www.torun.pl

Inspirująca natura w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Koncert muzyków i fotografów przyrody Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta zwieńczył 1 grudnia 2019 r. trwający w Toruniu od czwartku 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą.

Festiwal jest miejscem spotkania miłośników fotografii przyrodniczej, zarówno tych, którzy ją uwieczniają, jak i tych, którzy są odbiorcami tych dokonań.  Adepci fotografii mają okazję spotkać się z mistrzami gatunku, poznać tajniki ich warsztatu, zdobyć nowe inspiracje do rozwoju swojej pasji.

W tym roku gośćmi festiwalu byli m.in. Bożena i Jan Walencikowie – znana para twórców filmów popularyzujących wiedzę przyrodniczą, mieszkańców Puszczy Białowieskiej. W Toruniu zaprezentowali swój film "W trosce o bagna" - opowieść o krainie mokradeł, przyrodzie i unikalnych krajobrazach Górnej Biebrzy oraz tamtejszych mieszkańcach. Swoje zdjęcia pokazali też na festiwalu: Grzegorz Szkutnik, Mateusz Ściborski, Paweł Vogelsinger, Michał Ogrodowczyk, Paweł Wrona i Arkadiusz Pałasiński. Gościem specjalnym tej edycji był Gustav Kiburg - holenderski fotograf przyrody, ambasador marki SONY, która w tym roku została mecenasem festiwalu. Z tej okazji firma przygotowała stoisko ze sprzętem fotograficznym dedykowanym licznemu gronu fotografików natury.

Na finał festiwalu widzowie obejrzeli projekt zespołu „Dwa światy” Mateusza Piesiaka i Pawła Krefta. Dwaj fotografowie przyrody tworzą pokazy audiowizualne ze swoich zdjęć i muzyki – skomponowanej przez siebie lub innych autorów. W Toruniu pokazali trzy diaporamy – zjawiskowe ujęcia żubrów w pejzażu zimowym, krajobrazy przyrodnicze Islandii i rykowisko jeleni.

- Festiwal Sztuk Wizualnych to pełen przegląd pomysłów twórczych: zdjęcia, wystawy, pokazy filmów, spotkania z autorami, wreszcie koncertymówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dzisiejszy koncert jest potwierdzeniem tego, jak wielką wartość niesie w sobie zainspirowanie się naturą i pokazanie tego w tych dwóch różnych, odmiennych sztukach – sztuce muzyki i śpiewu oraz w fotografii.

Festiwal to także liczne wystawy fotografii przyrodniczej. W Dworze Artusa prezentowane są prace 30 uczestników konkursu fotograficznego "Kadry z Natury". W Domu Muz przy ul. Podmurnej czynna jest wystawa „Żuraw w lesie" Piotra Dziełakowskiego. W kawiarni „Wejściówka” można zobaczyć „Odpryski błękitu – obok natury” Marka Noniewicza, w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży wystawę zbiorową "Inspiracje 2019", w Galerii Sztuki Przyrodniczej Ogrodu Zoobotanicznego - „Rytmy Natury” Okręgu Pomorsko – Kujawskiego ZPFP, a w Muzeum Podróżników – wystawę „W poszukiwaniu ciszy” Arkadiusza Pałasińskiego.

Festiwal Sztuka Natury po raz pierwszy odbył się w 2008 r. Jego incjatorem i dyrektorem jest dr hab. Adam Adamski, biolog i fotograf związny z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Imprezę współorganizuje toruński oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Gmina Miasta Toruń jest jednym ze sponsorów wydarzenia.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.