www.torun.pl

Hańba! z Nagrodą im. G. Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2017
Autor: Maria Wesoła

16. Nagroda Artystyczna im. Grzegorza Ciechowskiego zostanie wręczona zespołowi Hańba! podczas Koncertu Specjalnego 16 grudnia 2017 r. w ACKiS Od Nowa.

Wyróżnienie zostanie przyznane podczas Konceru Specjalnego - jednego z wydarzeń podczas IV edycji Dni Grzegorza Ciechowskiego, od 14 do 17 grudnia 2017 roku. Szczegóły grudniowych wydarzeń poznaliśmy podczas konferencji prasowej w CKK Jordanki.

- Przedwczesna, nagła śmierć Grzegorza Ciechowskiego spowodowała chęć i wolę upamiętnienia jego osoby i twórczości związanej z Toruniem i nie tylko. Mogliśmy mówić z dumą, że tworzy artysta z Torunia. Uchwałę w sprawie nagrody Rada Miasta podjęła w kwietniu 2002 roku. W tym roku przyznamy ją po raz 16. Chcemy również przypominać  o Grzegorzu Ciechowskim szerzej w dniach w pobliżu rocznicy jego śmierci miało charakter szerszy. W tym roku odbędą się po raz czwarty. Przypomnę, że w ubiegłym roku w ramach tych dni przygotowaliśmy obelisk upamiętniający artystę przy placu im. Grzegorza Ciechowskiego przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki - przypomniał prezydent Torunia Michał Zaleski.

Laureatem 16. edycji Nagrody Artystycznej im. Grzegorza Ciechowskiego został zespół Hańba! w składzie: Andrzej Zamenhof (banjo, śpiew), Tadeusz Król (akordeon, klarnet), Adam Sobolewski (bęben, grzebień, śpiew), Ignacy Woland (tuba, śpiew).   Laureata wyłoniła Kapituła Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w składzie: Katarzyna Nosowska, Agnieszka Szydłowska, Piotr Rogucki, Rafał Bryndal, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Zbigniew Krzywański, która obradowała w Warszawie w dniu 24 października 2017 r. - Zespół Hańba!, dowodzi, że historię Polski sprzed 80-lat można przekazywać w przedsięwzięciach artystycznych tak jak wydarzenia współczesne. Krakowski kwartet pokazuje, że estetyka polskiego przedwojennego folku miejskiego może wchodzić w niebanalną fuzję z energią punkową, a ówczesna twórczość polskich poetów piętnująca społeczną niesprawiedliwość i polityczną opresję staje się kluczem do zrozumienia aktualnych wyzwań i konfliktów. Hańbie! należy się nagroda za dwie entuzjastycznie przyjęte płyty oraz za koncerty, w których spontaniczność łączy się z wyrafinowanym pomysłem scenicznym - zacytował w uzasadnieniu Kapituły Zbigniew Krzywański.

Wręczenie Nagrody o wartości 15 000 zł nastąpi 16 grudnia 2017 r., w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. - Jak zawsze utrzymujemy w tajemnicy nazwiska artystów, którzy wystąpią podczas Koncertu Specjalnego i zaśpiewają piosenki autorstwa Grzegorza Ciechowskiego, wykonywane zarówno przez Republikę jak i Obywatela G.C. Dzięki tej niespodziance spotykamy się z ogromnym entuzjamem publiczności na widok znakomitych artystów, których również w tym roku nie zabraknie. Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że zagra zespół z rodzinnego miasta Grzegorza Ciechowskiego - Tczewa. Warto zaznaczyć, że laureat Nagrody, czyli zespół Hańba! będzie miał jako jedyny prawo do wykonania swoich autorskich utworów - wyjaśnił Maurycy Męczekalski, dyrektor ACKiS Od Nowa.

Koncertem otwierającym IV Dni Grzegorza Ciechowskiego będzie „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie” w CKK Jordanki. - Do współpracy zaprosiliśmy Krzysztofa Herdzina, który z entuzjazmem przystąpił do wyboru repertuaru i doboru artystów, którzy zaśpiewają podczas koncertu. Będą to Renata Przemyk, Katarzyna Groniec i Adam Nowak. Koncert poprowadzi Piotr Stelmach - zapowiedział dyrektor Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Marek Czekała, który poprowadzi koncert od pulpitu dyrygenckiego.

Program IV edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego, Toruń 14-17 grudnia 2017 r.:

14 grudnia

 • godz. 19.00 –działania artystyczne Galerii Rusz na placu przed CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3.
 • godz. 20.00 – koncert „Grzegorz Ciechowski Symfonicznie”, CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3, koncert biletowany

15 grudnia

 • godz. 18.00 – „Republika – Faceci w czerni”, pokaz filmu, spotkanie z autorami książki „My lunatycy. Rzecz o Republice”: Anią Sztuczką i Krzysztofem Janiszewskim oraz autorem książki „Republika – nieustanne tango”: Leszkiem Gnoińskim. Goście specjalni: Zbigniew Krzywański oraz Jerzy Tolak

Kino Centrum, CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13, wstęp wolny   

 • godz. 20.00 – koncert „Raz na milion lat - w hołdzie Ciechowskiemu” – Tomek Krzemiński Trio, Centrum Kultury Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6, wstęp wolny  

16 grudnia

 • godz. 20.00 - koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego

ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a, koncert biletowany

17 grudnia

 •  godz. 14.00 – 18.00 Giełda Winylowa dedykowana Grzegorzowi Ciechowskiemu i wydaniom jego płyt na winylach. Organizator i pomysłodawca - Jacek Chmielewski.

Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6, wstęp wolny   

 • godz. 18.00 – „Republika – narodziny legendy”, pokaz filmu Ryszarda Kruka, spotkanie z twórcami, ACKiS Od Nowa, ul. Gagarina 37a, wstęp wolny

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.