Gra miejska Per Pedes | www.torun.pl

Gra miejska Per Pedes

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu widać Ratusz Staromiejski

Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zapraszamy do udziału w grze miejskiej Per Pedes – odbędzie się na terenie zespołu staromiejskiego w środę 22 września 2021 r.

"Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie" - to hasło przewodnie  Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w 2021 r. Podczas jego trwania, w środę 22 września 2021 r. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia organizuje grę miejską pn. Per Pedes, która odbędzie się w trakcie Festynu Rodzinnego na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.

Jeśli macie ochotę na ciekawy spacer po Toruniu, to zostawcie samochody w garażu i ruszcie na poznawanie Torunia na piechotę. Wasz spacer połączony będzie z rozwiązywaniem zagadek, wykonywaniem zadań, a być może odkryjecie miejsca, w których:

 • stała w przeszłości statuetka Flisaka (pomnik Flisaka w Toruniu),
 • w latach międzywojennych saperzy byli głównymi gospodarzami Bastionu Menniczego, zaś podczas okupacji Niemcy ulokowali radiostację oraz stanowisko artylerii przeciwlotniczej,
 • mieścił się budynek dawnych Koszar Bramy Chełmińskiej, będących elementem XIX-wiecznego fortecznego systemu obronnego, powstałego dla wzmocnienia wschodniej granicy Prus,
 • znajdują się ruiny kościoła, który przez cały okres swojego istnienia pozostał w rękach katolików.

Zapisy do udziału w grze miejskiej ruszają w piątek 17 września 2021 r. od godz. 10:00 pod nr tel. 56 611 86 93 lub mailowo pod adresem: ekotorun@um.torun.pl i potrwają do 21 września 2021 r. do godz. 15:30, a także bezpośrednio przed wydarzeniem - 22 września 2021 r. w namiocie Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia podczas Festynu Rodzinnego na Rynku Nowomiejskim.

Udział w grze jest bezpłatny.

Gra składać się będzie z ciągu zadań, których tematem przewodnim jest Europejski Dzień bez Samochodu. Nauka poprzez zabawę to jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną, dlatego serdecznie zapraszamy. Przedsięwzięcie ma na celu zaktywizować mieszkańców, a przy okazji przybliżyć im miejsca, w których żyją, kształtować wzory zachowań proekologicznych,upowszechniać informację o negatywnych skutkach używania samochodu orazprzekonać ludzi do alternatywnych środków transportu. Na zakończenie gry uczestnicy otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Torunia.

Szczegóły:

Data: 22 wrzesień 2021 r. (środa)
Godzina: 16:00
Miejsce zbiórki:Rynek Nowomiejski, pierzeja zachodnia, namiot Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia (odbiór kart, start i zakończenie gry)
Czas gry: około 2h

Dla kogo przeznaczona jest gra?
Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół z podwórka, uczniów toruńskich szkół, studentów. Grupy maksymalnie 6-osobowe (1 osoba w grupie musi być pełnoletnia).

Co będzie potrzebne?

 • wrodzona ciekawość świata,
 • aplikacja na smartfon do czytania QR kodów,
 • coś do pisania i dobry humor.

Zapisy:

 • od piątku (17.09.) od godz. 10:00 pod nr tel. 56 611 86 93 lub mailowo na adres: ekotorun@um.torun.pl
 • na miejscu, jeśli będą jeszcze wolne miejsca.
Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...