www.torun.pl

Gwiazdy zaśpiewały dla Torunia [film]

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2020

Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.

- Po ponad stu latach zniewolenia Toruń znowu wrócił do wolnej Polski, Toruń znowu był biało-czerwony, Toruń znowu był dumny ze swojej niepodległości powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziś tę niepodległość niezwykle cenimy, czujemy się wolni, ale też jesteśmy świadomi, że ta nasza wolność i niepodległość musi być pielęgnowana i doceniana. Dlatego jesteśmy miastem otwartych ludzi, którzy rocznie goszczą prawie 2,3 mln osób. Jesteśmy miastem, w którym nawzajem sobie zapewniamy dobre warunki życia, tworząc je w szkołach, fabrykach, firmach, prowadząc działalność społeczną, charytatywną i wszystko, co dobre można z siebie dać. To jest nasz toruński udział. Dlatego z radością to stulecie świętuje wraz z wieloma spośród Państwa na wszelkie możliwe sposoby. Chciałbym podziękować państwu za to, że przyjęliście zaproszenie i tak szczelnie wypełniliście Arenę Toruń.

Darmowe wejściówki na koncert rozdawane w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta i w CKK Jordanki rozeszły się w komplecie. Jak przystało na obchody 100-lecia, zgromadzona w hali publiczność odśpiewała hymn państwowy, prowadzona przez parę solistów Urszulę i Krystiana Psujków. Po części oficjalnej nastąpiła muzyczna podróż w czasie, począwszy od lat dwudziestych. Największe polskie szlagiery ostatnich stu lat zaśpiewali Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk, Martyna Pawłowska, Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. O aranżację zadbała natomiast Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Macieja Sztora.

Niedzielny koncert wieńczący obchody stulecia niepodległości był też okazją do ogłoszenia wyników w konkursie plastycznym „Upragniona Niepodległość” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu i Gminę Miasta Toruń. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Zgłoszono w sumie 127 prac z 16 szkół i placówek Gminy Miasta Toruń. Najlepsze prace wystawiono w Arenie Toruń tuż przed koncertem. Nagrody oraz wyróżnienia laureatom wręczał prezydent Michał Zaleski.

Laureaci konkursu plastycznego „Upragniona Niepodległość”

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.