Gotowi do obchodów stulecia | www.torun.pl

Gotowi do obchodów stulecia

Miasto
Data publikacji: 09 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Już 16 stycznia 2020 roku rozpoczynają się obchody setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Mieszkańcy Torunia mogą uczcić tę rocznicę, uczestnicząc w licznych wydarzeniach zorganizowanych w mieście. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Program obchodów został przedstawiony podczas konferencji prasowej w dniu 9 stycznia 2020 r. Czterodniowe (16-19 stycznia 2020 r.) świętowanie nie jest przypadkowe – jak wspomniał prezydent Michał Zaleski w 1920 roku radość z powrotu miasta do wolnej Polski także przeżywano przez cztery dni. Obchody rozpocznie uroczysta sesja rady Miasta Torunia, która odbędzie się 16 stycznia 2020 r. o godz. 16:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Program wydarzeń

- Zachęcam mieszkańców Torunia, by uczcili tę rocznicę, wywieszając na swoich domach flagi biało-czerwone, a także biało-niebieskie flagi miasta. Tak zrobili torunianie sto lat temu, a wówczas było ich około 40 000. Weźmy z nich przykład – zaapelował prezydent Michał Zaleski. Miasto rozpocznie rozwieszanie dekoracji 15 stycznia 2020 r. Także na wzór wydarzeń sprzed 100 lat ustawione zostaną cztery bramy, przez które wkroczy do centrum miasta wojsko w ramach rekonstrukcji wydarzeń – 100 lat temu dla wojska mieszkańcy ustawili aż 32 bramy.

Główne uroczystości odbywać się będą 18 stycznia 2020 r. - PROGRAM

Z okazji rocznicy ukazał się okolicznościowy medal, który zostanie wręczony podczas uroczystej sesji. Autorem medalu jest artysta plastyk Igor Skrzyński, prawnuk pułkownika Stanisława Skrzyńskiego, uczestnika tamtych wydarzeń.

Także Poczta Polska uczciła tę rocznicę okolicznościową kartką pocztową. Stoisko, na którym będzie można takie kartki nabyć, znajdzie się w hali Arena Toruń w dniu 19 stycznia 2020 r., gdzie od godz. 16:00 w specjalnej strefie niepodległościowej dla całych rodzin prowadzone będą działania edukacyjno-animacyjne o tematyce niepodległościowej przez m.in. Niepodległą, Teatr Baj Pomorski, Centrum Kultury Dwór Artusa, Zamek krzyżacki w Toruniu, Toruńską Agendę Kulturalną, Muzeum Okręgowe w Toruniu, CSW Toruń, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Dostępne będą również stoiska wystawiennicze Sponsorów wydarzenia. O godz. 18:00 rozpocznie się tam koncert muzyki ostatniego stulecia. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - obowiązują karty wstępu, dostępne od 8 stycznia 2020 r. w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Jednak setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski obchodzić będziemy przez cały 2020 rok. Podjętych zostanie wiele inicjatyw, jak konkursy plastyczne, zawody sportowe itp. Rok obchodów zakończy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 28 grudnia 2020 r.

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus, Miasto
  319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Miasto
  Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • Kultura, Miasto
  Na ostatni weekend sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała weekend poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi Igorowi Strawińskiemu. 11 czerwca publiczność w CKK Jordanki wysłuchała koncertu "Ogniste fajerwerki".
 • Miasto, Sport
  W 9. rundzie PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń uległ przed własną publicznością drużynie Bertard Sparta Wrocław 36:54.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  W sobotę, 12 czerwca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić nagłe opady gradu i burze.