Gigantyczny balon na niebie Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gigantyczny balon na niebie Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 28 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29.

Z okazji Roku Kopernikańskiego na Stadionie Miejskim im Grzegorza Duneckiego przy ul. Gen. Józefa Bema 23/29, miłośnicy widowisk artystycznych będą mieli okazję uczestniczyć w spektakularnym show, które przeniesie ich w świat sztuk teatralnych i niesamowitych akrobacji. Uczestnicy będą mogli na chwilę spojrzeć w niebo i pomyśleć o wielkich dokonaniach astronoma z Torunia – Mikołaja Kopernika.

- W Toruniu trwa rok, w czasie którego świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i tak jak Kopernik w najbliższy weekend będziemy patrzeć w niebo - mówił podczas briefingu prasowego zapowiadającego wydarzenie Przemysław Draheim, zastępca dyrektora Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Spektakl, który odbędzie się na tle nocnego nieba, zaprezentuje widowisko zręczności, które wprawi oglądających w osłupienie. Akrobaci zawieszeni pod ogromnym balonem wykonają niesamowite triki, co będzie hołdem do dziedzictwa Kopernika. To widowisko, które połączy w sobie magię teatru, sztuki cyrkowej i nauki, tworząc niepowtarzalne doświadczenie dla wszystkich widzów.

– Rzeczywiście będziemy patrzeć do góry na spektakl, który będzie rozgrywał się nie tylko tradycyjnie na ziemi, ale również aktorzy będą występować podwieszeni pod balon. W tym spektaklu bardzo ważną rolę pełni muzyka, dźwięk, będziemy mogli zobaczyć podniebny koncert, będący jednocześnie uzupełnieniem działań teatralnych. Rzecz bardzo wesoła, familijna, dla szerokiego odbiorcy. Myślę, że ten wieczór będzie niezapomnianym. Robimy ten spektakl na Stadionie Miejskim ze względu na ilość przestrzeni. Spektakl jest na tyle duży, że potrzebuje sporej przestrzeni na tego typu działania artystyczne. Musimy zadbać też o naszą widownię, o dobrą widoczność. Ponieważ w spektaklu ważnym elementem jest latający balon, to równie istotna jest pogoda, zwłaszcza wiatr. Wszystko wskazuje na to, że oba spektakle się odbędą - podkreślił Krystian Kubjaczyk, szef TAK-u.

To wyjątkowe widowisko zaprezentują artyści z grupy Cirque Inextremiste, którzy pod przewodnictwem Yanna Ecauvre, z butlami gazowymi jako emblematem i głównym rekwizytem, podróżują od 2007 r. po teatrach i festiwalach w całej Europie. – Spektakl, który zaprezentujemy w Toruniu jest jednym z najważniejszych, chociażby dlatego, że w spektaklu wykorzystujemy gigantyczny balon na gorące powietrze i samo to będzie robiło wrażenie, ale wykorzystujemy też elementy, których nie widziałem w przedstawieniach teatralnych innych teatrów. O wszystkim nie chcę mówić, ale kilka sztuczek w swoim rękawie mamy i pokażemy je w piątek oraz w sobotę w Toruniu. Mówimy przede wszystkim o uwolnieniu naszego umysłu, żyjemy w Europie, w takim świecie, gdzie coraz więcej się boimy, coraz większy nacisk kładziemy na bezpieczeństwo i paradoksalnie sami zamykamy się troszeczkę w pewnym więzieniu, co naszym zdaniem dla społeczeństwa może być pewnym zagrożeniem. Chcemy pokazać, że warto swój umysł otworzyć, wyzwolić go, a wtedy dzieją się niesamowite rzeczy - powiedział na konferencji Yann Ecauvre, dyrektor artystyczny Cirque Inextremiste.

- Będzie to chyba największy spektakl, jaki mamy w swoich zasobach. Myślę, że będzie ekscytujący. Możecie się Państwo spodziewać wielkiej niespodzianki. Niespodzianką być może będzie wypowiedź jednego z naszych kolegów, który doskonale zna język polski i końcowy fragment spektaklu, który jest przesłaniem dla publiczności być może wybrzmi w języku polskim. W samym spektaklu będzie można się doszukać odniesień do kultury, chociażby do filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”. Jedna ze scen w naszym spektaklu nawiązuje do filmu Milosa Formana bardzo mocno. Odniesienia kulturowe chcemy podnieść na wyższy poziom dotyczący tego co dzieje się we współczesnym świecie. Mamy coraz więcej niepokojów społecznych i różnic klasowych. Chcemy, żeby publiczność otworzyła oczy i nie dała sobie wmówić, że ten obcy jest tym złym - dodał Yann Ecauvre.

Przydatne informacje

Parkingi w pobliżu miejsca spektaklu znajdują się przy Hali Sportowo-Widowiskowej Arena Toruń i przy Lodowisku Tor-Tor im. Józefa Stogowskiego w Toruniu – wg zasad obowiązujących na parkingach – oraz przy hali sportowej Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego – wjazd od ulicy Grunwaldzkiej.

Przygotujcie się na fascynujący spektakl, który przeniesie was w nieznane galaktyki! To będzie niezapomniane wydarzenie Roku Kopernikańskiego!

Wejście na wydarzenie jest bezpłatne.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.