www.torun.pl

Gotowi do obchodów stulecia

Miasto
Data publikacji: 09 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Już 16 stycznia 2020 roku rozpoczynają się obchody setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Mieszkańcy Torunia mogą uczcić tę rocznicę, uczestnicząc w licznych wydarzeniach zorganizowanych w mieście. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Program obchodów został przedstawiony podczas konferencji prasowej w dniu 9 stycznia 2020 r. Czterodniowe (16-19 stycznia 2020 r.) świętowanie nie jest przypadkowe – jak wspomniał prezydent Michał Zaleski w 1920 roku radość z powrotu miasta do wolnej Polski także przeżywano przez cztery dni. Obchody rozpocznie uroczysta sesja rady Miasta Torunia, która odbędzie się 16 stycznia 2020 r. o godz. 16:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Program wydarzeń

- Zachęcam mieszkańców Torunia, by uczcili tę rocznicę, wywieszając na swoich domach flagi biało-czerwone, a także biało-niebieskie flagi miasta. Tak zrobili torunianie sto lat temu, a wówczas było ich około 40 000. Weźmy z nich przykład – zaapelował prezydent Michał Zaleski. Miasto rozpocznie rozwieszanie dekoracji 15 stycznia 2020 r. Także na wzór wydarzeń sprzed 100 lat ustawione zostaną cztery bramy, przez które wkroczy do centrum miasta wojsko w ramach rekonstrukcji wydarzeń – 100 lat temu dla wojska mieszkańcy ustawili aż 32 bramy.

Główne uroczystości odbywać się będą 18 stycznia 2020 r. - PROGRAM

Z okazji rocznicy ukazał się okolicznościowy medal, który zostanie wręczony podczas uroczystej sesji. Autorem medalu jest artysta plastyk Igor Skrzyński, prawnuk pułkownika Stanisława Skrzyńskiego, uczestnika tamtych wydarzeń.

Także Poczta Polska uczciła tę rocznicę okolicznościową kartką pocztową. Stoisko, na którym będzie można takie kartki nabyć, znajdzie się w hali Arena Toruń w dniu 19 stycznia 2020 r., gdzie od godz. 16:00 w specjalnej strefie niepodległościowej dla całych rodzin prowadzone będą działania edukacyjno-animacyjne o tematyce niepodległościowej przez m.in. Niepodległą, Teatr Baj Pomorski, Centrum Kultury Dwór Artusa, Zamek krzyżacki w Toruniu, Toruńską Agendę Kulturalną, Muzeum Okręgowe w Toruniu, CSW Toruń, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Dostępne będą również stoiska wystawiennicze Sponsorów wydarzenia. O godz. 18:00 rozpocznie się tam koncert muzyki ostatniego stulecia. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - obowiązują karty wstępu, dostępne od 8 stycznia 2020 r. w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Jednak setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski obchodzić będziemy przez cały 2020 rok. Podjętych zostanie wiele inicjatyw, jak konkursy plastyczne, zawody sportowe itp. Rok obchodów zakończy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 28 grudnia 2020 r.

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.