Imago Caeli - malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Imago Caeli - malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.

Ekspozycja  prezentuje prace malarskie stanowiące podróż przez Wszechświat i umysł wielkiego naukowca, Mikołaja Kopernika. Jest podróżą w czasie i przestrzeni wynikającą z przekonania, że nauka i sztuka mogą być dla siebie inspiracją. Ekspozycja powstała pod wpływem dwóch  książek na temat przewrotu kopernikańskiego, stanowiących równocześnie biografię wybitnego astronoma: Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza – Piotra Łopuszyńskiego oraz Kopernik. Rewolucje – Wojciecha Orlińskiego.

Wystawa „Imago Caeli”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Obraz Nieba”, oddaje hołd Mikołajowi Kopernikowi – polskiemu uczonemu, który nie tylko zmienił nasze postrzeganie kosmosu, ale także odegrał kluczową rolę w rozwoju nauki i uświadomił, że możemy wpływać na naszą planetę, jej ekosystemy i siebie nawzajem.

Część wystawy poświęcona została Ziemi, która była punktem wyjścia w badaniach Kopernika. Obrazy przedstawiają naszą planetę jako piękny, delikatny glob, unoszący się w kosmicznej przestrzeni. Ta część wystawy podkreśla, jakie znaczenie ma nasza planeta w skali Wszechświata. Kolejne obrazy ilustrują fascynację nocnym niebem. Kopernik przekonał nas, że nie jesteśmy centrum Wszechświata, a Słońce nie krąży wokół Ziemi. To kolejna część wystawy przedstawiająca tym razem ruch gwiazd na niebie i ukazująca, jak nasza perspektywa kosmosu zmienia się w zależności od położenia obserwatora. Jako astronom, Kopernik dokonał przełomowej obserwacji, twierdząc, że to nie Ziemia, a Słońce stanowi centrum naszego Układu Słonecznego. Dlatego na wystawie można zobaczyć również obrazy prezentujące Słońce jako potężną kulę gorącej plazmy i ilustrujące jego wpływ na naszą planetę oraz inne ciała niebieskie. dlatego całość wystawy stanowi abstrakcyjną interpretację oraz odniesienia do planet, które zrewolucjonizowały wiedzę na temat Układu Słonecznego.

Autorka: Katarzyna Kołodziejczyk

Wystawa została zadedykowana córce autorki – Natalce, która w oczach artystki jest całym Wszechświatem z błękitnym niebem codzienności oraz wszystkim marzycielkom i marzycielom, którzy odważnie spoglądają w gwiazdy, zmieniając spojrzenia innych na świat. Zapraszamy serdecznie.

________

Wystawa: Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż otwarcia: 5.10.2023 r, godz. 17:00

Termin: 6.10.2023 – 26.11.2023 r.

Kuratorka wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.