Inspirująca natura w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Inspirująca natura w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Koncert muzyków i fotografów przyrody Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta zwieńczył 1 grudnia 2019 r. trwający w Toruniu od czwartku 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą.

Festiwal jest miejscem spotkania miłośników fotografii przyrodniczej, zarówno tych, którzy ją uwieczniają, jak i tych, którzy są odbiorcami tych dokonań.  Adepci fotografii mają okazję spotkać się z mistrzami gatunku, poznać tajniki ich warsztatu, zdobyć nowe inspiracje do rozwoju swojej pasji.

W tym roku gośćmi festiwalu byli m.in. Bożena i Jan Walencikowie – znana para twórców filmów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W Toruniu zaprezentowali swój film "W trosce o bagna" - opowieść o krainie mokradeł, przyrodzie i unikalnych krajobrazach Górnej Biebrzy oraz tamtejszych mieszkańcach. Swoje zdjęcia pokazali też na festiwalu: Grzegorz Szkutnik, Mateusz Ściborski, Paweł Vogelsinger, Michał Ogrodowczyk, Paweł Wrona i Arkadiusz Pałasiński. Gościem specjalnym tej edycji był Gustav Kiburg - holenderski fotograf przyrody, ambasador marki SONY, która w tym roku została mecenasem festiwalu. Z tej okazji firma przygotowała stoisko ze sprzętem fotograficznym dedykowanym licznemu gronu fotografików natury.

Na finał festiwalu widzowie obejrzeli projekt zespołu „Dwa światy” Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta. Dwaj fotografowie przyrody tworzą pokazy audiowizualne ze swoich zdjęć i muzyki – skomponowanej przez siebie lub innych autorów. W Toruniu pokazali trzy diaporamy – zjawiskowe ujęcia żubrów w pejzażu zimowym, krajobrazy przyrodnicze Islandii i rykowisko jeleni.

- Festiwal Sztuk Wizualnych to pełen przegląd pomysłów twórczych: zdjęcia, wystawy, pokazy filmów, spotkania z autorami, wreszcie koncertymówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiejszy koncert jest potwierdzeniem tego, jak wielką wartość niesie w sobie zainspirowanie się naturą i pokazanie tego w tych dwóch różnych, odmiennych sztukach – sztuce muzyki i śpiewu oraz w fotografii.

Festiwal to także liczne wystawy fotografii przyrodniczej. W Dworze Artusa prezentowane są prace 30 uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". W Domu Muz przy ul. Podmurnej czynna jest wystawa „Żuraw w lesie" Piotra Dziełakowskiego. W kawiarni „Wejściówka” można zobaczyć „Odpryski błękitu – obok natury” Marka Noniewicza, w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży wystawę zbiorową "Inspiracje 2019", w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego - „Rytmy Natury” Okręgu Pomorsko – Kujawskiego ZPFP, a w Muzeum Podróżników – wystawę „W poszukiwaniu ciszy” Arkadiusza Pałasińskiego.

Festiwal Sztuka Natury po raz pierwszy odbył się w 2008 r. Jego incjatorem i dyrektorem jest dr hab. Adam Adamski, biolog i fotograf związny z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Imprezę współorganizuje toruński oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Gmina Miasta Toruń jest jednym ze sponsorów wydarzenia.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...