Gnomon odnowiony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gnomon odnowiony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Montaż zegara słonecznego po renowacji

6 czerwca 2024 r. zakończyły się prace związane z renowacją zegara słonecznego w Dolinie Marzeń.

Instalacja na skwerze w rejonie placu Rapackiego powstała pół wieku temu z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Pomnik zaprojektowała w 1971 r. para toruńskich rzeźbiarzy - Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki. Na miejscu stanął przed jubileuszem 19 lutego 1973 r.

Kula o średnicy 3,5 metra ma na obwodzie 13 wklęsłych tablic z brązu z numeracją godzin od 6.00 do 18.00. Na każdej z płyt znajduje się pochylona analemma czyli figura zakreślana na niebie przez Słońce widziane z określonego punktu codziennie o tej samej godzinie. Kulę wykonało Toruńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego, tablicę pamiątkową odlały Zakłady Maszyn Biurowych Predom-Metron, a tarcze ustawiał toruński astronom prof. Andrzej Strobel.

W następnych latach zegar był dewastowany, a jego elementy padały łupem złodziei. Ostatni poważniejszy remont przeszedł w latach 1997–1998. Koszt naprawy wyniósł wówczas 86 tys. zł.

Obecne prace renowacyjne przeprowadzone zostały na podstawie programu konserwatorskiego opracowanego przez prof. dr hab. Jadwigę Łukaszewicz z UMK pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, przy udziale autorki pomnika pani Eweliny Szczech-Siwickiej oraz dr hab. Andrzeja Strobla z Instytutu Astronomii UMK.

Zakres zadania obejmował:

 • przeprowadzenie konserwacji profilaktycznej,
 • udrożnienie wszystkich otworów wentylacyjnych,
 • usunięcie powierzchniowych zabrudzeń, przyczyn oraz produktów korozji,
 • powierzchniowe zabezpieczenie antykorozyjne,
 • zrekonstruowanie gnomonów w celu przywrócenia obiektowi funkcji zegara słonecznego.

Prace wykonała firma Bartosz Kruk Bilcza z Morawicy za kwotę 118 400 zł brutto.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.