Gala Nauki Polskiej w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Nauki Polskiej w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

19 lutego 2019 roku w CKK Jordanki zorganizowana została pierwsza w historii Gala Nauki Polskiej, w ten sposób Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczciło obchodzone od tego roku święto państwowe – Dzień Nauki Polskiej.

Święto to ma przypominać o osiągnięciach i sukcesach polskich naukowców, którzy na przestrzeni wieków dążyli do poznawania prawdy. Termin święta przypada w dzień urodzin najwybitniejszego torunianina – Mikołaja Kopernika. Ze względu na kopernikańskie tradycje to właśnie w Toruniu odbyła się pierwsza w historii Gala Nauki Polskiej. Wydarzenie w CKK Jordanki zorganizowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. W uroczystościach wziął udział prezydent Michał Zaleski, który wręczył wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi kopernikańskie astrolabium i teczkę z wizerunkami Mikołaja Kopernika

Organizatorzy zapewniali, że Dzień Nauki Polskiej to wyjątkowa okazja, aby wyrazić najwyższe uznanie dla pokoleń polskich naukowców.

- To wyraz wdzięczności wielkiej i zasłużonej dla całego środowiska naukowego i akademickiego. Dziękujemy za kapitalny udział w rozwoju naszego kraju, bo zawsze to nauka i akademia były kołami zamachowymi naszego rozwoju cywilizacyjnegozaznaczył w swoim przemówieniu wicepremier Jarosław Gowin.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wręczenie nagród Prezesa Rady Ministrów oraz Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybitnym naukowcom wyróżniającym się w sferze dydaktycznej, naukowej i organizacyjnej. Uhonorowano także autorów najlepszych rozpraw habilitacyjnych.

Wśród laureatów nie zabrakło także naukowców związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Dr hab. Tomasz Klimsiak otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wysoko ocenione osiągnięcia badawcze będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

W gronie nagrodzonych przez ministra Jarosława Gowina znaleźli się: dr hab. Piotr Szymon Żuchowski, prof. UMK (nagroda za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej), dr hab. Aleksandra Anna Radtke, dr hab. Piotr Franciszek Piszczek, prof. UMK i prof. dr hab. n. med. Waldemar Jędrzejczyk (nagroda zespołowa za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej) oraz dr Agata Karska (nagroda indywidualna pierwszego stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej). Nagrodę za całokształt dorobku otrzymał także prof. dr hab. Bogusław Buszewski, chemik związany z UMK.

Podczas gali wręczono pierwszą w historii nagrodę „Ratio et Spes”, którą przyznają UMK i Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger-Benedykt XVI. Jej laureatem został prof. Tomaso Poggio z Center for Brains, Minds and Machines za publikację Theoretical Issues in Deep Networks: Approximation, Optimization and Generalization.

Po części oficjalnej uczestników zaproszono na widowisko "Opera matematyczna - Paradoksalny Rozkład Sfery". Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia egzemplarza księgi „De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika, pochodzącej z Biblioteki Księcia Albrechta Hohenzollerna, w oryginalnej oprawie z epoki, która była prezentowana we foyer CKK Jordanki.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.