Ilu turystów w Toruniu? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ilu turystów w Toruniu?

Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Coroczne badanie ruchu turystycznego wykazało, że gród Kopernika odwiedziło w ubiegłym roku blisko 1,7 miliona zwiedzających.

Badanie co roku dostarcza niezbędnych informacji o osobach przyjeżdżających do Torunia. To konkretne i precyzyjne dane o tym jak wielu ich jest, jakie miejsca odwiedzają najchętniej, z czym kojarzą Toruń. Ale też jak oceniają infrastrukturę i zaplecze komunikacyjne oraz noclegowe, wreszcie z jakimi kosztami wiąże się pobyt w mieście.

- Coroczne badania to wskazówka dla tych, których interesują osoby przyjeżdżające do naszego miasta, więc organizatorów noclegów, miejsc wypoczynku, rekreacji, miejsc turystycznych, sprzedawców mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Dla administracji miejskiej to także wskazówki dotyczące tego, co należy w mieście poprawić.

Metodologia badania polega na analizie twardych danych zewnętrznych (GUS, biura przewodnickie, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne) oraz na wywiadach kwestionariuszowych prowadzonych przez cztery miesiące (marzec, maj, sierpień i październik) na próbie 1713 respondentów
(w języku polskim i dwóch obcych).

Według tych danych 1 697 225 turystów odwiedziło Toruń w 2013 r. (79,8% to turyści krajowi, 17,9% zagraniczni, 2,3% polonia).

 

Niemal wszyscy odwiedzający Toruń poleciliby zwiedzanie miasta innym (97,8% wśród turystów krajowych – 95,9% spośród zagranicznych).

 

 

Najwięcej zagranicznych turystów przyjeżdża z Niemiec (41,4%), Anglii (12,2%) i Hiszpanii (7,5%). Odnotowano wizyty z Tajwanu, Argentyny, Australii czy Turcji.

 

Turyści z Polski do Torunia przyjeżdżają przede wszystkim z województwa kujawsko-pomorskiego i z sąsiednich województw. Rzadziej do grodu Kopernika przybywają z województw na południu Polski.

Z czym Toruń kojarzy się turystom z kraju? Przede wszystkim z Kopernikiem (tak wskazało 83,7%), piernikami (68,4%) oraz starówką (17,4%).

 

 

Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie dotyczące kosztów związanych z przyjazdem do Torunia. Średnia suma oscyluje wokół kwoty 278,00 zł. To tyle samo co w roku ubiegłym i o złotówkę więcej niż w 2012.

 

 

Na pytanie co należy poprawić w mieście turyści polscy i zagraniczni odpowiadają, że komunikację miejską, zwiększyć miejsca parkingowe oraz oznakowanie atrakcji turystycznych.

 

Oceny Torunia dokonywane przez ankietowanych to najczęściej stopnie dobre. Najbardziej ceni się atmosferę miasta i rozrywkę, najmniej komunikację.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.