Inteligentne parkingi w Toruniu | www.torun.pl

Inteligentne parkingi w Toruniu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 października 2021
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu ekran monitora z napisem System naprowadzający na na wolne miejsca postojowe

Już w przyszłym roku na wolne miejsca parkingowe w Toruniu będą kierowały nas 22 inteligentne tablice informacyjne. Umowę w tej sprawie podpisał 8 października 2021 r. prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Wiceprezes Zarządu Sprint SA Waldemar Matukiewicz.

Przez najbliższe pół roku wykonawca – Sprint SA – zajmie się zaprojektowaniem całego systemu tak, żeby jak najlepiej służył mieszkańcom Torunia i turystom. Następnie, w przeciągu 3 miesięcy, dostarczy i zamontuje całą potrzebną infrastrukturę, czyli m.in. czujniki sprawdzające zajętość miejsc i tablice. Całość zająć ma 9 miesięcy - termin realizacji wyznaczono na lipiec 2022 r.

System obejmie 725 miejsc parkingowych znajdujących się w otulinie Zespołu Staromiejskiego:

 • 679 dla samochodów osobowych,
 • 38 dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami,
 • 8 autokarowych.

Projekt przygotowany przez Sprint będzie też z góry zakładał możliwość rozszerzenia monitoringu o kolejnych 330 sensorów umieszczonych w nawierzchni. 

>>Przejdź do wykazu lokalizacji parkingów

Lokalizacja miejsc parkingowych objętych systemem

Kliknij w obraz, aby powiększyć.

Informacje zbierane przez system z czujników będą przekazywane kierowcom w czasie rzeczywistym za pomocą 22 tablic świetlnych (LED z pełną matrycą kolorową) – 12 mniejszych i 10 większych. Pracownicy urzędu otrzymywać będą także szczegółowe raporty, pokazujące statystyki zajętości miejsc. Cały system będzie miał też własny serwer.

>>Przejdź do szczegółowego wykazu lokalizacji tablic informacyjnych


Lokalizacja tablic

Kliknij w obraz, aby powiększyć

System naprowadzania ma ułatwić gościom naszego miasta, jak i mieszkańcom, szybsze znalezienie miejsca postojowego, a tym samym zmiejszejszyć zanieczyszczenie powietrza i hałasu. Celem wprowadzenia systemu jest także wyprowadzenie ruchu samochodowego ze ścisłego centrum oraz poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego – pieszych i rowerzystów.

Wprowadzenie systemu naprowadzania jest także działaniem, które ma spełnić założenia „Polityki Parkingowej Gminy Miasta Toruń na lata 2020-2025 z perspektywą do roku 2030”. Na podstawie przeprowadzonych w 2019 r. badań jako główne jej cele wyznaczono, m.in. zwiększenie rotacji parkujących aut, uporządkowanie parkowania w obszarze otuliny Zespołu Staromiejskiego, przeciwdziałanie skutkom rosnącego zatłoczenia komunikacyjnego.

- Dla przypomnienia, działania, które do tej pory podjęliśmy w zakresie Polityki Parkingowej, to zmiana opłat w Stefach Płatnego Parkowania oraz obniżenie cen biletów weekendowych MZK, jako zachęta do korzystania z komunikacji miejskiej – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wspomnieć, że firma Sprint ma bogate doświadczenie w projektowaniu systemów ITS. Wdrożyła dla ponad 13 miast rozwiązania, które udrożniają komunikację i transport. Podobny do toruńskiego system wprowadziła już w Wałbrzychu i Tarnowie.

– Inteligentne parkingi zyskują na popularności i coraz więcej miast decyduje się na ich uruchomienie. Są one ważnym elementem zarządzania transportem w aglomeracji, docenianym przez samorządowców. Zwłaszcza że technologia Inteligentnych Systemów Transportowych, których ważnym elementem jest monitoring zajętości miejsc, jest nieustannie ulepszana i oferuje coraz więcej możliwości. W Toruniu będziemy bazować na zyskującym na popularności protokole LoRaWan, który już z sukcesem działa w Tarnowie, a oparte na nim systemy parkingowe powstają właśnie w Opolu i Bielsku-Białej. Liczę na to, że toruńscy kierowcy i turyści docenią zapewniane im przez miasto udogodnieniemówił Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint SA.

Łączna wartość umowy to: 2 297 631,20 zł.


DO POBRANIA:

>> Prezentacja "System Naprowadzający na Miejsca Postojowe"

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...