Gdzie skatepark dla lewobrzeża? | www.torun.pl

Gdzie skatepark dla lewobrzeża?

Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Zastanówmy się wspólnie, w którym spośród trzech miejsc na lewobrzeżu powinien zostać zbudowany skatepark.

Skatepark to specjalny tor przeznaczony do jazdy na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach. Pierwsze tego typu obiekty powstały desko rolkarzy w Australii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu na całym świecie powstały tysiące większych i mniejszych skateparków. Co ciekawe, największy znajduje się w Chinach, w Szanghaju (SMP Skatepark).

Pierwsze skateparki w Polsce zaczęły powstawać dopiero na początku XX w. Dziś mamy ich już ponad 200 - od małych, składających się z kilku przeszkód i najazdów, po największe, takie jak Zajezdnia 31 we Wrocławiu czy poznańska „Wyspa".

Od kilku lat, także w Toruniu, obserwujemy dynamiczny rozwój zainteresowania jazdą na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach. Dlatego też coraz częściej mieszkańcy sami występują z inicjatywą budowy skateparku.

Z jednej strony jest to inwestycja, która wspiera rozwój fizyczny dzieci i młodzieży – miejsce, w którym mogą aktywnie spędzić wolny czas i spożytkować energię. Z drugiej zaś, obiekt ten może być uciążliwy dla osób mieszkających w pobliżu, gdyż generuje hałas. Dlatego każdą budowę skateparku należy dokładnie przeanalizować i skonsultować z mieszkańcami. Ustalmy wspólnie, które miejsce na lewobrzeżu będzie najlepsze dla budowy skateparku.

Do wyboru mamy 3 lokalizacje:
1) przy ul. Perłowej, obok istniejącego boiska oraz siłowni zewnętrznej2) przy ul. Rudackiej, w pobliżu SP nr 173) teren pomiędzy ul. Andersa, ul. Poznańską, trasą S10 oraz Popiołową Drogą.
Był on konsultowany 2018 r. Mieszkańcy wyrazili wówczas opinię, aby teren ten przeznaczyć dla celów rekreacyjnych, związanych zarówno z wypoczynkiem czynnym jak i biernym.


 
Spotkajmy się i porozmawiajmy podczas spotkania online - 7 lipca 2020 r., godz. 17:00 za pomocą aplikacji Microsoft Teams.

Żeby wziąć udział w spotkaniu, należy wysłać zagłoszenie za pomocą poczty e-mail na adres: konsultacje@um.torun.pl, w tytule wpisując „spotkanie skatepark”. Zgłoszenia przyjmujemy do godz. 15:00 w dniu spotkania. W odpowiedzi prześlemy link do spotkania online, z którego będzie można skorzystać przez przeglądarkę internetową lub po zainstalowaniu aplikacji Microsoft Teams.

Aby w pełni uczestniczyć w spotkaniu, należy mieć komputer wyposażony w kamerę oraz mikrofon.

Jeżeli zgłosi się  ponad 150 osób (taka liczba jest przewidziana dla aplikacji Microsoft Teams), o możliwości uczestnictwa w spotkaniu online zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu online, istnieje możliwość przekazania swoich uwag oraz opinii:
1) drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl,
2) telefonicznie pod numerem: 56 611 86 81 lub 56 611 87 47.


Chcesz poinformować swoich sąsiadów o konsultacjach? Możesz wydrukować plakat i powiesić go na klatce schodowej lub wrzucić do skrzynek pocztowych. Plakat do pobrania - tutaj.
 
Na wszystkie uwagi czekamy do 26 lipca 2020 r. Konsultacje prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Wydziałem Inwestycji i Remontów.
 

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.