W 82. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowego wraz z potomkami żołnierzy, Sybirakami oraz przedstawicielami Rady Seniorów złożyła kwiaty w kościele Garnizonowym pw. św. Katarzyny w Toruniu przy tablicy upamiętniającej te wydarzenia.
Bitwa o Monte Cassino, stoczona w 1944 roku przez wojska alianckie z Niemcami, uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych i najbardziej krwawych w czasie II wojny światowej. Broniący się na silnych pozycjach hitlerowcy, w trudnym do manewrów górskim terenie w rejonie klasztoru na Monte Cassino, gdzie niemożliwe było wykorzystanie sił pancernych, bez trudu odpierali serie uderzeń wojsk alianckich w okresie od stycznia do maja 1944 roku. Ostatecznie linie niemieckie zostały przełamane 18 maja 1944 r. - dzięki natarciom Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego, 2. Korpusu Polskiego oraz 78. Dywizji Brytyjskiej. W historii Polski bitwa ta stała się symbolem odwagi, skuteczności i heroizmu polskiego oręża, a opiewane w wojskowej pieśni „czerwone maki” upamiętniły wielką daninę krwi pozostawioną przez Polaków pod Monte Cassino: 924 zabitych i 2930 rannych.
Fot. © UMT 2026, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0









