"Greckie klimaty" kwitną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Greckie klimaty" kwitną

Eko
Data publikacji: 20 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Pomarańczowe liliowce i niebieska lawenda w parku "Greckie klimaty"

Kwitnąco wygląda w czerwcu 2024 r. park kieszonkowy "Greckie klimaty" na toruńskim Rubinkowie. Rok po zagospodarowaniu skwer pokrył się bujną zielenią i stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców osiedla. 

Park kieszonkowy „Greckie Klimaty” przy ul. Rydygiera, na terenie osiedla Rubinkowo, zajmuje powierzchnię 1517 m2. Wcześniej był tu obszar niezagospodarowany, płaski nieużytek pokryty nieregularną trawą między okoliczną zabudową wielorodzinną. Służył mieszkańcom jako skrótowy trakt przejściowy pomiędzy blokami, placami zabaw, pobliskim przedszkolem i parkingiem.

W ramach inwestycji zrealizowanej w latach 2022-2023 na terenie parku wykonane zostały nawierzchnie spacerowe z charakterystycznymi motywami greckimi oraz liniowe nawierzchnie imitujące kamieniste greckie plaże. Obok typowych elementów małej architektury - siedzisk, koszy i lamp, na skwerze pojawiły się zbiorniki wodne z wodotryskami, szachy terenowe oraz biblioteczka plenerowa, służąca wymianie książek między mieszkańcami. Kompozycję uzupełniają duże donice dla drzewek oliwnych w kolorze niebieskim – dominującym w pejzażu Grecji. Ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z życzeniem mieszkańców park kieszonkowy podzielono umownie na dwie strefy: "Relaksu" i "Integracji".

Nasadzona została bujna i różnorodna zieleń. Podstawę stanowią platany klonolistne formowane w kształcie parasola/dachu (tzw. palmety), mające dać szybki efekt zacienienia wybranego miejsca, ale także lipy, dęby i śliwy ozdobne. Bujnie rozwija się herbarium śródziemnomorskie z lawendą, szałwią i rozmarynem lekarskim. Efektownie kwitną różowe i czerwone róże, białe juki, pomarańczowe trytomy i liliowce oraz wielobarwne sundaville. Powierzchnia biologicznie czynna parku sięga 69,3%.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Działka pod usługi na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.