www.torun.pl

Ilu turystów w Toruniu?

Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Coroczne badanie ruchu turystycznego wykazało, że gród Kopernika odwiedziło w ubiegłym roku blisko 1,7 miliona zwiedzających.

Badanie co roku dostarcza niezbędnych informacji o osobach przyjeżdżających do Torunia. To konkretne i precyzyjne dane o tym jak wielu ich jest, jakie miejsca odwiedzają najchętniej, z czym kojarzą Toruń. Ale też jak oceniają infrastrukturę i zaplecze komunikacyjne oraz noclegowe, wreszcie z jakimi kosztami wiąże się pobyt w mieście.

- Coroczne badania to wskazówka dla tych, których interesują osoby przyjeżdżające do naszego miasta, więc organizatorów noclegów, miejsc wypoczynku, rekreacji, miejsc turystycznych, sprzedawców mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Dla administracji miejskiej to także wskazówki dotyczące tego, co należy w mieście poprawić.

Metodologia badania polega na analizie twardych danych zewnętrznych (GUS, biura przewodnickie, bilety sprzedane na atrakcje turystyczne) oraz na wywiadach kwestionariuszowych prowadzonych przez cztery miesiące (marzec, maj, sierpień i październik) na próbie 1713 respondentów
(w języku polskim i dwóch obcych).

Według tych danych 1 697 225 turystów odwiedziło Toruń w 2013 r. (79,8% to turyści krajowi, 17,9% zagraniczni, 2,3% polonia).

 

Niemal wszyscy odwiedzający Toruń poleciliby zwiedzanie miasta innym (97,8% wśród turystów krajowych – 95,9% spośród zagranicznych).

 

 

Najwięcej zagranicznych turystów przyjeżdża z Niemiec (41,4%), Anglii (12,2%) i Hiszpanii (7,5%). Odnotowano wizyty z Tajwanu, Argentyny, Australii czy Turcji.

 

Turyści z Polski do Torunia przyjeżdżają przede wszystkim z województwa kujawsko-pomorskiego i z sąsiednich województw. Rzadziej do grodu Kopernika przybywają z województw na południu Polski.

Z czym Toruń kojarzy się turystom z kraju? Przede wszystkim z Kopernikiem (tak wskazało 83,7%), piernikami (68,4%) oraz starówką (17,4%).

 

 

Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie dotyczące kosztów związanych z przyjazdem do Torunia. Średnia suma oscyluje wokół kwoty 278,00 zł. To tyle samo co w roku ubiegłym i o złotówkę więcej niż w 2012.

 

 

Na pytanie co należy poprawić w mieście turyści polscy i zagraniczni odpowiadają, że komunikację miejską, zwiększyć miejsca parkingowe oraz oznakowanie atrakcji turystycznych.

 

Oceny Torunia dokonywane przez ankietowanych to najczęściej stopnie dobre. Najbardziej ceni się atmosferę miasta i rozrywkę, najmniej komunikację.


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.