www.torun.pl

Gala zasłużonych torunian

Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Dziesięcioro torunian zostało uhonorowanych Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia. Gala odbyła się 19 czerwca 2013 r. w Dworze Artusa.

Są wśród nich przedstawiciele różnych dziedzin życia Torunia: wybitny sportowiec i trener, lekarka, strażak, przedsiębiorca, wychowawcy i działacze społeczni, księża, pasjonat historii, opiekun niepełnosprawnych, wreszcie bohaterowie, którzy ruszyli na pomoc osobom tonącym w Wiśle. Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego nagrody odebrało dziesięć osób, których postawa w minionym roku zasługuje na najwyższe uznanie, uhonorowanie i promowanie.
Nagrody przekazuję ludziom wielkiego serca i wrażliwości, zaradności i pomysłowości, a także odwagi i uporumówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za rok 2012 otrzymali:

 • Pan HENRYK ŻOŁNOWSKI – wyśmienity szkoleniowiec młodych bokserów Klubu Sportowego „Pomorzanin”, zdobywających pod okiem swojego mistrza medale na bokserskich mistrzostwach Polski, Europy i świata.
 • Ksiądz KRZYSZTOF WINIARSKI – szef michalickiego Oratorium dla dzieci na Rybakach za nadawanie temu miejscu od sześciu lat cech ciepłego i bezpiecznego domu, za rozbudowę tego ośrodka, za poruszające cały Toruń w Dniu Dziecka Michaylandy, czyli Fantastyczne Miasteczka Dzieciaków. 
 • Pani WIESŁAWA KOWALSKA – wybitna nauczycielka i wychowawczyni Zespołu Szkół nr 24. Jeśli w Toruniu dzieje się cokolwiek w zakresie turystyki, organizacji rajdów czy konkursów międzyszkolnych, to tam z pewnością odnajdziemy nasza laureatkę ze swoimi uczniami.
 • Pan ZENON NIENARTOWICZ – założyciel Stowarzyszenia „Jestem”, zapewniającego wsparcie osobom niepełnosprawnym i uzależnionym, a także realizującego ambitny projekt Pracowni Rozwoju Porozumiewania.
 • Pan ROMUALD GIERSZAL – założyciel toruńskiej firmy Optiguard, którą w maju uznano za najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwo pośród wszystkich ośrodków innowacji w Polsce i która była w stanie obsłużyć 75 procent polskiego rynku zabezpieczeń elektronicznych.
 • Pan RAFAŁ ŚWIECHOWICZ – brygadier toruńskiej straży pożarnej i skuteczny animator międzynarodowych zawodów pożarniczych o tytuł „Najtwardszego Strażaka”. Dzięki niemu Toruń stał się pierwszym i najważniejszym w Polsce miejscem widowiskowej i międzynarodowej rywalizacji strażaków.
 • Pan PIOTR OLECKI – założyciel Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowego, ceniony w gronie toruńskich kombatantów szczególnie za patriotyzm i ocalenie pamięci narodowej o polskim wysiłku zbrojnym i niepodległościowym czasów ostatniej wojny i okresu powojennego.
 • Pani MARTA JASIŃSKA-SZETELA – wybitny neurolog toruński, która przyczyniła się do powstania w Toruniu nowoczesnych form leczenia między innymi udarów mózgu, choroby Parkinsona czy schorzeń neurologicznych.
 • Pan STEFAN CZACHOWSKI – który przed rokiem odważył się skutecznie przyjść z pomocą kobiecie tonącej w nurtach Wisły.
 • Pan DOMINIK NOWAK – odważny student UMK, który – podobnie jak pan Stefan – wyciągnął z Wisły z narażeniem własnego życia tonącą kobietę.

Prezydent Statuetką Herbu Torunia uhonorował też toruńskich ojców jezuitów, którzy z powodzeniem dołączyli do złożonego projektu "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO". Dzięki temu w powierzonym ich pieczy kościele akademickim pw. Ducha Świętego przeprowadzono prace konserwatorskie, restauratorskie, badawcze i projektowe o imponującym zakresie.

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia mają charakter indywidualny i są przyznawane za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności w jednej z następujących kategoriach: kultura fizyczna, troska o człowieka, edukacja, przedsiębiorczość i ekonomia społeczna, promocja miasta, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, ochrona zdrowia, ofiarność i odwaga. Nagrodzeni otrzymują pamiątkowy dyplom, statuetkę, kwiaty, pióro oraz gratyfikację finansową - 4 tys. zł.


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.