Gala zasłużonych torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala zasłużonych torunian

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Dziesięcioro torunian zostało uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia. Gala odbyła się 19 czerwca 2013 r. w Dworze Artusa.

Są wśród nich przedstawiciele różnych dziedzin życia Torunia: wybitny sportowiec i trener, lekarka, strażak, przedsiębiorca, wychowawcy i działacze społeczni, księża, pasjonat historii, opiekun niepełnosprawnych, wreszcie bohaterowie, którzy ruszyli na pomoc osobom tonącym w Wiśle. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego nagrody odebrało dziesięć osób, których postawa w minionym roku zasługuje na najwyższe uznanie, uhonorowanie i promowanie.
Nagrody przekazuję ludziom wielkiego serca i wrażliwości, zaradności i pomysłowości, a także odwagi i uporumówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za rok 2012 otrzymali:

  • Pan HENRYK ŻOŁNOWSKI – wyśmienity szkoleniowiec młodych bokserów Klubu Sportowego „Pomorzanin”, zdobywających pod okiem swojego mistrza medale na bokserskich mistrzostwach Polski, Europy i świata.
  • Ksiądz KRZYSZTOF WINIARSKI – szef michalickiego Oratorium dla dzieci na Rybakach za nadawanie temu miejscu od sześciu lat cech ciepłego i bezpiecznego domu, za rozbudowę tego ośrodka, za poruszające cały Toruń w Dniu Dziecka Michaylandy, czyli Fantastyczne Miasteczka Dzieciaków. 
  • Pani WIESŁAWA KOWALSKA – wybitna nauczycielka i wychowawczyni Zespołu Szkół nr 24. Jeśli w Toruniu dzieje się cokolwiek w zakresie turystyki, organizacji rajdów czy konkursów międzyszkolnych, to tam z pewnością odnajdziemy nasza laureatkę ze swoimi uczniami.
  • Pan ZENON NIENARTOWICZ – założyciel Stowarzyszenia „Jestem”, zapewniającego wsparcie osobom niepełnosprawnym i uzależnionym, a także realizującego ambitny projekt Pracowni Rozwoju Porozumiewania.
  • Pan ROMUALD GIERSZAL – założyciel toruńskiej firmy Optiguard, którą w maju uznano za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo pośród wszystkich ośrodków innowacji w Polsce i która była w stanie obsłużyć 75 procent polskiego rynku zabezpieczeń elektronicznych.
  • Pan RAFAŁ ŚWIECHOWICZ – brygadier toruńskiej straży pożarnej i skuteczny animator międzynarodowych zawodów pożarniczych o tytuł „Najtwardszego Strażaka”. Dzięki niemu Toruń stał się pierwszym i najważniejszym w Polsce miejscem widowiskowej i międzynarodowej rywalizacji strażaków.
  • Pan PIOTR OLECKI – założyciel Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego, ceniony w gronie toruńskich kombatantów szczególnie za patriotyzm i ocalenie pamięci narodowej o polskim wysiłku zbrojnym i niepodległościowym czasów ostatniej wojny i okresu powojennego.
  • Pani MARTA JASIŃSKA-SZETELA – wybitny neurolog toruński, która przyczyniła się do powstania w Toruniu nowoczesnych form leczenia między innymi udarów mózgu, choroby Parkinsona czy schorzeń neurologicznych.
  • Pan STEFAN CZACHOWSKI – który przed rokiem odważył się skutecznie przyjść z pomocą kobiecie tonącej w nurtach Wisły.
  • Pan DOMINIK NOWAK – odważny student UMK, który – podobnie jak pan Stefan – wyciągnął z Wisły z narażeniem własnego życia tonącą kobietę.

Prezydent Statuetką Herbu Torunia uhonorował też toruńskich ojców jezuitów, którzy z powodzeniem dołączyli do złożonego projektu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO". Dzięki temu w powierzonym ich pieczy kościele akademickim pw. Ducha Świętego przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie, badawcze i projektowe o imponującym zakresie.

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia mają charakter indywidualny i są przyznawane za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności w jednej z następujących kategoriach: kultura fizyczna, troska o człowieka, edukacja, przedsiębiorczość i ekonomia społeczna, promocja miasta, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, ochrona zdrowia, ofiarność i odwaga. Nagrodzeni otrzymują pamiątkowy dyplom, statuetkę, kwiaty, pióro oraz gratyfikację finansową - 4 tys. zł.


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...