Inteligentne parkingi w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inteligentne parkingi w Toruniu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu ekran monitora z napisem System naprowadzający na na wolne miejsca postojowe

Już w przyszłym roku na wolne miejsca parkingowe w Toruniu będą kierowały nas 22 inteligentne tablice informacyjne. Umowę w tej sprawie podpisał 8 października 2021 r. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Wiceprezes Zarządu Sprint SA Waldemar Matukiewicz.

Przez najbliższe pół roku wykonawca – Sprint SA – zajmie się zaprojektowaniem całego systemu tak, żeby jak najlepiej służył mieszkańcom Torunia i turystom. Następnie, w przeciągu 3 miesięcy, dostarczy i zamontuje całą potrzebną infrastrukturę, czyli m.in. czujniki sprawdzające zajętość miejsc i tablice. Całość zająć ma 9 miesięcy - termin realizacji wyznaczono na lipiec 2022 r.

System obejmie 725 miejsc parkingowych znajdujących się w otulinie Zespołu Staromiejskiego:

  • 679 dla samochodów osobowych,
  • 38 dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami,
  • 8 autokarowych.

Projekt przygotowany przez Sprint będzie też z góry zakładał możliwość rozszerzenia monitoringu o kolejnych 330 sensorów umieszczonych w nawierzchni. 

>>Przejdź do wykazu lokalizacji parkingów

Lokalizacja miejsc parkingowych objętych systemem

Kliknij w obraz, aby powiększyć.

Informacje zbierane przez system z czujników będą przekazywane kierowcom w czasie rzeczywistym za pomocą 22 tablic świetlnych (LED z pełną matrycą kolorową) – 12 mniejszych i 10 większych. Pracownicy urzędu otrzymywać będą także szczegółowe raporty, pokazujące statystyki zajętości miejsc. Cały system będzie miał też własny serwer.

>>Przejdź do szczegółowego wykazu lokalizacji tablic informacyjnych


Lokalizacja tablic

Kliknij w obraz, aby powiększyć

System naprowadzania ma ułatwić gościom naszego miasta, jak i mieszkańcom, szybsze znalezienie miejsca postojowego, a tym samym zmiejszejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałasu. Celem wprowadzenia systemu jest także wyprowadzenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum oraz poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów.

Wprowadzenie systemu naprowadzania jest także działaniem, które ma spełnić założenia „Polityki Parkingowej Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do roku 2030”. Na podstawie przeprowadzonych w 2019 r. badań jako główne jej cele wyznaczono, m.in. zwiększenie rotacji parkujących aut, uporządkowanie parkowania w obszarze otuliny Zespołu Staromiejskiego, przeciwdziałanie skutkom rosnącego zatłoczenia komunikacyjnego.

- Dla przypomnienia, działania, które do tej pory podjęliśmy w zakresie Polityki Parkingowej, to zmiana opłat w Stefach Płatnego Parkowania oraz obniżenie cen biletów weekendowych MZK, jako zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wspomnieć, że firma Sprint ma bogate doświadczenie w projektowaniu systemów ITS. Wdrożyła dla ponad 13 miast rozwiązania, które udrożniają komunikację i transport. Podobny do toruńskiego system wprowadziła już w Wałbrzychu i Tarnowie.

– Inteligentne parkingi zyskują na popularności i coraz więcej miast decyduje się na ich uruchomienie. Są one ważnym elementem zarządzania transportem w aglomeracji, docenianym przez samorządowców. Zwłaszcza że technologia Inteligentnych Systemów Transportowych, których ważnym elementem jest monitoring zajętości miejsc, jest nieustannie ulepszana i oferuje coraz więcej możliwości. W Toruniu będziemy bazować na zyskującym na popularności protokole LoRaWan, który już z sukcesem działa w Tarnowie, a oparte na nim systemy parkingowe powstają właśnie w Opolu i Bielsku-Białej. Liczę na to, że toruńscy kierowcy i turyści docenią zapewniane im przez miasto udogodnieniemówił Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint SA.

Łączna wartość umowy to: 2 297 631,20 zł.


DO POBRANIA:

>> Prezentacja "System Naprowadzający na Miejsca Postojowe"

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.