Gotowi na zimę | www.torun.pl

Gotowi na zimę

Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby ogrzewają się przy koksowniku

Powoli zbliża się okres zimowy, z czym wiążą się przymrozki, spadek temperatury oraz opady atmosferyczne. Jednostki organizacyjne Gminy Miasta Toruń przygotowane są do ochrony mieszkańców przed zagrożeniami, które mogą wystąpić w tym czasie. 

Według Raportu w Sprawie Przygotowania Służb i Infrastruktury Miasta do Sezonu Zimowego 2020/2021 jednostki miejskie wykonały szereg przedsięwzięć zmierzających do ochrony przed zagrożeniami w okresie zimowym.

Jednym z ważniejszych punktów programu przygotowawczego było wsparcie osób bezdomnych w Toruniu. Na okres jesienno-zimowy przygotowano 222 miejsca noclegowe w trzech instytucjach: Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn (schronisko – 66 miejsc dla mężczyzn, noclegownia - 90 miejsc dla mężczyzn), Schronisku dla Osób Bezdomnych MARKOT (42 miejsca) oraz Dziale Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR (24 miejsca dla kobiet z dziećmi). Począwszy od września pracownicy socjalni skontrolowali także pustostany. Przeprowadzono rozmowy z osobami bezdomnymi, podczas których poinformowane zostały o możliwości skorzystania ze schronienia oraz uzyskania pomocy w formie finansowej oraz w naturze. 

Na bieżąco przez toruńskich diagnostów sprawdzana jest także liczba osób starszych i niepełnosprawnych samotnie zamieszkałych, które ze względu na wiek lub inwalidztwo będą wymagały szczególnego zainteresowania i częstszych odwiedzin oraz zaopatrzenia na zimę w stosowną odzież, opał oraz bony obiadowe.

Gotowe do przyjęcia bezdomnych zwierząt domowych na zimę jest Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt przy ul Przybyszewskiego 3. Jeśli chodzi natomiast o zwierzęta gospodarskie, taką pomoc oferuje Gospodarstwo Rolne w Grabowcu przy ul. Nad Rzeczką 9.

Podmioty zajmujące się zaopatrywaniem czy dostarczeniem mediów do budynków również zadeklarowały przygotowanie do zimy. Przeprowadzono planowane remonty, dokonano przeglądów i konserwacji urządzeń oraz zabezpieczono niezbędne materiały. Dostawy wody, ciepła, gazu czy energii elektrycznej nie powinny w tym okresie zostać przerwane. 

Mimo zapowiedzi „łagodnej zimy” przygotowanych do utrzymania dróg w mieście jest 100 pracowników MPO. Działania podejmować będą odpowiednio do intensywności zjawisk atmosferycznych. Do tego służyć im będą m.in. 19 pługopiaskarek, 16 ciągników z pługami i rozsypywarkami, 7 koparko-ładowarek z osprzętem do odśnieżania, 6 samochodów samowyładowczych oraz dwa pojazdy z pługiem. Mieszkańców w razie potrzeby ogrzewać będzie na chodnikach 20 koksowników.

W Miejskim Zakładzie Komunikacji Miejskiej dokonano natomiast przeglądu sprzętu do walki z zimą, zgromadzono paliwo zapewniające eksploatację taboru autobusowego oraz odpowiednią ilość płynów niezamarzających. Obecnie w trakcie realizacji są przeglądy techniczne związane z przygotowaniem do okresu zimowego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.