Gala Wilamów za nami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Wilamów za nami

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 lipca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureaci statuetek Wilamów stoją, trzymając symboliczny czek

W 21. już edycji wręczenia statuetek Wilamów w Teatrze im. Wilama Horzycy uhonorowano osoby i instytucje związane z toruńskim teatrem.

Wilamy to statuetki z brązu, kamienia i srebra, zaprojektowane przez Zbigniewa Mikielewicza. Przedstawiają postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora.

Dyrekcja teatru wręcza statuetki instytucjom i osobom prywatnym, które w szczególny sposób włączyły się w działalność toruńskiego teatru w danym roku. Łącznie z czterema wręczonymi 6 lipca 2024 r. statuetki trafiły do 79 osób i instytucji.

W uroczystej gali, poprzedzonej spektaklem „Cud” w wykonaniu toruńskich aktorów, udział wziął zastępca prezydenta miasta Adam Szponka. – Dziękuję zespołowi Teatru im. Wilama Horzycy za wielki wkład w życie kulturalne miasta. Ponad 43 tys. widzów, którzy w sezonie 2023/2024 oglądali wystawiane w tym teatrze spektakle, to najlepsze potwierdzenie jakości repertuaru i przedstawianych inscenizacjimówił Adam Szponka.

W 2024 roku Wilamy w następujących kategoriach zdobyli:

 • Edukacja teatralna - Bożena Kilaszewska – Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu
 • Przyjaciel teatru - Jacek Rutkowski – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MAT-BUD – Zławieś Mała
 • Najpopularniejsza aktorka Teatru im. Wilama Horzycy - Joanna Rozkosz
 • Najpopularniejszy aktor Teatru im. Wilama Horzycy - Michał Darewski

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0
 
 

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.