www.torun.pl

Ilu turystów w Toruniu?

Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Coroczne badanie ruchu turystycznego wykazało, że gród Kopernika odwiedziło w ubiegłym roku blisko 1,7 miliona zwiedzających.

Badanie co roku dostarcza niezbędnych informacji o osobach przyjeżdżających do Torunia. To konkretne i precyzyjne dane o tym jak wielu ich jest, jakie miejsca odwiedzają najchętniej, z czym kojarzą Toruń. Ale też jak oceniają infrastrukturę i zaplecze komunikacyjne oraz noclegowe, wreszcie z jakimi kosztami wiąże się pobyt w mieście.

- Coroczne badania to wskazówka dla tych, których interesują osoby przyjeżdżające do naszego miasta, więc organizatorów noclegów, miejsc wypoczynku, rekreacji, miejsc turystycznych, sprzedawców mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Dla administracji miejskiej to także wskazówki dotyczące tego, co należy w mieście poprawić.

Metodologia badania polega na analizie twardych danych zewnętrznych (GUS, biura przewodnickie, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne) oraz na wywiadach kwestionariuszowych prowadzonych przez cztery miesiące (marzec, maj, sierpień i październik) na próbie 1713 respondentów
(w języku polskim i dwóch obcych).

Według tych danych 1 697 225 turystów odwiedziło Toruń w 2013 r. (79,8% to turyści krajowi, 17,9% zagraniczni, 2,3% polonia).

 

Niemal wszyscy odwiedzający Toruń poleciliby zwiedzanie miasta innym (97,8% wśród turystów krajowych – 95,9% spośród zagranicznych).

 

 

Najwięcej zagranicznych turystów przyjeżdża z Niemiec (41,4%), Anglii (12,2%) i Hiszpanii (7,5%). Odnotowano wizyty z Tajwanu, Argentyny, Australii czy Turcji.

 

Turyści z Polski do Torunia przyjeżdżają przede wszystkim z województwa kujawsko-pomorskiego i z sąsiednich województw. Rzadziej do grodu Kopernika przybywają z województw na południu Polski.

Z czym Toruń kojarzy się turystom z kraju? Przede wszystkim z Kopernikiem (tak wskazało 83,7%), piernikami (68,4%) oraz starówką (17,4%).

 

 

Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie dotyczące kosztów związanych z przyjazdem do Torunia. Średnia suma oscyluje wokół kwoty 278,00 zł. To tyle samo co w roku ubiegłym i o złotówkę więcej niż w 2012.

 

 

Na pytanie co należy poprawić w mieście turyści polscy i zagraniczni odpowiadają, że komunikację miejską, zwiększyć miejsca parkingowe oraz oznakowanie atrakcji turystycznych.

 

Oceny Torunia dokonywane przez ankietowanych to najczęściej stopnie dobre. Najbardziej ceni się atmosferę miasta i rozrywkę, najmniej komunikację.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Uczennica Szkoły Podstawowej nr 4 prezentuje pracę promującą zbieranie makulatury
  Eko, Miasto
  W 3. edycji konkursu „Zbieramy makulaturę” w toruńskich szkołach i przedszkolach zebrano łącznie 354,6 ton papieru i tektury. Teraz przyszedł czas na wręczenie nagród zwycięskim placówkom.
 • Biznes, Miasto
  Kolejni partnerzy przystąpili do programu lojalnościowego Moja Starówk@. Mniej za zakupy i usługi zapłacimy w 99 punktach na terenie zespołu staromiejskiego.
 • zdjęcie prac na pl. Niepodległości
  Drogi, Miasto
  Na placu Niepodległości drogowcy przygotowują się do układania pierwszej warstwy masy bitumicznej. Prace przebiegają bardzo dynamicznie.
 • Na zdjęciu Jack Holder, zawodnik Apatora Toruń
  Miasto, Sport
  Australijski zawodnik Apatora Toruń, Jack Holder otrzymał wymarzoną „dziką kartę” na 7. i 8. rundę 2020 FST Grupa Brokerska Toruń FIM Speedway Grand Prix.
 • plakat konkursu
  Miasto
  „Z kamerą wśród Piastów” to tytuł konkursu filmowego, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół średnich z regionu. Ma on propagować wiedzę o Szlaku Piastowskim.
 • rowerzyści na ścieżce, fot. GoSport
  Eko, Miasto
  Zamiast z auta skorzystajmy dziś z roweru, własnych nóg lub transportu publicznego. 22 września jest Europejskim Dniem Bez Samochodu.
 • Dłuższą lub krótszą trasą można się udać w sobotę, 26 września 2020 r. wraz z Oddziałem Miejskim PTTK na XLIX Zlot Pieczonego Ziemniaka. Z osiedla Na Skarpie uczestnicy przejdą do Złotorii.
 • Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego na opinię posła Roberta Kwiatkowskiego "Złe i szkodliwe decyzje władz Torunia".
 • Od 1 września do 30 listopada 2020 r. rolnicy spisują się w Powszechnym Spisie Rolnym. Udział w nim jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców wsi.
 • Jeszcze tylko do 24 września 2020 r. można przesyłać zgłoszenia w ramach tegorocznej edycji konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. To dwunasta edycja konkursu.
 • Ułatwia przejazd sprzętu ciężkiego na placu rozbudowy mostu drogowego w Toruniu. Zlokalizowana jest na Małej Wisełce, pod przęsłem numer 6. Przeprawa technologiczna - typu Daglezja- bo to o niej mowa- została zakupiona przez wykonawcę inwestycji z rezerw wojskowych. Jej rozłożenie zajmuje zaledwie jeden dzień.
 • Zespół złożony z pracowników kilku działów Urzędu Miasta Torunia rozpoczyna działanie nad wkomponowaniem zieleni w obszar zespołu staromiejskiego.
 • W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywać się będzie od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Na dwie prelekcje zaprasza w najbliższych dniach Muzeum Okręgowe. Opowieści o dawnym Toruniu posłuchamy 24 września w Domu Eskenów, zaś 26 września w Kamienicy pod Gwiazdą poznamy tradycyjne zabawki japońskie.