www.torun.pl

Gdzie skatepark dla lewobrzeża?

Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Zastanówmy się wspólnie, w którym spośród trzech miejsc na lewobrzeżu powinien zostać zbudowany skatepark.

Skatepark to specjalny tor przeznaczony do jazdy na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach. Pierwsze tego typu obiekty powstały desko rolkarzy w Australii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu na całym świecie powstały tysiące większych i mniejszych skateparków. Co ciekawe, największy znajduje się w Chinach, w Szanghaju (SMP Skatepark).

Pierwsze skateparki w Polsce zaczęły powstawać dopiero na początku XX w. Dziś mamy ich już ponad 200 - od małych, składających się z kilku przeszkód i najazdów, po największe, takie jak Zajezdnia 31 we Wrocławiu czy poznańska „Wyspa".

Od kilku lat, także w Toruniu, obserwujemy dynamiczny rozwój zainteresowania jazdą na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach. Dlatego też coraz częściej mieszkańcy sami występują z inicjatywą budowy skateparku.

Z jednej strony jest to inwestycja, która wspiera rozwój fizyczny dzieci i młodzieży – miejsce, w którym mogą aktywnie spędzić wolny czas i spożytkować energię. Z drugiej zaś, obiekt ten może być uciążliwy dla osób mieszkających w pobliżu, gdyż generuje hałas. Dlatego każdą budowę skateparku należy dokładnie przeanalizować i skonsultować z mieszkańcami. Ustalmy wspólnie, które miejsce na lewobrzeżu będzie najlepsze dla budowy skateparku.

Do wyboru mamy 3 lokalizacje:
1) przy ul. Perłowej, obok istniejącego boiska oraz siłowni zewnętrznej2) przy ul. Rudackiej, w pobliżu SP nr 173) teren pomiędzy ul. Andersa, ul. Poznańską, trasą S10 oraz Popiołową Drogą.
Był on konsultowany 2018 r. Mieszkańcy wyrazili wówczas opinię, aby teren ten przeznaczyć dla celów rekreacyjnych, związanych zarówno z wypoczynkiem czynnym jak i biernym.


 
Spotkajmy się i porozmawiajmy podczas spotkania online - 7 lipca 2020 r., godz. 17:00 za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Żeby wziąć udział w spotkaniu, należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie skatepark”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania. W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać przez przeglądarkę internetową lub po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams.

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Jeżeli zgłosi się  ponad 150 osób (taka liczba jest przewidziana dla aplikacji Microsoft Teams), o możliwości uczestnictwa w spotkaniu online zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii:
1) drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl,
2) telefonicznie pod numerem: 56 611 86 81 lub 56 611 87 47.


Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach? Możesz wydrukować plakat i powiesić go na klatce schodowej lub wrzucić do skrzynek pocztowych. Plakat do pobrania - tutaj.
 
Na wszystkie uwagi czekamy do 26 lipca 2020 r. Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Wydziałem Inwestycji i Remontów.
 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.