Głos starówki upamiętniony w pojazdach MZK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Głos starówki upamiętniony w pojazdach MZK

Miasto, MZK
Data publikacji: 12 kwietnia 2023
Autor: Magdalena Kujawa

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Przystanek autobusowy przy pl. św. Katarzyny

Zapowiedź przystanku „Plac Świętej Katarzyny” od piątku, 14 kwietnia 2023 r. rozbrzmiewać będzie w środkach komunikacji miejskiej głosem Andrzeja Langera, zmarłego w 2021 roku legendarnego „głosu starówki”.  Ponadto w piątkowe przedpołudnie (14.04.2023 r.) w tramwaju linii nr 1 piosenką i słowem toruński bard Jacek Beszczyński wspominać będzie tę charakterystyczną postać.

Każdy, kto spacerował ulicami starego miasta w ostatnich latach, słyszał z daleka donośny, lekko chrypiący głos, zachwalający m.in. lokale gastronomiczne, atrakcje turystyczne i sklepy. Właściciel tego głosu, pan Andrzej Langer był żołnierzem zawodowym, specjalizował się w pomiarach skażenia promieniotwórczego. Po przejściu na emeryturę nie chciał siedzieć z założonymi rękami w domu, dlatego szukał dorywczych zajęć. Najpierw po prostu roznosił ulotki, potem jednak zaczął również głosem zachęcać do korzystania z usług – i to wyróżniło go spośród innych ulotkarzy oraz przyniosło mu rozpoznawalność. Sam układał rymowanki lub chwytliwe hasła i prezentował je z nienaganną dykcją, przez wiele godzin spacerując wzdłuż starówki w tę i z powrotem. W ten sposób stał się jej integralną częścią.

Kiedy 22 sierpnia 2021 r. w wieku 69 lat Andrzej Langer zmarł nagle, torunianie odczuli, że na Szerokiej zrobiło się pusto i cicho. Szybko więc pojawiła się inicjatywa, by w jakiś sposób upamiętnić tę niezwykłą postać. Pracownicy Toruńskiej Agendy Kulturalnej dotarli do nagrania, w którym Pan Andrzej czyta zapowiedź przystanku Plac Świętej Katarzyny. Zwrócili się do MZK z pytaniem, czy można by to nagranie wpleść w zapowiedzi w pojazdach, które zatrzymują się na tym przystanku. Po uzgodnieniu, że jest to technicznie możliwe, „głos starówki” rozbrzmiewać będzie w tramwajach i autobusach.

Po raz pierwszy pasażerowie komunikacji miejskiej usłyszą zapowiedź przystanku Plac Świętej Katarzyny głosem pana Andrzeja w piątek, 14 kwietnia. By jeszcze bardziej uhonorować torunianina z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia w tramwaju linii nr 1 dedykowane Andrzejowi Langerowi piosenki zaśpiewa znany toruński bard Jacek Beszczyński, który będzie również wspominał tę niezwykłą postać. „Jedynka” z Jackiem Beszczyńskim na pokładzie ruszy z pętli Olimpijska o godz. 10.55 i pojedzie do pętli Uniwersytet, a następnie o godz. 11.48 ruszy z pętli Uniwersytet na Olimpijską.

Ogromie się cieszymy, że możemy mieć wkład w upamiętnienie przez Miasto tej ciekawej i barwnej postaci, znanej większości mieszkańców Torunia i odwiedzającym nasze miasto turystom. Dzięki tej inicjatywie Pan Andrzej Langer wciąż będzie z nami.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.