 2019 roku harcerze spotkają się w holenderskim De Steeg w dniach 6-10 czerwca, a hasłem przewodnim spotkania będzie "Be a part of a nature" ("Bądź częścią natury").

Na mocy podpisanego 16 kwietnia listu intencyjnego, InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. Stronami listu są: Związek Harcerstwa Polskiego i Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Torunia.

- Bardzo nas cieszy, że takie wydarzenie jak InterCamp odbędzie się w Toruniu. Wpisuje się ono obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którego postać i dokonania będą poznawać uczestnicy zlotu na pół roku przed jubileuszem. 55. InterCamp pozwoli Toruniowi wypromować się wśród młodzieży z wielu krajów, która przyjedzie do naszego miasta. Deklarujemy organizatorom wydarzenia szeroką pomoc organizacyjną, aby międzynarodowy zlot skautek i skautów w 2022 roku był jak najlepszym wydarzeniem - powiedział podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego zastępca prezydenta miasta Torunia Andrzej Rakowicz.

- W zlocie uczestniczą skauci z kilkunastu krajów. W Toruniu planujemy gościć do 5 tysięcy skautów. Zlot odbędzie się na terenie poligonu, gdzie będzie rozstawione obozowisko. W ramach zlotu odbywają się zajęcia programowe. To, co będzie się działo w Toruniu, będzie  w dużej mierze związane z postacią Mikołaja Kopernika i historią Torunia. Chcemy również pokazać naszym braciom skautom postać bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, czyli patrona polskich harcerzy - zapowiedziała  harcmistrzyni Anna Nowosad, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.