www.torun.pl

Hańba! z Nagrodą im. G. Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2017
Autor: Maria Wesoła

16. Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego zostanie wręczona zespołowi Hańba! podczas Koncertu Specjalnego 16 grudnia 2017 r. w ACKiS Od Nowa.

Wyróżnienie zostanie przyznane podczas Konceru Specjalnego - jednego z wydarzeń podczas IV edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego, od 14 do 17 grudnia 2017 roku. Szczegóły grudniowych wydarzeń poznaliśmy podczas konferencji prasowej w CKK Jordanki.

- Przedwczesna, nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego spowodowała chęć i wolę upamiętnienia jego osoby i twórczości związanej z Toruniem i nie tylko. Mogliśmy mówić z dumą, że tworzy artysta z Torunia. Uchwałę w sprawie nagrody Rada Miasta podjęła w kwietniu 2002 roku. W tym roku przyznamy ją po raz 16. Chcemy również przypominać  o Grzegorzu Ciechowskim szerzej w dniach w pobliżu rocznicy jego śmierci miało charakter szerszy. W tym roku odbędą się po raz czwarty. Przypomnę, że w ubiegłym roku w ramach tych dni przygotowaliśmy obelisk upamiętniający artystę przy placu im. Grzegorza Ciechowskiego przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki - przypomniał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Laureatem 16. edycji Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego został zespół Hańba! w składzie: Andrzej Zamenhof (banjo, śpiew), Tadeusz Król (akordeon, klarnet), Adam Sobolewski (bęben, grzebień, śpiew), Ignacy Woland (tuba, śpiew).   Laureata wyłoniła Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w składzie: Katarzyna Nosowska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Zbigniew Krzywański, która obradowała w Warszawie w dniu 24 października 2017 r. - Zespół Hańba!, dowodzi, że historię Polski sprzed 80-lat można przekazywać w przedsięwzięciach artystycznych tak jak wydarzenia współczesne. Krakowski kwartet pokazuje, że estetyka polskiego przedwojennego folku miejskiego może wchodzić w niebanalną fuzję z energią punkową, a ówczesna twórczość polskich poetów piętnująca społeczną niesprawiedliwość i polityczną opresję staje się kluczem do zrozumienia aktualnych wyzwań i konfliktów. Hańbie! należy się nagroda za dwie entuzjastycznie przyjęte płyty oraz za koncerty, w których spontaniczność łączy się z wyrafinowanym pomysłem scenicznym - zacytował w uzasadnieniu Kapituły Zbigniew Krzywański.

Wręczenie Nagrody o wartości 15 000 zł nastąpi 16 grudnia 2017 r., w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. - Jak zawsze utrzymujemy w tajemnicy nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas Koncertu Specjalnego i zaśpiewają piosenki autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, wykonywane zarówno przez Republikę jak i Obywatela G.C. Dzięki tej niespodziance spotykamy się z ogromnym entuzjamem publiczności na widok znakomitych artystów, których również w tym roku nie zabraknie. Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że zagra zespół z rodzinnego miasta Grzegorza Ciechowskiego - Tczewa. Warto zaznaczyć, że laureat Nagrody, czyli zespół Hańba! będzie miał jako jedyny prawo do wykonania swoich autorskich utworów - wyjaśnił Maurycy Męczekalski, dyrektor ACKiS Od Nowa.

Koncertem otwierającym IV Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie” w CKK Jordanki. - Do współpracy zaprosiliśmy Krzysztofa Herdzina, który z entuzjazmem przystąpił do wyboru repertuaru i doboru artystów, którzy zaśpiewają podczas koncertu. Będą to Renata Przemyk, Katarzyna Groniec i Adam Nowak. Koncert poprowadzi Piotr Stelmach - zapowiedział dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Marek Czekała, który poprowadzi koncert od pulpitu dyrygenckiego.

Program IV edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego, Toruń 14-17 grudnia 2017 r.:

14 grudnia

 • godz. 19.00 –działania artystyczne Galerii Rusz na placu przed CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3.
 • godz. 20.00 – koncert „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie”, CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3, koncert biletowany

15 grudnia

 • godz. 18.00 – „Republika – Faceci w czerni”, pokaz filmu, spotkanie z autorami książki „My lunatycy. Rzecz o Republice”: Anią Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim oraz autorem książki „Republika – nieustanne tango”: Leszkiem Gnoińskim. Goście specjalni: Zbigniew Krzywański oraz Jerzy Tolak

Kino Centrum, CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13, wstęp wolny   

 • godz. 20.00 – koncert „Raz na milion lat - w hołdzie Ciechowskiemu” – Tomek Krzemiński Trio, Centrum Kultury Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6, wstęp wolny  

16 grudnia

 • godz. 20.00 - koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego

ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a, koncert biletowany

17 grudnia

 •  godz. 14.00 – 18.00 Giełda Winylowa dedykowana Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na winylach. Organizator i pomysłodawca - Jacek Chmielewski.

Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6, wstęp wolny   

 • godz. 18.00 – „Republika – narodziny legendy”, pokaz filmu Ryszarda Kruka, spotkanie z twórcami, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a, wstęp wolny

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.