Ile wydajemy na usługi komunalne | www.torun.pl

Ile wydajemy na usługi komunalne | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 14 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu widać ludzi idących ulicą Szeroką

W trzeciej edycji rankingu wydatków mieszkańców na usługi komunalne, przeprowadzonego przez firmę Curulis, w kategorii miast powyżej 200 tys. mieszkańców Toruń zajął drugie miejsce.

 W rankingu były brane stawki, jakie obowiązują w miastach, za wodę i ścieki, opłaty śmieciowe, podatki od nieruchomości, koszta parkowania i biletów komunikacji miejskiej według stanu na 30 czerwca 2020 r. Kwoty te zostały przeliczone na hipotetyczną rodzinę złożoną z dwóch osób dorosłych i dwojga dzieci. Rodzina ta mieszka w 74-metrowym mieszkaniu, każdy z domowników rocznie zużywa blisko 34 m sześc. wody i tyleż samo ścieków, każdy 108 razy w roku korzystał z komunikacji publicznej, i w ciągu ostatniego roku zostawiła samochód na miejskim parkingu w sumie na 48 godzin.

Z rankingu wynika, że w grupie miast liczących powyżej 200 tys. mieszkańców Toruń uplasował się na drugiej pozycji z rocznymi wydatkami wysokości 2802,40 zł. Na pierwszym zaś znalazł się Radom, gdzie wydatki wyliczono na kwotę 2765,02 zł. Trzeci w zestawieniu jest Białystok z kwotą wydatków 3012,16 zł. Sąsiednia Bydgoszcz z kolei zajęła 11. Lokatę z wydatkami rzędu 3636,58 zł.

W całym zestawieniu, w którym znalazły się różnej wielkości miasta, zwycięzcą okazał się Zambrów, gdzie taka hipotetyczna rodzina przeznacza na wydatki komunalne rocznie 1610,72 zł. Toruń zajął w ogólnym rankingu miejsce 61. Co warte podkreślenia, w porównaniu z rankingiem z roku 2019 Toruń awansował o 51 miejsc.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.